Sağlık

Cilt Lekeleri İçin Doğal Çözümler, Doğal Maskeler

İşte cilt lekelerinizden kurtulmak için etkili 3 maske.

  1. Koyu tondaki cilt lekeleri için maske

Güneşten ya da sivilce izinden dolayı oluşmuş bazı lekeler, ten renginize oranla daha koyu ve kahverengimsi olabilir. Koyu tonda olan cilt lekeleri çoğunlukla kendiliğinden geçmezler. Vereceğimiz maskeyi düzenli aralıklar ile uygulamanız oldukça etkili olacaktır. Maske kullanım sürecinde güneş kremi kullanmaya dikkat ediniz.

Malzemeler: 1 yemek kaşığı kaymaksız yoğurt, yarım çay kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı karbonat, bir ya da bir buçuk çay kaşığı buğday yağı

Tarifi: malzemelerin hepsini uygun bir kasede karıştırın. Ardından 5 dakika civarı dinlenmeye alın. Cildinizi temizleyip kuruladıktan sonra tercihen parmaklarınız ya da bir maske fırçası yardımıyla maskeyi uygulayın. Maskeyi 4 ila 5 dakika arasında cildinizde tuttuktan sonra masaj yaparak ılık su yardımıyla temizleyin. Maskeyi haftada 2 kez kullanabilirsiniz.

  1. Sivilceler için maske

Sivilceler, hem ergenlik döneminde hem de yetişkinlik döneminde çoğu insanı rahatsız eden bir olaydır. Gerek acısı gerek görüntüsü yüzünden sivilcelerden kurtulmak isteriz. Bu maske tarifi, yüzünüzdeki fazla yağı alacak ve yağ dengesini sağlayacaktır. Bu sayede de fazladan sivilce oluşumunu engelleyecektir ve olan sivilceleri de kurutacaktır. Bu konuda önemsemeniz gereken şey ise iltihaplı sivilceleri asla sıkmamanız gerektiğidir.

Malzemeler: 1 çay kaşığı kil, 4 damla çay ağacı yağı, 1 ya da 2 çay kaşığı su

Tarifi: öncelikle kil ve suyu homojen bir hale gelinceye kadar karıştırın. Sonrasında ise çay ağacı yağının ilave edin ve karıştırmaya devam edin. Cilt maskesini haftada 1 kereden fazla kullanmanız tavsiye edilmez.

  1. Cilt beyazlatıcı maske

Özellikle Uzakdoğu kültüründe beyaz ve lekesiz cilt güzelliğin tanımı olmaktadır. Eğer siz de beyaz bir cildi esmer bir cilde tercih etmekteyseniz bu maske sizin için uygun olacaktır. Bu maske cilt tonunuzu eşitlemede yardımcı olacaktır.

Malzemeler: 1 yemek kaşığı aloe vera, 1 tatlı kaşığı pirinç nişastası aloe vera jelini hazır bulamazsanız bitkinin bir dalını ikiye bölüp içerisindeki jeli kullanabilirsiniz)

Tarifi: nişasta ve aloe verayı karıştırın. Ardından temiz olan cildinizce 2 kat sürün ve yarım saat bekleyin. Ardından masaj hareketleri ve ılık su yardımıyla maskeyi temizleyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu