Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Cilt tipine göre bakım önerileri

Mükemmel bir cilde sahip olabilmek için cilt tipinizi bilmeniz ve buna göre doğru bakımı uygulamanız oldukça önemli. Sadece estetik açıdan değil, sağlık açısından da cildimizin temizlik ve bakımına özen göstermek yaşımız ilerledikçe oluşacak kırışıklık ve deformasyon gibi problemlerin önlenmesi bakımından gereklidir.
Eklenme:
 Cilt tipine göre bakım önerileri

Cilt tipleri genel olarak cildin ne kadar yağ ürettiğine bağlı olarak karma, yağlı, kuru ve normal olarak adlandırılır. Ancak cilt tipiniz yaşınız, dış etkenler ve hormonel faktörlerle de değişebilmektedir. Bunun için uzmanlar her beş yılda bir cilt tipinizin tekrar değerlendirilmesi konusunda uyarılarda bulunurlar. Cilt bakımı ihmal edilmemesi gereken unsurlar arasındadır çünkü cildimizin canlılığı, parlaklığı ve diriliği en önemli sağlık göstergelerinden biridir. Bu yazımızda cilt tiplerine uygun bakım önerilerinde bulunacağız.

Karma Cilt Bakımı

Karma cildin özellikleri, alın, burun ve çene bölgelerini kapsayan T bölgesinin yağlı, göz çevresi ve yanakların ise kuru olmasıdır. En çok rastlanan cilt tiplerinin başında gelmektedir.

Karma cilt bakımında, öncelikle sabah yüzünüzü bol ılık suyla yıkadıktan sonra T bölgesini temizleyici süt tipi bakım kremlerle yapmanız gerekmektedir. Normal ve karma cilt için uygun olan nemlendiriciler cildinizin yağ oranını dengelemenizi sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra makyaj ürünü olarak sıvı fondöten kullanmanız önerilir. Çünkü katı fondöten gözeneklerinizin tıkanmasını engelleyebilmektedir. Makyajı temizlerken de salisilik asit içeren temizleyiciler kullanarak, ılık suyla yüzünüzü yıkamalısınız.

Yağlı Cilt Bakımı

Yağlı ve kuru cilt tipiniz varsa ekstra bakım yapmalısınız. Yağlı cildin sivilce problemini önlemek için çok dikkatli bir günlük temizlik programı uygulanmalıdır.

Yağlı ciltler sürekli olarak parlamaktadır. Gözeneklerin kapalı olmasından dolayı, ciltte akne ve sivilce oluşumu görülebilmektedir.

Yağlı cilt bakımında, her sabah yüzünüzü ılık suyla yıkayıp duruladıktan sonra salistik asit içeren ürünlerle yüzünüzü temizlemeniz önerilmektedir. Gün içerisinde cildiniz yağlandığında, temizleme mendilleriyle yüzünüzü silebilirsiniz. Ayrıca haftada bir kere yağlı ciltler için hazırlanan maskeleri yüzünüze uygulayın.

Kuru Cilt Bakımı

Bu cilt tipi de özenli bir bakım ister. Cilt ihtiyacı olan yağı üretemediği için kuru ve gergin olur. Cilt kuru olduğundan cilt hassaslığı fazladır ve erken yaşta kırışıklık oluşumu başlayabilir.

Kuru cilt tipinin bakımında, sabahları ılık suyla yıkadığınız ve yumuşak hareketlerle kuruladığınız cildinize alkol içermeyen ürünlerle temizlemeniz tavsiye edilmektedir. Cildinizin nem dengesi için kuru cilt tipine uygun yağ bazlı nemlendirici ürünler kullanmalısınız. Ayrıca haftada bir kez kuru ciltlere uygun maske uygulamanız gerekmektedir. Göz çevresi kremi ve nemle yağ depo edici maskeler bu cilt tipine sahip kişilerin kurtarıcısı olacaktır.

Makyaj yaparken de krem fondöten tercih etmeli ve rujlarınızda nemlendirici özelliği bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Normal cilt bakımı

Cildin sadece gerekli olan yağ miktarını ürettiği cilt tipidir. Akşamları T bölgesi biraz yağlanabilir. Görünümü şeffaf, gözenekleri kapalı, lekesiz ve problemsiz bir cilt tipidir. Hafif bir bakımla doğal güzelliğini korur.

Normal cilt tipinin bakımında, cildinizin günlük temizliğini ihmal etmemeniz önerilmektedir. Kullanılan ürünlere göre bazen cildiniz yağlanabilir ya da kuruyabilir. Kullanılan ürünlere ekstra dikkat etmeniz önerilmektedir.

Cildinizin yağlanmasını önlemek için su içerikli nemlendirici ürünler kullanmanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca cildinizdeki yağlanma için kil maskesi de uygulayabilirsiniz.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Vajina sağlığını olumsuz etkileyen yiyecekler
23 10 2020 - 10:27
Hamilelerin uzak durması gereken meyveler
22 10 2020 - 14:34
Doğal saç bakım yağları ve faydaları
22 10 2020 - 13:27
Hamilelerin tüketmesi gereken 10 meyve
22 10 2020 - 10:21
Kırışıklık gideren doğal maske tarifleri
21 10 2020 - 16:08
Cilde iyi gelen vitaminler
21 10 2020 - 10:14
Yorum Yap