1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Cilt Tipine Göre Bakım Önerileri
Cilt Tipine Göre Bakım Önerileri

Cilt Tipine Göre Bakım Önerileri

A+A-

Cilt Tipine Göre Bakım Önerileri 

Bayanlar tarafından ağırlıklı olarak önem verilen ve uzun vakitler harcanan cilt bakımında, modern yüzyıl dünyasının erkeklerinin de yoğun bir ilgisi bulunuyor. Özellikle de modern teknolojinin hızlı gelişimi ve buna paralel olarak yaygınlaşan kent yaşamının insanın doğadan uzaklaşıyor olmasına neden olması, bu alanda ihtiyaçların daha yoğun seviyede yaşanmasına neden oluyor. İnsanların dışarıya açılan pencereleri olarak nitelendirilen ciltlerinin gündelik yaşantı içerisinde karşı karşıya kaldıkları pek çok olumsuz etken nedeni ile tahriş olması ve estetik görünümünü yitirmesi gibi bir problem söz konusu olur.

Cilt Tipine Göre Bakım Önerileri

Ciltte meydana gelen tahribatın çözülebilmesi için ya da bu tahribatların önlenebilmesini en etkili yolu ile düzenli olarak, doğru cilt bakımı uygulamalarının gerçekleştirilmesidir. Ancak günümüzde pek çok kişi tarafından cilt bakımında oldukça önemli hatalar yapılıyor. Özellikle de dijital teknolojilerin yaygınlaşması ve hayatın içerisinde kendisine daha fazla yer edinmeye başlaması ile birlikte internette cilt bakımına dair çok geniş içerikler yer alıyor. Ancak bu içeriklerde genel olarak standart bir bakım kürü ya da uygulaması tavsiye ediliyor. Böyle yapılacak bir bakım uygulaması ciltte yarardan çok zarar sağlayacaktır. Çünkü insanların farklı özelliklere ve farklı ihtiyaçlara sahip olan cilt tipleri bulunur. 

[ilgiliicerik icerik_id="11885"]

Cilt Tipleri Nelerdir? 

Modern yüzyıl dünyasında yapılan araştırmalar ile insan cildinin 5 farklı türe ayrıldığı belirlenmiştir. Ayrıca her cilt tipi kendisine has özellikler ve gereksinimler içerdiğinden bakımlarında da önemli farklılıklar söz konusu oluyor. Bu kapsamda da standart olarak bir bakım uygulamasının uygulanması, cilt tipinin ihtiyaçlarının tam tersi yönde bir uygulamanın ortaya çıkmasından kaynaklı olarak ciltte yarardan çok, zarar oluşmasına neden olacaktır. Bu yüzden de cilt bakımına ilişkin olarak öncelikli olarak cilt tiplerine dair bilgi sahibi olunması ve cilt tipinin gereksinimlerine göre dizayn edilmiş olan bakım uygulamalarının yerine getirilmesine önem gösterilmesi gerekmektedir. 

Cilt Tipine Göre Bakım Önerileri

İnsanların gereksinimleri ve özellikleri açısından birbirinden farklı cilt tipleri arasında; 

 • Yağlı cilt, 
 • Kuru cilt, 
 • Hassas cilt, 
 • Normal cilt, 
 • Karma cilt, 

Şeklinde 5 farklı tip bulunur. Bu tiplerin her birinde ortaya çıkan sorunlar farklı olduğundan, uygulanacak bakımında farklı olması elzem bir durumdur. 

Hangi Cilt Tipine Sahip Olunduğu Nasıl Anlaşılır? 

Aslında bu durum oldukça basittir. Her cilt tipinin kendisine has özellikleri bulunduğundan ve ortaya çıkarttıkları sorunların çok farklı olmasından dolayı basit şekilde tespit edilebilmesi mümkündür. Cildinin hangi tip kategorisine girdiğini merak eden kişilerin öncelikli olarak cilt tiplerine dair bilgi sahibi olması gerekir. Buna göre de yağlı olmasından dolayı her zaman daha parlak bir görünüme sahip olan ciltler yağlı cilt tipinde olurken, her türlü dış etkene karşı çok hassas şekilde tepki veren ciltler ise hassas cilt yapısına sahiptir.

Cilt Tipine Göre Bakım Önerileri

Nemini kaybetmesinden dolayı kurumasıyla pul pul dökülen ciltlerde kuru cilt tipindedir. Çok fazla hassasiyeti bulunmayan ve diğer tiplerdeki sorunları sık şekilde yaşatmayan ciltler normal cilt olurken, karma ciltler ise özellikle yağlı ve kuru ciltlerde meydana gelen problemleri bir arada taşır. Bu şekilde son derece pratik şekilde hangi cilt tipine sahip olduğunu belirleyerek, doğru cilt bakımı uygulamalarını yerine getirebilmek mümkündür. 

Cilt Tiplerine Göre Cilt Bakımı 

Her ciltte meydana gelen sorunlar farklı olduğundan bakımında kullanılacak ürünlerde ve tekniklerde ciddi farklılıklar teşkil etmektedir. Buna göre de cilt tipine göre cilt bakımı konusunda pek çok farklı tarif ve öneri bulunmaktadır. 

Cilt Tipine Göre Bakım Önerileri

 • Yağlı Ciltlerde Cilt Bakımı 

Bu cilt yapısında genellikle nemin korunmamasından kaynaklı olarak ciltte yağlanma meydana gelir. Bu yüzden de cildin gözenekleri kapanarak, hava alamaz. Bu durum sonucunda da sivilce ve akne gibi oluşumlar söz konusu olmaya başlayabilir. Bu sebep ile de yağlı ciltlerde mutlak suret ile düzenli olarak nemi sağlayacak şekilde cildin bol köpüklü şekilde sık sık yıkanması gerekir. Ayrıca cilt nemini sağlayacak besinlerinde bol bol tüketilmesi gerekir. [ilgiliicerik icerik_id="11561"]

 • Karma Ciltlerde Cilt Bakımı 

Bu cilt tipinde cildin farklı bölgelerinde aynı anda farklı sorunlar baş gösterebilir. Misal olarak bir kısımda cilt solgunluğu ve matlaşması oluşumuna yol açan kuruluk söz konusu olabilirken, diğer tarafta yüksek oranda yağlanma söz konusu olabilir. Bu tarz karma ciltlerde bakım işlemlerinin bölgelere ayrılarak gerçekleştirilmesi gerekir. Yani yağlı bölgelerde yağlı cilt bakımı, kuru bölgelerde kuru cilt bakımı uygulamalarının gerçekleştirilmesi gerekir.

 • Kuru Ciltlerde Cilt Bakımı 

Günümüzde kuru ciltlerde bu etkiyi arttırabilecek en önemli ve en yaygın kullanılan ürünlerin başında sabunlar gelir. Özellikle de sabunların içeriğinde yer alan temel bileşenler nedeni ile mutlaka cilt bakımlarında sabun kullanılmamalıdır. Bunun yerine süt içerikli temizleyici ürünler, alkol içermeyen tonik ya da yüksek yağ içeriğine sahip olan bakım kremleri kullanılabilir. 

 • Normal Ciltlerde Cilt Bakımı 

Diğer cilt tiplerine göre daha yüksek direnç ve güce sahip olsa da ve aynı zamanda da dışarıdan somut belirtiler ortaya koymazsa da normal ciltlerde de ciddi problemler söz konusu olabilir. Bu yüzden kış aylarında rüzgar ve soğuk havanın yıpratıcı etkisine karşı koruyucu kremler ile desteklenmesi, yaz aylarında ise güneş ışınlarının yaratabileceği olumsuz etkilere karşı mutlaka güneş ışınlarından koruyucu kremlerin kullanımına önem verilmesi gerekir. 

Cilt Tipine Göre Bakım Önerileri

Önemli Not: Cilt bakımı uygulamalarında her zaman doğallıktan yana olunması ve günümüzde oldukça popüler olan kimyasal içeriğe sahip olan kozmetik ürünlerinin kullanımından kaçınılması gerekir. Sağlıklı beslenme, doğal besinler ile hazırlanan maske ve kür karışımlarıyla gerçekleştirilecek cilt bakımlarından hem daha etkili sonuçlar alabilme hem sağlığı koruyabilme hem de çok daha uzun süreli etkiler elde edebilmek mümkün olabilmektedir. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum