Cilt Lekelerinden Kurtulmanın Yolları

Cilt Lekelerinden Kurtulmanın Yolları

Genetik, yaşlanmaya bağlı ya da dış etkenlerden kaynaklanan lekeler türüne göre farklılık göstermektedir. Tedavi için en iyi dönem ise kış aylarıdır.

Yazar :

8 Mayıs 2018 2 dk okuma süresi
PUAN VERMEK İSTERMİSİN? :)
Çok KötüKötüOrtaÇok İyiMükemmel Henüz Puan Verilmemiş :(
Loading...

Cilt üzerinde yaygın olarak görülen cilt lekelerinin sebepleri çok çeşitli olarak görülebilmektedir. Lekeler, cilt üzerinde bulunan melanosit adı verilen ve melanin pigmenti üreten bu hücrelerin üretmiş olduğu melaninin birikmesiyle görülmektedir. Cilt üzerinde görülen bu lekeler 2 şekilde görülür. Bunlar daha açık ve de daha koyu olup kadınlarda ve erkeklerde eşit yaygınlıkta görülmektedir.

Cilt üzerinde görülen bu lekelerin çeşitli yöntemlerle ortadan kaldırılması mümkündür.

Cilt lekelerinin ortadan kaldırılması için kullanılan yöntemler nelerdir?

Cilt üzerinde meydana gelen lekeler için;

  • Leke açıcı kremler
  • Leke açıcı serumlar,
  • Kimyasal özellikte peelingler( enzim peeling, kimyasal peeling),
  • Dermaroller,
  • PRP,
  • Mezoterapi uygulaması,
  • Yeni teknoloji lazer uygulaması,

Leke açıcı kremler ile leke açıcı serumların kullanımı;

Bu krem ve serumlar kolay bir şekilde bireysel olarak uygulanabilmektedir. Bu ürünlerin içerisinde A vitamini ve C vitamini haricinde hidrokinon, kojik asit veya arbujin kullanımı ile lekelerin alması sağlanabilir. Fakat bu ürünler cilt üzerinde tahrişe yol açabileceği göz önüne alınmalı ve mutlaka dermatolog kontrolünde kullanılmalıdır.

Kimyasal peeling yöntemi:

Kimyasal peeling yönteminde hasar görmüş olan cilt tabakasının yenilenmesi ve yeni hücrelerin yerleşmesi için uygulanan bir cilt yenileme yöntemidir.

Cildin durumuna göre uzman doktor kontrolünde 3 haftada 1 kez ortalama olarak 10 dakikalık bir işlemdir. Cilt bu uygulamada yenilenmenin yanı sıra pürüzsüz bir hal de alır.

PRP uygulaması:

Cilt üzerinde prp uygulaması, uygulama yapılacak olan bireyden ufak bir miktar kan alınarak özel bir santrifüj işlemi gerçekleştirildikten sonra trombositlerden zengin olan bölümü aynı kişiye enjekte edilerek uygulanır.

Mezoterapi yöntemi:

Mezoterapi uygulamasında farklı vitamin ve mineral maddeleri deri altına enjekte edilerek cilt lekelerinde azalma sağlanır. Bu uygulama dilenirse prp uygulamasıyla dönüşümlü uygulanabilmektedir.

Lazer tedavisi yöntemi:

Lazer yöntemi sayesinde cilt üzerindeki lekeler, çiller, yaşlılık ve güneş lekeleri de başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.

Seans aralıkları yaklaşık olarak 3-4 haftadır.Hastanın cilt durumuna göre seans sayıları değişiklik göstermekle birlikte ortalama ise 2-5 seanstır.

Uzmanlar, cilt lekelerinin oluşmasını önlemek için , güneş ışığından korunulması gerektiği ve yüksek koruma faktörü bulunan güneş kremleri kullanılmalıdır.

Bu İçeriği Aktif Kaynak Göstermek Koşulu İle Paylaşabilirsiniz. Hiçbir İçerik Aktif URL Verilmeden Kopyalanamaz! Lütfen Dikkate Alınız.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır"