1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Cilt Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Cilt Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

A+A-

Her 5 insandan 1'inin yaşamları boyunca cilt kanseri geliştirebileceğini biliyor muydunuz? Sadece Amerika’da her yıl 5 milyondan fazla melanom dışı cilt kanseri vakası tedavi edilmektedir ve meme, prostat, akciğer ve kolon kanserlerinden daha fazla yeni cilt kanseri vakası vardır. Aslında, son otuz yılda cilt kanseri ciddi artış göstermiştir ve diğer tüm cilt kanserleri geçiren kişi sayısından daha fazla cilt kanseri yaşanmıştır.

Bu istatistikleri okumak sizi korkutabilir veya sizi şaşırtabilir. İyi haber, cilt kanseri belirtilerini biliyorsanız, cilt kanseri erken teşhis edilebilir. Vücudunuzda cilt kanseri belirtilerine karşı izleyebileceğiniz adımlar ve şüpheli büyüme görürseniz ne yapmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin. Ayrıca sağlığınızı iyileştirmek ve cilt kanserini önleme veya yenme olasılığınızı artırmak için yapabileceğiniz diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Cilt Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Kanseri Nedir?

Cilt kanseri, cilt hücrelerinin anormal ve hızlı büyümesidir. Deri kanseri üç ana tipte sınıflandırılabilir:

 • Bazal hücreli karsinom
 • Skuamöz hücre karsinoması
 • Melanom

Bazal hücreli karsinom (BCC) cilt kanserinin en sık görülen şeklidir. BCC, cildinizin en dış tabakasında oluşur ve genellikle açık yaralar, kırmızı lekeler, parlak darbeler veya izler gibi cilt kanseri semptomlarına neden olur. Nadiren orijinal tümör bölgesini geçerek metastaz yapar (yayılır). Bununla birlikte, hala kötü huyludur ve BCC'niz olabileceğinden şüpheleniyorsanız, sağlık uzmanınıza danışmalısınız. Kaynaklar, her yıl üç milyona kadar vakanın teşhis edildiğini bildirmektedir.

Skuamöz hücreli karsinom (SCC), anormal hücreler cildin üst katmanlarında kontrolsüz bir şekilde büyümeye başladığında oluşur. SCC cilt kanseri semptomları arasında açık yaralar, pul pul kırmızı lekeler ve merkezi bir delik ile karakteristik olarak yükselmiş büyüme bulunur, SCC, bu ayırt edici görünüm nedeniyle “sıçan ısırığı” tümör olarak da adlandırılır. SCC de kanama yapabilir veya kabuklaşabilir ve büyümesine izin verilirse ölüme neden olabilir. ABD'de her yıl bir milyondan fazla vaka teşhis edilmekte ve her yıl yaklaşık 8,800 kişi ölmektedir.

Melanom en yaygın cilt kanseri değildir, ancak cilt kanserinin en tehlikeli şeklidir. Kanser Vakfına göre “Kanserleşmenin cilt hücrelerine unrepaired DNA hasarını geliştirir, deri hücreleri hızla çoğalmaya ve habis tümörler oluşturmak üzere yol mutasyonları (genetik kusurları) tetikler.” Melanom sadece ABD’ de yılda 10.000'den fazla insanı öldürür.

Melanom cilt kanseri belirtileri, benlere benzeyen ve genellikle siyah veya kahverengi olan şişlikler veya yamalardır. Ayrıca mavi, pembe, kırmızı, beyaz veya hatta ten renginde olabilir. Erken teşhis edilir ve tedavi edilirse, melanom tedavi edilebilir. Olmazsa, vücudun diğer bölgelerine ilerleyebilir ve metastaz yapabilir, böylece tedavi etmeyi zorlaştırabilir ve ölümcül olabilir.

Cilt Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda açıklanan cilt değişikliklerine ek olarak, cilt kanserini erken tanımanıza yardımcı olabilecek beş önemli cilt kanseri belirtileri (“ABCDE” olarak adlandırılır) vardır. Doktorlar, bu beş ABCDE cilt tümörünü incelerken düzenli olarak baştan ayağa kontroller yapılmasını önermektedir.

Tüm kanserler ABCDE profillemesine uymuyor. Herhangi bir cilt lekesi veya büyümesini not etmek ve olağandışı görünen herhangi bir mol, çil veya lekeler hakkında doktorunuza danışmanız önemlidir.

İzlenmesi gereken diğer bazı cilt kanseri belirtileri aşağıdakileri içerebilir. Bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız doktorunuza görünün:

Sınırlarını aşan pigmentli yamalar ya da büyümeler kırmızıdır, kabarır ya da iyileşmez

Bir yumru veya deride hassasiyet, kaşıntı veya ağrı

Şekli değiştiren, pullu veya kanamalı bir deri

Cilt Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Cilt kanseri vücutta herhangi bir yerde ortaya çıkabilir, ancak yüz, boyun, eller ve kollar gibi güneşe sıkça maruz kalan bölgelerde ortaya çıkması daha olasıdır.

 • Deri kanseri risk faktörleri şunları içerir:
 • Güneş ışığına ve yapay UV ışığına (solaryum) uzun süre maruz kalma
 • Açık bir ten rengine sahip olmak
 • Kolayca çillenen, yanan veya bronzlaşan açık ten
 • Mavi, yeşil veya açık renkli gözler
 • Kırmızı veya sarı saç
 • Having  aktinik keratoz , potansiyel kanser öncesi lezyon türüdür
 • Geçmiş radyasyon tedavisi
 • Zayıflamış bağışıklık sistemi
 • Genetik eğilim
 • Arsenik maruziyeti
 • Diğer genel kanser riski faktörleri şunlardır:
 • Çevresel toksinlere ve kimyasallara maruz kalma
 • Zehirli güzellik ürünleri, ev temizleyicileri ve güneş koruyucuları (Evet, ironik bir şekilde bazı güneş kremleri zararlı maddeler içerir!)
 • Alkol
 • Sigara içmek
 • Kötü beslenme
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Yetersiz D vitamini (Çok fazla güneş ışığının sizin için kötü olabileceği gibi, güneş ışığına veya diğer D vitamini kaynaklarına da maruz kalmamak da zararlıdır.)
 • Bazı virüsler ve bakteriler

Cilt Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Kanseri Teşhisi Nasıl Yapılır?

 • Sağlık uzmanınız olası cilt kanseri semptomlarını teşhis etmek için bu iki yöntemden birini veya her ikisini kullanır; muayene ve biyopsi

Büyümenin kanserli olup olmadığını belirlemek için:

 • Deri muayenesi: Doktor veya hemşire, olağandışı çarpma veya lekeleri aramak için cildi inceler ve renk, şekil, boyut veya dokudaki anormalliklere yakından dikkat eder.
 • Deri biyopsisi: Büyümenin tümü veya küçük bir kısmı mikroskop altında çıkarılır ve kanser belirtileri olup olmadığına bakar. Dört tür cilt biyopsisi vardır:
 • Tıraş biyopsisi: Büyümenin bir kısmı steril bir tıraş bıçağıyla tıraş edilir.
 • Yumruk biyopsisi: Anormal büyümenin dairesel bir kısmını kesmek için kullanılan bir zımba veya trephine.
 • İnsizyonel biyopsi: Büyümenin bir kısmı çıkarılır.
 • Eksizyonel biyopsi: Tüm büyüme çıkarılır.

Metastaz ve Kanser Yayılımları

Kanser, üç temel yolla vücudun diğer bölümlerine yayılır veya metastaz yapar.

Doku: Kanser hücreleri tümörden yakındaki dokuya yayılır.

Lenf sistemi: Kanser hücreleri, lenfatik sistemden primer tümörden vücudun diğer bölgelerine geçer.

Kan: Kanser hücreleri, primer tümörden kan dolaşımına girer ve vücudun diğer kısımlarına yayılır.

Kanserin yayılıp yayılmadığını belirlemek için üç temel test türü kullanılır:

CT taraması (CAT taraması)

MRG (manyetik rezonans görüntüleme)

Lenf düğümü biyopsisi

Kanser evreleşmesi

Kanser evreleşmesi evre 0 ile evre 4 arasında değişmektedir. Kanser evresi, kanserin lokalize olup olmadığı veya ne kadar yayıldığı ve tümörün büyüklüğü gibi faktörlere bağlıdır. Örneğin, evre 0'da, kanser hala tümörün kendisiyle sınırlıdır (yerinde karsinom olarak bilinir). Bunun ötesindeki her aşama, boyutta bir artışa ve kanserin vücudun diğer bölgelerine yayılma oranına işaret eder. 4. aşamada, kanser vücudun çoğuna yayılmış veya metastaz yapmıştır ve kanserin tedavisi çok zordur. 4. aşamadan sonra daha fazla aşama yoktur.

Deri kanserinde, kanserin göz kapağı üzerinde mi yoksa diğer alanlarda mı göründüğü ve kanserin melanom olmayan (BCC veya SCC) veya bir melanom olup olmadığına bağlı olarak evreleşme için farklı faktörler de vardır.

Cilt Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Konvansiyonel Cilt Kanseri Tedavisi

Geleneksel cilt kanseri tedavisi seçenekleri, kanserin bir melanom veya melanom olup olmamasına bağlı olarak değişir. Daha sonra aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer faktörler göz önünde bulundurulur:

 • Kanser evresi
 • Kanser türü
 • Etkilenen tümörün ve vücut kısmının büyüklüğü
 • Kanserin ne kadar agresif olduğu (kanser hücrelerinin ne kadar hızlı bölüp yayıldığı)
 • Hastanın yaşı ve genel sağlık durumu
 • Standart geleneksel cilt kanseri tedavileri şunları içerebilir:

Cerrahi: Kanserin türüne, evresine ve yerine bağlı olarak çeşitli cerrahi formlar kullanılabilir.

Radyasyon terapisi: Radyasyon tedavisi yok etmek veya kanserli tümörü küçültmek için yapılır. Tedavinin yerine bağlı olarak cilt tahrişi, tükürük bezi hasarı, kusma ve saç dökülmesi gibi yan etkilere neden olabilir.

Kemoterapi: Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek ve semptomları hafifletmek için yapılır.  Bununla birlikte, aynı zamanda oldukça toksiktir ve bulantı, kusma, saç dökülmesi gibi zor yan etkilere neden olabilir ve kanser hücrelerine olduğu kadar sağlıklı hücrelere de zarar verebilir.

Hedefe yönelik terapi: Hedefe yönelik terapi temel olarak bir kemoterapi şeklidir, ancak kanser hücrelerinin belirli yönlerini “hedefleyebilir”. Bazen hedefli tedaviler tek başlarına kullanılır, ancak başka kemoterapi formlarıyla da verilirler. Diğer kemoterapi türleri gibi, saç ve cilt üzerinde değişiklikler de dahil olmak üzere yan etkilere neden olabilirler.

Fotodinamik terapi: İç organların veya boşlukların kaplaması üzerindeki cilt kanserleri ve kanserleri tedavi etmek için kullanılan bu terapi, ışığa duyarlı hale gelen bir kimyasal ile kanser hücrelerini öldürmek için özel bir aktifleştirici ışık türünü birleştirir. Fotodinamik terapi gözler ve cildin tedaviden yaklaşık altı hafta sonra ışığa duyarlı hale gelmesine neden olur ve öksürük, karın ağrısı ve yutma güçlüğü gibi diğer geçici yan etkilere neden olabilir.

İmmünoterapi: Adından da anlaşılacağı gibi bu terapi, hastanın kanserle savaşmak için kendi bağışıklık sistemini kullanır. Bazı immünoterapi türlerine biyolojik tedavi denir. Bazı kanser türlerinde diğerlerinden daha iyi çalışır. Melanom tedavisinde immünoterapi kullanılabilir.

Diğer tedaviler işe yaramıyorsa ya da herhangi bir nedenle uygulanabilir bir seçenek değilse, bazen hastalar yeni tedaviler için klinik denemelere katılabilirler. Bunlar halen araştırma aşamasında olan ve henüz yaygın olarak bulunmayan tedavilerdir, ancak zor kanserlerin tedavisinde bir miktar etkinliği olabilir ve yeni standart tedavilere yol açabilir.

Cilt Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Doğal Cilt Kanseri Tedavileri Nelerdir?

Tıbbı tedavinin yan etkilerinin vücut üzerinde ne kadar zor olabileceği göz önüne alındığında, doğal cilt kanseri tedavilerini denemekte de fayda var. Standart tedavilerle birlikte veya kendi başlarına kullanıldığında, bu doğal tedaviler vücuda terapötik süreçte yardımcı olabilir ve hastalığın zorluklarından çok ihtiyaç duyulan bir rahatlama sağlayabilir. Aşağıda cilt kanseri belirtileri için terapötik faydalar ve rahatlama sağlayabilecek bazı ek çözümler bulunmaktadır.

Patlıcan özü: Uluslararası Dermatoloji Dergisi'nde İngiliz araştırmacılar tarafından yayınlanan bir çalışmada patlıcandan elde edilen bir bileşik olan yüzde 0.005 oranında bir solasodin glikozit konsantrasyonuna sahip bir krem, keratoz ve erken evre bazal hücreli karsinom ve skuamöz için güvenli ve etkili bir tedavi olduğunu göstermiştir. Krem şu anda ülkemizde mevcut değildir.

Buhur ve mür yağları: Kayıtlı tarihçeden beri mür, çok çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Tarihin bir noktasında, mür o kadar değerliydi ki değeri altın ağırlığına göre belirlendi!

Mür kullanımı ile ilgili sınırlı araştırma vardır, ancak 2013'te yapılan bir çalışmada bazal hücre kanseri çizgilerinde (A549 hücre çizgileri) buhur ve mür yağlarının kullanılmasının, bu cilt kanseri hücrelerinin apoptozunu veya hücre ölümünü teşvik ettiği görülmüştür. Umut verici olmakla birlikte, araştırmacılar daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Mür yağı en iyi şekilde hindistancevizi, jojoba, badem veya üzüm çekirdeği yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırılarak uygulanır. Buhur yağı, cilt kanseri semptomlarını hafifletmek için doğrudan cilde esansiyel bir yağ veya bir merhem olarak uygulanabilir.

Cilt Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Kanseri Tedavisine Yardımcı Olan 6 Doğal Etken

Kanser vücutta asitli ve toksik bir ortamda büyüdüğünden, beslenmede iltihaplanmayı artıran yiyecekleri çıkarmak önemlidir. İşlenmiş gıdaları, rafine yemeklik yağları, şekerleri (mısır şurubu ve yapay tatlandırıcılar), hayatınızdan çıkarın ve yüksek omega-6 oranına sahip yiyecekleri tüketmekten kaçının.

 • Patlıcan özü kremini veya solüsyonunu kullanın.
 • Buhur ve mür yağı uygulayın.
 • Ev ve vücut ürünlerinizden toksinleri arındırın ve daha sağlıklı alternatifler bulun.
 • İyileştirici detokstan yararlanın.
 • İyileştirici bir beslenme tarzını benimseyin ve sağlıksız yiyeceklerden kaçının.
 • D vitamini, pankreas enzimleri, probiyotik ve zerdeçal takviyelerini deneyin.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.