Çin’de bir çocuk tarafından 66 milyon yıllık devasa dinozor yumurtası bulundu

Çin'de Zhang Yangzhe adında bir çocuk göl kenarında olacaklardan habersiz bir şekilde oyun oynarken kazara 66 milyon yıllık bir dinozor yuvasını keşfetti. Çok sayıda dinozor fosilinin bulunmasıyla meşhur olan bölgede hemen kazı çalışmaları yapıldı.

29.07.2019 - 17:29
29.07.2019 - 17:38
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Çin’in Heyuan kentinde bir çocuk, oyun oynamak amacıyla Dong nehrinin oluşturduğu gölün yakınlarına gitti. Annesinin kontrolünde oyun oynamaya başlayan Zhang Yangzhe, bir anda daha önce görmediği garip bir taş buldu. Çocuk sadece ceviz kırabileceği bir taş ararken olacaklardan habersizdi.

Üstündeki halka desenlerinden anladı

Annesinin olay anını anlatırken söylediklerine göre bilime her zaman ilgili olan çocuk bulduğu garip taşı toprağın içinden dikkatli bir şekilde çıkardı. Sonrasında yaptığı küçük incelemeler neticesinde üstünde halka desenlerinin olduğunu görünce normal bir şey olmadığını fark eden Zhang Yangzhe, bunun dinozor yumurtası olabileceğini düşündü. Dinozor yumurtalarının neye benzediğini okulda öğrendiğini söyleyen meraklı çocuk annesini çağırdı ve sonrasında yerel müzeyle iletişime geçtiler. Yetkililer gelip yumurtayı alana kadar anne ve çocuk şaşkınlık ve merakla yumurtanın başında beklediler.

Bölgeye gelen uzman araştırmacılar, garip taşın bulunduğu bölgede iki adet dinozor yuvası olduğunu söylediler, ardından bulunan taşın da bir dinozor yumurtası olduğunu onayladılar. Sonrasında devam eden kazı çalışmalarında 10 tane daha yumurta buldular. Heyuan Dinozor Müzesi’ne götürülen yumurtaların 66 milyon yaşında olduğu tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim