Ekonomi

Çin, 129 Ekonomi Şirketiyle ABD’yi Geçerek Fortune 500 Listesinde Birinci Sıraya Yerleşti

Fortune’un resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre Çin, bu yıl Global 500 listesinde bünyesine 13 yeni firma ekleyerek toplamda 121 şirketi bulunan ABD’yi küçük görünen ama oldukça büyük bir farkla geride bıraktı.

Walmart’ın lider konumda olduğu ilk 10 büyük şirket arasında Sinopec Group, China National Petroleum ve State Grid isimli firmalar Çin’i temsil ederken ABD’den Walmart’ın dışında sadece Exxon Mobil ilk 10’da kendine yer bulabildi.

İlk 10’da Birçok Ülkeden Şirketin İsmi Var

  • Hollanda – Royal Dutch Shell
  • Suudi Arabistan – Saudi Aramco
  • İngiltere – BP
  • Almanya – Wolkswagen
  • Japonya – Toyota

Çin, 129 Ekonomi Şirketiyle ABD'yi Geçerek Fortune 500 Listesinde Birinci Sıraya Yerleşti

10 yıl önce sadece 43 şirketi bulunan Çin ilk 10 listesinde liderliği almış olmasının yanısıra en hızlı büyüme gösteren ilk 10 şirketin altısı da sahip oldu. Hatta bu 6 şirket son zamanlarda açılmış 13 şirketin arasından. Listede Alibaba ve Tencent gibi teknoloji devleri de yer aldı.

Listeyi açıkladıktan hemen sonra konuyla ilgili bir makale yayımlayan Fortune, Çinli şirketlerin bu başarısını ülkenin makroekonomik açılardan doğru hamlelerin uygulandığı stratejilere bağladı. Tüm ülkelerin teknoloji yarışında olduğuna ancak ABD ile Çin’in bu yarışı lider götürebilmek için ellerinden geleni yaptığına da değinen Fortune geleceğin teknoloji piyasasını kimin yöneteceğini dair merak içinde olduğunu da dile getirdi.

ABD’nin Çin pazarına ait şirket ve ürünlerine yaptırım uygularken Çin’in yapay zeka, kuantum bilgisayarlar, robot ve otonom araç gibi alanlarda büyük liderlikleri hedeflemesi her iki taraf için de gerilimin fazlasıyla yüksek seviyelerde artmasına yol açtı. ABD’nin yaptırımları artıracağı düşünülüyor.

Çin nicelik olarak ABD’nin önüne geçmiş olsada nitelik olarak ciroda biraz gerisinde kalmış durumda. Listedeki şirketlerin toplam cirosunun yüzde 28.8’i ABD’li şirketlerden gelirken Çin bu cironun %25.6’sını oluşturuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu