Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Cilt Toniği Nasıl Uygulanır? Cilt Toniği Faydaları Ve Çeşitleri

Eklenme:
 Cilt Toniği Nasıl Uygulanır? Cilt Toniği Faydaları Ve Çeşitleri

Yüz, günlük olarak düzenli bakım yapılması gereken bölgelerden biridir. Cilt günlük çeşitli faktörlerden çabuk etkilenmektedir. Bu nedenle, yüzde bulunan gözenekler içerisinde kir birikmesi ve yağlanma gibi durumlar meydana gelmektedir. İyi bakım yapılmayan cilt zamanla parlaklığını kaybetmektedir. Cilt toniği sayesinde, cildin canlılığının geri kazandırılması ve ciltte oluşabilecek çeşitli durumların ( siyah nokta, sivilce, cilt lekesi gibi) önüne geçilebilmektedir.

Cilt Toniği Nedir?

Özellikle günlük yapılan makyajlar, ciltte bulunan gözeneklerin kapanmasına neden olmaktadır. Bu durumda, cilt yeterince nefes alamaz ve sağlığını kaybeder. Sağlıksız bir ciltte, zamanla çeşitli sorunlar meydana gelebilmektedir. Bunların önüne geçebilmek için günlük olarak tonik uygulamasıyla cildin silinmesi gerekmektedir. Yalnızca tonik ile cildin temizlenmesi, sağlıklı bir yüz bakımı için yeterli olmamaktadır. Ancak gözeneklerin kapanmaması ve pürüzsüz bir görüntünün elde edilmesi için yapılması gereken en önemli uygulamalardan biridir.

Pirinç toniği; cildi sıkılaştırma özelliği ve güneş ışınlarından koruma özelliği olduğu için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Pirinç toniği; cildi sıkılaştırma özelliği ve güneş ışınlarından koruma özelliği olduğu için yaygın olarak kullanılmaktadır.

 • Cilt toniği uygulamadan evvel, cilt türünün bilinmesi ona uygun bir ürünün kullanılması gerekmektedir. Aksi halde, ciltte aşırı kuruluk, yağlanma, kızarıklık ve sivilce gibi çeşitli durumlar görülebilmektedir. Bu nedenle, ürünün alınmadan evvel, konusunda uzman cilt doktoruna gidilerek uzman görüşü alınması gerekebilmektedir.
 • Ciltte oluşan sorunlar hava kirliliği ve makyaj dışında, cildin yağ dengesinin bozulması sonucu da görülebilmektedir. Ayrıca bazı tonik türleri kişinin cildinde alerjik reaksiyonlara da yol açabilmektedir. Böyle bir durumda, doğal ev yapımı ürünlerin tercih edilmesi gerekebilmektedir.
 • Kullanılacak toniğin doğal ürünlerden yapılması, cildi sıkılaştırma özelliğinin olması ve vitamin ve mineral bakımından zengin olması, cilt bakımı için önemli unsurlardır.
Gül suyu toniği, İsteğe bağlı olarak soğuk şekilde de uygulanabilmektedir.

Gül suyu toniği, İsteğe bağlı olarak soğuk şekilde de uygulanabilmektedir.

Cilt Toniği Nasıl Uygulanır?

Cilt toniği, çok zaman kaybettirmeyen bir uygulamadır. Ancak günlük olarak uygulanması gerektiğinden, bazen kişinin bu bakımı es geçmesine de neden olabilmektedir. Cilt bakımının temel adımlarından biri olduğu için, kişinin uygulamayı aksatmaması, cilt sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır. Gece yatmadan evvel ve sabah olmak üzere günlük 2 kere uygulanabilmek ile birlikte yalnızca gece de uygulanabilmektedir. Cilt tipine göre uygulamada farklılıklar görülebilmektedir. Cilt toniği uygulamasında kişinin dikkat etmesi gereken noktalar aşağıda belirtilmektedir.

 1. Cilt türüne uygun olan toniğin kullanılması gerekmektedir. Aksi halde, çeşitli alerjik reaksiyonlar meydana gelebilmektedir. Uygun bakım ürününü bulabilmek için, güzellik uzmanlarından destek alınabilmektedir.
 2. Cildin, yumuşak yüzeyli bir pamuk ile narin hareketlerle temizlenmesi gerekmektedir.
 3. Pamuk kirlendiği zaman, uygulama yeni bir pamuk ile tekrar edilmelidir.
 4. Tonik pamuğa sürülerek cilde uygulanabildiği gibi, tonik sprey şişeye konulup cilde püskürtme işlemi yapıldıktan sonra pamuk ile temizlenebilir.
 5. Uygulama sonrasında, cildin nem dengesinin sağlanabilmesi için, uygun bir yüz kremi sürülebilmektedir. Bu sayede, cildin kuruması önlenmektedir.
 6. Kullanılan pamuğun yüzeyinin yumuşak ve steril olmasına dikkat edilmelidir.
 7. Yüzün her noktasına tonik uygulamasının yapıldığına emin olunması gerekmektedir.
Cildin, yumuşak yüzeyli bir pamuk ile narin hareketlerle temizlenmesi gerekmektedir.

Cildin, yumuşak yüzeyli bir pamuk ile narin hareketlerle temizlenmesi gerekmektedir.

Cilt Toniği Çeşitleri Nelerdir?

Yağlı ve kuru cilt tiplerinin aynı tonik uygulaması yapması önerilmemektedir. Bu nedenle cilt toniği, cilt tiplerine göre değişiklik göstermektedir. Tonik seçiminde, cildi besleyici özelliği olan ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Bu sayede, cilt üzerinde biriken ölü derilerin temizliği sağlanırken aynı zamanda da çeşitli mineraller ile cilt beslenmektedir.

Piyasada oldukça fazla cilt toniği türleri bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olanı aşağıda belirtilmektedir.

Limon toniği; yapımında limon suyu ve sade soda kullanılmaktadır. Bu karışım yüze uygulandıktan sonra ortalama 10 dakika kadar beklenmektedir. Sonrasında ılık su ile yıkanmaktadır. Bu tonik aynı zamanda akne ve sivilcelerin çıkmasını da engellemektedir. Yağlı ciltler için önerilmektedir.

Pirinç toniği; cildi sıkılaştırma özelliği ve güneş ışınlarından koruma özelliği olduğu için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Lavanta toniği; lavanta ve melisa karışımı ile elde edilmektedir. Evde de kolayca yapılabilen bu tonik, her cilt tipine uygulanabilmektedir. Bu bitkiler demlendikten sonra soğumaya bırakılmakta ardından saf alkol ile karıştırılmaktadır. Günlük olarak uygulanabilmektedir.

Siyah noktaların temizlenmesi için tonik dışında çeşitli maske ( siyah maske gibi)  uygulamaları da mevcuttur.

Gül suyu toniği, evde kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Gül suyu toniği, evde kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Papatya toniği; evde kolaylıkla elde edilebilecek bir tonik türüdür. İsteğe bağlı olarak soğuk şekilde de uygulama yapılabilmektedir. Bunun için papatyalar demlendikten sonra, buz kaplarına konulmaktadır. Cildin temizlenmesinin yanı sıra sıkılaşmasına da yardımcı olmaktadır.

Elma sirkesi toniği; su ve elma sirkesi ile yapılmaktadır. Gözeneklerin temizlenmesine ve aşırı yağlı ciltlerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Kuru ciltler için önerilmemektedir.

Yukarıda belirtilen tonik çeşitleri, cilt üzerinde herhangi bir yan etki yapabilecek kimyasallar içermemektedir. Ancak aşırı kuru ciltler üzerinde, asidik özellikle olan tonik türlerinin uygulanması önerilmemektedir. Ayrıca cilt problemi olan kişilerin, öncelikle doktora gidip muayene olması gerekmektedir.

Limon suyu toniği, aynı zamanda akne ve sivilcelerin çıkmasını da engellemektedir. Yağlı ciltler için önerilmektedir.

Limon suyu toniği, aynı zamanda akne ve sivilcelerin çıkmasını da engellemektedir. Yağlı ciltler için önerilmektedir.

Cilt Toniği Faydaları Nelerdir?

Piyasada, her cilt tipine uygun cilt toniği bulunmaktadır. Ancak bazı ürünler içerdiği kimyasal maddeler nedeniyle, cilde zarar verebilmektedir. Bu nedenle doğal ürünlerin kullanılması cilt sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır. Cilt tonikleri evde de kolayca yapılabilmektedir. İçerdiği vitamin ve minerallere göre çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bunlar aşağıda belirtilmektedir.

 1. Cilt toniği cilt üzerinde biriken ölü derinin atılmasına yardımcı olmaktadır.
 2. Gözeneklerin temizlenmesini sağlamaktadır.
 3. Cildi sıkılaştırdığı için, gözeneklerin kirlenmesini önlemektedir.
 4. Sivilce ve akne oluşumunu önlemektedir.
 5. Cildin aşırı yağlanmasını önlemektedir.
 6. Kuru ciltler için gereken nem dengesini sağlamaktadır. Bu sayede cildin canlı görünmesine yardımcı olmaktadır.
 7. Cildin yıpranmasını önleyen ürünlerdir.
Doğal ürünlerin kullanılması cilt sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır.

Doğal ürünlerin kullanılması cilt sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır.

Cilt sorunu yaşayan kişilerin bu ürünleri kullanmadan evvel, dermatoloji bölümüne gitmeleri gerekmektedir. Bu sayede konusunda uzman doktorlar tarafından ciltte meydana gelen sorunlar belirlenmektedir. Tanı sonrasında, kişiye en uygun tedavi yöntemi belirlenmektedir. Doktor kontrolünde tonik kullanımı hakkında bilgi alınması, cilt sağlığı açısında gerekmektedir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.elele.com.tr[/su_spoiler] [/su_accordion]


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap