Çin Takvimi Nedir? Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır?

NAVİGASYONÇin Takvimi Nedir?Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır?Çin Takvimi Ne Zaman Kullanılır? Çin takvimi, 700 yıldır bilinen Çinlilerin bebeklerin cinsiyetini önceden belirlemek için kullandıkları bir takvimdir. Basit bir uygulamaya sahip bu takvime göre, hamile kalınan ay ve anne adayının yaşı, bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesi için yeterli. Tıp alanında bebeğin cinsiyeti hakkında bilgi sahibi olmak için, hamileliğin […]

13.12.2018 - 22:20
13.12.2018 - 22:20
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Çin takvimi, 700 yıldır bilinen Çinlilerin bebeklerin cinsiyetini önceden belirlemek için kullandıkları bir takvimdir. Basit bir uygulamaya sahip bu takvime göre, hamile kalınan ay ve anne adayının yaşı, bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesi için yeterli. Tıp alanında bebeğin cinsiyeti hakkında bilgi sahibi olmak için, hamileliğin 16. haftasına kadar beklenmesi gerekiyor. Elbette, Çin takvimi uygulamasının, bilimsel olarak herhangi bir doğruluğu bulunmamaktadır. Ancak merak edenler için yazımızda, Çin takvimi cinsiyet hesaplama nasıl yapılırkonusundan detaylı olarak bahsedeceğiz.

Çin takvimi uygulaması, 700 yıl önceye dayanan eski bir tarihe sahiptir.

Çin takvimi uygulaması, 700 yıl önceye dayanan eski bir tarihe sahiptir.

Çin Takvimi Nedir?

Uzak doğu yöntemi olan Çin takvimi uygulaması, 700 yıl önceye dayanan eski bir tarihe sahiptir. 1980 yılı sonrasında, Avrupalılar bu yöntemi kullanmaya başladılar. Bilimsel olarak bir açıklaması olmayan bu yöntem, yalnızca batıl inanç olarak açıklanmaktadır. Ancak, Çinliler tarafından bu eski yöntemin işe yaradığı söylenmektedir. Çin takviminde, Çin felsefesine ait 5 adet element (ateş,su,toprak,tahta,metal) ve her bir ayı temsil eden 12 adet hayvan sembolü bulunmaktadır. Kullanılan bu hayvan sembolleri sırasıyla aşağıdaki şekildedir.

 1. Fare
 2. Öküz
 3. Kaplan
 4. Tavşan
 5. Ejderha
 6. Yılan
 7. At
 8. Koyun
 9. Maymun
 10. Horoz
 11. Köpek
 12. Yaban Domuzu

Bu takvime göre 60 yılda 1 periyod tamamlanmaktadır. 12 adet hayvan sembolünden oluşan Çin takviminde, her yıl bir hayvanı temsil etmektedir. Bu inanış Buddha zamanından gelmektedir. Efsaneye göre, Buddha tüm hayvanları krallığına davet etmektedir. Bu davete katılan ilk hayvan faredir. Çin takvimi, hayvanların gelme sırasına göre düzenlenmiştir. Her hayvanın özelliği, o yılı etkilemekte ve dünya düzeninin tamamen hayvanların özelliklerine göre etkilendiği düşünülmektedir. Çin takviminin yanı sıra, bazı özel takvimlerde hala günümüzde kullanılmaktadır. Bunlardan biri de, 12 Hayvanlı Türk takvimidir. Bu takvim, M.Ö 1517’li yıllardan günümüze kadar kullanılan özel bir takvimdir.

Her hayvanın özelliği, o yılı etkilemekte ve dünya düzeninin tamamen hayvanların özelliklerine göre etkilendiği düşünülmektedir.

Her hayvanın özelliği, o yılı etkilemekte ve dünya düzeninin tamamen hayvanların özelliklerine göre etkilendiği düşünülmektedir.

 

Çin takvimi uygulamalarından biri de bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesidir. Bu yöntemin işe yaradığı söylense de tamamen batıl inançlara dayanmaktadır. Uygulamanın yapılması için, annenin yaşı ve hamile kaldığı zamanın bilinmesi gerekmektedir. Ancak anne yaşı, Çin takviminde farklılık göstermektedir. Annenin yaşının hesaplanabilmesi için, hesabın çin takvimi tablosuna göre yapılması gerekmektedir. Bu da annenin gerçek yaşına 2 yıl eklemesi anlamına gelmektedir. Sonrasında takvimden bakılarak bebeğin cinsiyeti hakkında fikir sahibi olunmaktadır. Çok sayıda takvim olduğu için, orjinali’nin Pekin Bilim Enstitüsünde korunma altında olduğu söylenmektedir.

Çin takvimi uygulamalarından biri de bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesidir.

Çin takvimi uygulamalarından biri de bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesidir.

Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çin takviminde bebeğin cinsiyetinin hesaplanabilmesi için, anne yaşı 18-45 aralığında sınırlandırılmıştır. Takvimin sol bölümü yukarıdan aşağıya olmak üzere 18 ile 45 yaş arasını kapsamaktadır. Takvimin üst kısmı da soldan sağa olmak üzere ocaktan aralığa doğru sıralanmaktadır. Bu satır ve sütunun birleşimi de doğacak olan çocuğun cinsiyetini göstermektedir. 18 yaşından evvel hamile kalan kadınların, bu takvime göre, büyük oranda erkek bebek sahibi olacağı söylenmektedir. Ancak, 45 yaş sonrası için herhangi bir tahmin bulunmamaktadır. Hesaplama yaparken, mart döneminden itibaren hamile kalan anne adaylarının, tablodaki yaş bölümünü işaretlerken, 1 yaş daha eklemeleri gerekmektedir. Bu sayede batıl olarak doğru tahmine ulaşılmaktadır.

 • Çin takvimi uygulamasına göre, 21 yaşındaki anne adayları, ocak ayında hamile kaldılarsa bebeklerinin erkek olacağı söylenmektedir.
 • Çin takvimi uygulaması bakıldığında, 18 yaşında hamile kalan anne adayının, eğer mart ayında gebelik süreci başlamışsa o zaman bebeğin kız olacağı söylenmektedir.
Çin takviminde bebeğin cinsiyetinin hesaplanabilmesi için, anne yaşı 18-45 aralığında sınırlandırılmıştır.

Çin takviminde bebeğin cinsiyetinin hesaplanabilmesi için, anne yaşı 18-45 aralığında sınırlandırılmıştır.

Çin Takvimi Ne Zaman Kullanılır?

Uygulama yapılmadan önce, bu yöntemin tamamen batıl bir inançtan geldiği ve herhangi bir bilimsel kanıtının olmadığının bilinmesi gerekmektedir. Bebeğin kız mı yoksa erkek mi olduğunu sağlıklı bir şekilde öğrenmenin yolu, hamileliğin 16. haftasından sonra yapılan ultrason görüntülemesi yöntemidir. Ancak, Çin takvimi yalnızca merak amaçlı denenebilecek bir yöntemdir. Hamilelik döneminde cinsiyetten en önce, doğacak olan bebeğin sağlıklı olması ilk öncelik olmalıdır.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim