Çin, Radar Sistemlerine Yakalanmayan Gizli Bir Teknolojiye Sahip Uçak Geliştirme Aşamasında

Gün geçtikçe savaş teknolojileri akıl almaz bir boyuta geliyor. Amerika hayalet uçaklar üzerinde çalışıyor, Rusya hayalet uçakları tespit edebildiğini iddia ettiği bir radar sistemi üzerinde çalışıyor. Son yıllarda bu savaş teknolojisi yarışına Çin de gelişmiş radar sistemlerini kandırarak sinyallere yakalanmayan gizli bir teknoloji geliştirmeye başlayarak girdi.

24.07.2019 - 13:23
24.07.2019 - 14:50
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Daha önce radara yakalanmayan özel uçaklar ürettiğini iddia eden Çin son zamanlarda üzerinde çalıştığı gizli teknoloji ile dikkatleri tekrar üzerine çekmeyi başardı. Bu teknoloji, uçakların gövde şekilleriyle ve radara yakalanmayan özel bir boyayla ilgili. Gövde, radar sinyallerini saptırmak için özel bir geometri içeriyor ancak bu özel geometri uçağın aerodinamik performansında sorunlar ortaya çıkarıyor. Ayrıca kullanılan boya da hem pahalı hem de kullanım süreleri diğer boyalara göre çok daha kısa.

Çinli bilim adamları, bu gizli teknolojide özel bir materyal türü geliştirdi. Radar saptamalarına karşı daha az açık hale getirmek için Çin, elektromanyetik dalgaların mikroskobik derecede küçük lekelerle kaplı metal bir yüzeye ulaşmasıyla çalışan radar sistemlerinin bu metal yüzeye ulaşmamasını sağlamaya çalışıyor.

İlk Deneme Testi Kısmen Başarılı

Çinli geliştiriciler, yeni teknolojiyi Güneybatı Çin’in Sichuan eyaletindeki Chengdu’da bir J-20 hayalet uçağı üzerinde denedi.

Test sonuçlarına göre yeni teknoloji ile donatılmış hayalet uçak, 10 ila 30 dB arasında bir radar sinyalini kesmeyi başardı.

Çin’in önde gelen üniversitelerinden biri olan Şangay Fudan Üniversitesi akademisyenlerinden biri, bu teknolojinin bulunduğumuz döneme kıyasla inanılmaz bir boyutta olduğunu ve günümüz radar sistemlerinin hiçbirinde böylesine güçlü bir gelişmişliğin yakalanamadığını söyledi. Bu teknolojiyle donatılmış herhangi bir savaş uçağının, savaş gemisinin ya da tankın şu anda çalışmakta olan tüm askeri radar sistemlerinin sinyallerinden kaçabileceğini de iddia etti.

 

Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim