1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Cilt Gençleştirme Nedir? En Etkili 23 Cilt Gençleştirme Tedavisi
Cilt Gençleştirme Nedir? En Etkili 23 Cilt Gençleştirme Tedavisi

Cilt Gençleştirme Nedir? En Etkili 23 Cilt Gençleştirme Tedavisi

A+A-

Cilt gençleştirme yöntemleri ile istenen görünüme sahip olmak mümkündür. Cilt gençleştirme tedavileri arasından hangisinin tercih edileceği hastanın neyi istediğine, yaşına ve genel sağlığına bağlıdır.

Cilt Gençleştirme Nedir?

Modern cilt bakımı teknolojisi sayesinde kalıtımın, yaşam biçiminin ve çevresel faktörlerin neden olduğu yaşlanmanın deriye etkileri artık kalıcı olarak kabul edilmek zorunda değildir. Günümüzde, kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltmak, sivilce ve rozasea gibi cilt problemlerini tedavi etmek veya cilt bakım rejimini iyileştirmek, sağlıklı ve doğal bir görünüm elde etmek isteyen kişiler için birçok cilt gençleştirme seçeneği bulunmaktadır.

Hangi Durumlarda Cilt Gençleştirme Yapılır?

Cilt gençleştirme yaşlanma belirtilerinin gözle görülür bir hale geldiği, sarkmaların olduğu ve kırışıklıkların çoğaldığı durumlarda hasta bu yeni gelişmelerden rahatsızsa yapılabilmektedir.

Kimler Cilt Gençleştirme Yaptırabilir?

Cilt gençleştirme birçok farklı tedavi ile gerçekleştirilebilmektedir. Her tedavinin kendine has yaş sınırı olsa da genel anlamda cilt gençleştirme tedavisi için 30 yaşın üzerindeki hastalar iyi bir adaydır. Bu yaşlarda ciltteki yaşlanma belirtileri kolaylıkla görünmektedir.

Cilt Gençleştirme Nedir? En Etkili 23 Cilt Gençleştirme Tedavisi

Cilt Gençleştirme Yöntemleri

Birçok farklı yöntem kullanılarak cilt gençleştirme işlemleri yapılabilmektedir. En etkili 23 cilt gençleştirme yöntemi ise şu şekildedir:

Botoks

FDA tarafından yüz kırışıklıklarının tedavisi için onaylanan botoks tedavisi, özellikle göz kenarlarında ve kaş aralarındaki istenmeyen kaş çatma çizgilerinin ve kaz ayaklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Cerrahi olmayan bir tedavi seçeneği olması nedeniyle oldukça popülerdir.

Dolgu Enjeksiyonları

Dolgu enjeksiyonları yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasıyla beraber cilde dolgunluk ve hacim sağlamak amacıyla uygulanmaktadır. Yanaklar, elmacık kemikleri, burun kenarındaki çizgiler, dudaklar ve ağız kenarlarındaki çizgiler estetik dolgu işlemi ile daha az görünür hale getirilebilir.

Mezoterapi

Mezoterapi, vitaminler, enzimler, hormonlar ve bitki özleri enjeksiyonlarını cildi canlandırmak ve sıkıştırmak için kullanan bir yöntemdir.

Anti Ang

Anti aging tedaviler cildin canlanmasını sağlayan, cillt gençleşmesine yardımcı olan ve istenen sonuçların alınması için uygulanan tedavilerdir.

Detoks

Cilt gençleştirme için detoks tedavisi meyve ve sebzelerle bir nevi vücudu arındırma programıdır. Cilt yenileme detoksu ile organlarınız dinlenir, vücudunuz ve cildiniz canlanır.

Thermage

Thermage radyo frekanslı cilt sıkılaştırma tedavisidir. Termage tedavisi invaziv değildir. Tedavide radyo frekans dalgalarını derinin yüzey tabakalarının altındaki kolajeni uyarmak için el tipi bir cihaz kullanıyor.

Ultherapy

Kırışıklıklar ve sarkmış cilt ile ilgili endişeleriniz varsa, Ulthera cilt gençleştirme sizin için mükemmel olabilir. Bu kozmetik tedavi, yüzünüzdeki ve boynunuzdaki kasları ve cildi sıkılaştırmak ve kaldırmak için dokuların derinliklerine ses dalgaları göndermek için ultrason teknolojisini kullanır.

Scarlet – S

Çoğu kişi son zamanlarda popüler olan scarlet cilt gençleştirme nedir sorusunun cevabını merak etmektedir. Mikro iğneli radyo frekans tedavisi olan Sacarlet S, ameliyatsız yüz germe konusunda en etkili işlemlerden biridir. Kullanılan mikro iğneler sayesinde cilt uyarılır ve cildin kollajen üretmesi sağlanarak cilt gençleştirme yapılır.

Icon Laser

Tüm yaşlanma belirtilerine aynı anda etki edebilen ıcon laser, cildin alt ve üst tabakasında kontrollü bir ısı sağlayarak hasar yaratır ve böylelikle kollajen üretimi uyarılmış olur. Icon laser cilt yenileme leke tedavisi ve cilt tonu düzensizlikleri için de kullanılır.

Baby Face Beauty

Lazer teknolojisi yardımıyla çalışan bu tedavide, lazer sistemi sayesinde ciltte mikro kanallar açılır ve daha sonra cilt sorununa göre seçilen vitamin ve ampüller cilde yedirilerek cildin gençleşmesi sağlanır. Cilt gençleştirme lazer tedavisi etkili bir tedavidir.

PRP

Cildi gençleştirren PRP tedavisi olarak da bilinen kök hücre tedavisi hastanın kendi kanındaki trombositleri ayırarak daha sonra ciltteki sorunlu bölgelere enjekte edilmesiyle çalışır. Hastanın kendi kanı ana madde olduğu için alerjik reaksiyon görülmez ve sonuçlar her geçen gün gelişerek ilerler.

Işık Dolgusu

Işık dolgusu iki aşamadan oluşan bir tedavidir. İlk aşamada hyaluronik asit ile cildin dolgunlaşması sağlanır, daha sonra ise ciltteki göz altı torbaları ve koyu halkaların giderilmesi için işlem yapılır. Cilt yenileme ışık tedavisi göz altı sorunları için idealdir.

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling farklı dozajlardaki kimyasal çözeltilerin cilde uygulanması şeklinde gerçekleşir. Kimyasal peeling ile cildin üst tabakası soyularak alttan yeni ve tazelenmiş bir cilt gelir. Cilt yenileme peeling işlemi ile yeni bir cilde kavuşmak mümkündür.

Nd Yag Lazer

Bir lazer teknolojisi ile uygulanan bu tedavide lazer ışığı derinin alt katmanlarına kadar ulaşır ve kollajen uyarımı gerçekleştirerek cildin yenilenmesi sağlanır.

Cilt Gençleştirme Nedir? En Etkili 23 Cilt Gençleştirme Tedavisi

Co2 Fraksiyonel Lazer

Başka bir lazer etkili tedavi olan Co2 fraksiyonel lazer tedavisinde lazer ışığı kullanılarak cildin üst katmanının soyulması ve cildin yenilenmesi sağlanır. Bu tedavi hifu cilt gençleştirme tedavisi olarak da bilinmektedir.

Fokus Ultrason

Ultrason enerjisinin kullanıldığı bu tedavide ses dalgaları cildin sıkılaşmasını sağlamaktadır. ameliyatsız yüz germe tedavilerinden biri olan bu yöntemle ciltte kollajen üretimi uyarılır ve cilt gençleşmesi sağlanır.

Radyofrekans Yöntemleri

Radyo frekans deri altında yol alabilen bir enerjidir. Cilde uygulandığında ısı üretir ve su moleküllerini hayata geçirerek sürtünme etkisi ile kollajen üretimini arttırır. Bu sayede cilt gençleşmeye ve sıkılaşmaya başlar. En etkili tedaviler arasında Coax cilt gençleştirme yöntemi yer almaktadır.

Fibrocel (Kök Hücre) Yöntemi

Hastanın kendi hücrelerinde üretilen bir tedavi yöntemi olan fibrocel yöntemi ile doku biyopsisi alınır ve üretimin ardından enjeksiyonlarla cilde uygulanarak kırışıklıkları giderir.

Gençlik Aşısı

Gençlik aşısı tedavisi %100 saf hyalüronik asit kullanarak oluşturulan program ile gerçekleştirilir. Cilde bazı aralıklarla uygulanan minik aşılar sayesinde ciltte gençleşme sağlanmaktadır.

Dermoterapi

Dermoterapi mikro iğnelerden oluşan silindir bir alet sayesinde ciltte mikro kanallar açılmasını sağlayan bir tedavi biçimidir. Açılan mikro kanallar daha sonra cilt sorununa göre hazırlanan özel krem ve serumların cilde daha iyi yedirilmesi ve daha çabuk sonuç vermesi için kullanılır.

PDO İplik ile Yüz Asma

İplik ile yüz asma tedavisi iple yüz germe olarak da bilinmektedir. Tedavi sırasında eriyebilen PDO iplikleri cilt altına yerleştirilir ve cilt gençleştirmesi yapılır.

Sılhouette Soft ile Yüz Germe Yöntemi

Emilebilen çift yönlü iplik ve konilerden oluşan bu tedavi ile yüzün sarkmış bölgelerini kaldırma ve cildi canlandırmak mümkündür. İp yerleştirildikten sonra uygulama bölgesine hafif bir basınç uygulanır ve anında bölgede kaldırma işlemi gerçekleşmiş olur.

Ameliyatsız/İğnesiz Cilt Gençleştirme

Detoks Etkili Çaylar

Detoks etkili çaylar vücudu toksinlerden arındırmak için kullanılmaktadır ve cildi gençleştiren çaylar olarak da bilinir. Cilt gençleştirme bitkisel tedavi yöntemi olarak da bilinen bu yöntemde toksinlerden arınma işlemi sırasında ciltte de canlanma gerçekleşir.

Doğal Ürünler

Doğal ürünler beslenmemiz sırasında tercih ettiğimiz ürünler veya tamamen organik olan kozmetik ürünlerdir.

Krem ve Kozmetik Ürünleri

Krem ve kozmetik ürünler kullanılarak ciltte canlandırma sağlanabileceği gibi uzun vadeli kullanımlarda cilt gençleşmesi de bir noktaya kadar gerçekleşebilir.

Cilt Gençleştirme Ameliyatlı İşlem midir?

Cilt gençleştirme uygulamaları birden fazladır ve her biri kendine ait özelliklere sahiptir. Ancak çoğu cilt gençleştirme uygulaması ameliyatsızdır ve anesteziye gerek yoktur.

Cilt Gençleştirme Nedir? En Etkili 23 Cilt Gençleştirme Tedavisi

Cilt Gençleştirme Fiyatları

Cilt gençleştirme uygulamaları çok çeşitli tedavilerden oluşur. Bu nedenle her tedavinin uygulama süresi ve uygulama alanı farklı olduğu gibi cilt gençleştirme fiyatları da değişkenlik göstermektedir.

Cilt Gençleştirme Öncesi

 • Kan Tahlili: Kan tahlilinin yapılması hastanın herhangi bir sorununun olup olmadığını belirlemede ve işlem sırasında herhangi bir komplikasyon oluşmaması açısından önemlidir.
 • Anestezi Muayenesi: Eğer cilt gençleştirme tedavileri sırasında lokal veya genel anestezi gerekliyse buna yönelik muayenelerin yapılması gerekir.
 • Sağlık Taraması: Her estetik işlemde hastanın genel sağlık durumunun kontrol edilmesi önemlidir. Sağlık taraması genel sağlığın iyi olması durumunda hastanın işleme alınabileceğini gösterir.

Kullanılan İlaçların Hekim ile Paylaşılması

Eğer düzenli olarak kullandığınız bir ilaç bulunuyorsa bu ilaçların doktorla paylaşılması önemlidir.

Cilt Gençleştirme Yönteminin Belirlenmesi

Cilt gençleştirme yöntemleri birden fazladır ve her biri farklı şikayetler için kullanılmaktadır. Bu nedenle hastanın şikayeti ve almak istediği sonuçlar öğrenilerek cilt gençleştirme yöntemi belirlenecektir.

Operasyon/Seans Planlarının Hazırlanması

Eğer birden fazla seans uygulaması yapılacaksa hastanın zamanına göre ayarlanması yapılmalıdır. Tek bir uygulama yeterliyse yine hastanın müsait olacağı bir zaman belirlenmelidir.

Uygulama Öncesi Beslenme

Beslenme hangi cilt gençleştirme uygulamasının yapılacağına göre değişebilir. Bu konuyla alakalı detaylı bilgi bizzat doktorunuz tarafından verilmelidir. Ancak genel olarak çok ağır besinler tüketmemeniz mantıklı olacaktır.

Uygulama Öncesi Sigara ve Alkol Tüketimi

Estetik uygulama öncesinde belirli bir süre alkol ve sigara tüketimi yapılmamalıdır. Alkol kanama riskini arttırması nedeniyle tavsiye edilmezken, sigara ise iyileşmeyi yavaşlatması ve morarma miktarını arttırması nedeniyle önerilmez.

Cilt Gençleştirme Sonrası

Uygulamanın yapılacağı gün doktorunuzun talimatlarına uyarak hazırlanmanız ve kendinizi operasyona hazırlamanız önemlidir. Ayrıca yanınızda bir refakatçinin olmasını gerektiren uygulamalar öncesinde doktorunuzdan detaylı bilgi almayı unutmamalısınız.

 • Ağrı: Her cilt gençleştirme uygulamasının kendine has yöntemleri bulunur. Bu nedenle ağrı eşikleri farklıdır. Ancak genel anlamda hasta herhangi bir acı hissetmez ve bunu önlemek için doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz.
 • İlaç Kullanımı: Doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları belirtilen süreye kadar düzenli bir şekilde kullanmanız iyileşme sürecinizin kısalmasını sağlayacaktır.
 • Hareket Kabiliyeti: Cilt gençleştirme uygulamalarında genel olarak uygulama yapılan alan yüz ve boyundur. Bu nedenle hareket kabiliyetinizi kısıtlayabilecek bir sorun oluşmaz.
 • Beslenme ve Diyet: İşlem sonrasında beslenmenize aynı şekilde devam etmenizde bir sakınca yoktur. Ancak midenizi zorlayacak yiyecekler tüketmekten kaçınmalı ve bol su tüketmelisiniz.

Cilt Gençleştirme Nedir? En Etkili 23 Cilt Gençleştirme Tedavisi

Riskler, Yan Etkiler, Komplikasyonlar

 • Enfeksiyon: Uygulama alanına iyi bakılmazsa veya uygulama yapılan bölgede kullanılan aletler yeterince steril değilse enfeksiyon oluşma riski vardır.
 • Kanama: Cilt gençleştirme uygulamalarının ardından kanama görülmesi ihtimali düşüktür, ancak nadir de olsa görülebilir.
 • Ödem: Yüz bölgesine yapılan herhangi bir işlem ödeme neden olabilir. Cilt sıvı tutma kabiliyetine sahiptir ve bu nedenle ödem oluşma ihtimali vardır.
 • Kızarıklık: Cilt gençleştirme uygulamalarında genellikle mikro iğneler, lazer, ultrason ve radyofrekans enerjileri kullanılmaktadır. Bu nedenle ciltte kızarıklık oluşması normaldir ve geçicidir.
 • Su Toplama: Su toplama bir nevi ödemdir ve oluşma ihtimali vardır. Ancak endişelenilmesi gereken bir durum değildir.
 • Hissizlik: Ciltte uygulamanın ardından hissizlik ve uyuşma hissedilebilir. Bu geçici bir yan etkidir ve herhangi bir soruna işaret etmez.
 • Kan Pıhtılaşması: Cilt gençleştirme uygulamaları sonrasında oluşan kan pıhtılaşması ciddi bir sorundur ve genellikle nadir görülür.
 • Ciltte Deformasyon: Yanlış uygulama sonucunda ciltte deformasyon oluşması mümkündür.
 • Doğal Görünümün Kaybedilmesi: Cilt gençleştirme uygulamalarının doğru dozda abartıya kaçmadan yapılması gerekmektedir. Bu nedenle fazla bir uygulama yapılmışsa doğal görünüm kaybedilebilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Cilt yenileme tedavisi sonrasında hastaların uygulamanın etkilerinin tersine dönmemesi için dikkat etmesi gereken noktalar şu şekildedir:

 • Güneşlenme: Uygulamanın hemen ertesinde aşırı sıcaklığa neden olabilecek şeyler yapmamak gerekmektedir. Güneşlenme için ilk haftanın geçmesi beklenmelidir.
 • Sauna : Sauna aşırı sıcaklığa neden olmaktadır ve bu sonuçların bozulmasını sağlayabilir. Sauna uygulamadan birkaç hafta sonra tercih edilmelidir.
 • Buhar Banyosu: Buhar banyosu uygulamadan birkaç hafta sonra yapılabilir.
 • Yüzme: İlk birkaç gün yüzme önerilmez. Enfeksiyon kapma riski yüksektir ve bu beklenmedik sorunlara neden olabilir.
 • Seyahat: Cilt gençleştirme uygulamalarının sonra çok uzun saatler sürecek yolculuklar önerilmese de kısa süreli seyahatlere çıkılabilir.
 • Uyku Pozisyonu: Cilt gençleştirme uygulamalarının ardından birkaç gün yüz üstü yatmamak gerekir.
 • İlaç Kullanımı: Uygulama sonrasında doktorun reçete ettiği ilaçların kullanılması gerekir, düzenli olarak kullandığınız başka ilaçlar varsa onların kullanımı için doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.
 • Dikişler/İğne Yapılan Noktalar: Cilt gençleştirme uygulamalarının ardından cerrahi bir işlem yapılmamışsa iz kalmayacak, iğne yapılan noktalar mikro delikler olduğu için görünmeyecektir.
 • İyileşme Süreci ve Etki Gösterme Süresi: Cilt gençleştirme işlemlerinin iyileşme süreci çok uzun değildir, en fazla birkaç hafta sürmektedir. Etki gösterme süresi ise tedaviden tedaviye göre değişmekle beraber çoğu uygulamanın etkisi gün geçtikçe kendini daha fazla göstermektedir.
 • Doktor Kontrolleri: Doktorunuzun size bilgi verdiği zamanlarda kontrollerinize gitmeniz sonuçların görülmesi açısından önemlidir.
 • Spor ve Egzersizler: İlk birkaç günün ardından spor ve egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak çok yorucu aktiviteler tercih etmeniz ilk aşamada önemlidir.
 • Beslenme ve Diyet: Cilt gençleştirme işlemleri sonrasında beslenme düzeninize geri dönebilirsiniz.
 • Cilt Bakımı: Uygulamaların hemen ardından cilt bakımı yaptırmak sonuçlara zarar verebilir. Cilt bakımı için bir hafta beklemeniz daha doğrudur.
 • Makyaj: Uygulamaların ardından makyaj yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Cilt Gençleştirme Nedir? En Etkili 23 Cilt Gençleştirme Tedavisi

Cilt Gençleştirme Sıkça Sorulan Sorular

Hangi Cilt Gençleştirme Yöntemini Tercih Etmeliyim?

Hangi cilt gençleştirme yönteminin tercih edileceği kişinin şikayetlerine bağlıdır. Cildinizle alakalı hangi şikayetiniz varsa bunu giderebilecek yöntemleri araştırmanızı öneririz. Böylelikle doktorunuzla konuşurken aklınızdaki yöntemleri söyleyerek fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

İğne ile Yapılan Uygulamaların Avantajları Nelerdir?

İğne ile yapılan uygulamaların temel avantajı direk cilt altına temas edilmesidir. Diğer bir avantaj ise açılan mikro delikler sayesinde sürülecek herhangi bir krem veya serumun daha fazla etkili olmasıdır.

Cerrahi Müdahale ile Yapılan Uygulamalarda İz Kalır mı?

Cerrahi müdahale ile yapılan cilt gençleştirme uygulamalarında kesiler genellikle görünmeyecek yerlerden yapılırlar. Bu nedenle iz olsa bile dışarıdan kimse göremez.

Uygulamalar Ağrılı, Sancılı mıdır?

Her uygulamada yapılan işlemler farklıdır ve bu nedenle bazılarında hiç acı duymazken bazılarında hafif de olsa bir acı hissedebilirsiniz.

Kaç Seans Cilt Gençleştirme Uygulaması Yapılır?

Cilt gençleştirme uygulamalarında her birinin farklı seans sayıları vardır. Bazı uygulamalar için tek bir seans yeterli olabilir,  ancak bazıları için birden fazla seans gerekebilir.

Seanslar Ne Kadar Sürer?

Genellikle cilt gençleştirme uygulamalrının seansları 20-30 dakika arasında sürmektedir.

Uygulamaların Etkileri Kişiden Kişiye Değişir mi?

Herhangi bir uygulamada olduğu gibi cilt gençleştirme uygulamalarında da etkiler kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlikler kişinin cilt yapısına, yaşına, şikayetinin derecesine ve genetiğine bağlıdır.

Cilt Gençleştirme Tedavisi ile Kaç Yaş Gençleşirim?

Her cilt gençleştirme tedavisi farklıdır ve alınan sonuçlar da buna göre değişmektedir. Kesin bir sayı vermek için istenen tedavinin bilinmesi gerekmektedir.

Estetik Tedavi Olduğum Anlaşılır mı?

Estetik uygulamalar günümüzde oldukça doğal sonuçlar verecek şekilde yapılıyor. Bu nedenle estetik olduğunuzun anlaşılması zordur.

En Doğal Görünüme Sahip Olmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyim?

En doğal görünüme sahip olmak için yapmanız gereken en önemli şey uzman bir doktor tercih etmektir.

Cilt Gençleştirme Tedavilerinin Etkisi Ne Zaman Görülür?

Cilt gençleştirme tedavilerinin etkisi tedavi türüne göre değişmektedir. Bazı tedavilerde etki hemen görülebilirken, bazı tedavilerde etki görülse bile ilerleyen günlerde daha iyileşmiş biçimde görülebilir.

Tedaviler Kalıcı mıdır?

Tedavilerin bazıları uzun süreli kalıcı olsa da bazılarının kalıcılık süresi birkaç ay olabilir. bu seçtiğiniz cilt gençleştirme tedavisine bağlıdır.

Cilt Gençleştirme Nedir? En Etkili 23 Cilt Gençleştirme Tedavisi

İdeal Görünüme Ulaştıktan Sonra Tekrar Tedavi Gerekir mi?

Cilt gençleştirme tedavilerinden bazıları için devamlılık gerekebilir, bazı tedavilerde ise uzun bir süre yeni bir tedavi yaptırmanıza gerek kalmaz.

Kontroller Önemli midir?

Kontroller işlem sonrası gidişat açısından çok önemlidir. Sizin dikkatinizi çekmeyen bir sorun kontrolleriniz sırasında doktorunuzun dikkatinden kaçmaz. Bu sayede istenmeyen bir sonuç önlenmiş olur.

Gebelik Döneminde Olan Kadınlar Cilt Gençleştirme Yaptırabilir mi?

Gebelik döneminde herhangi bir estetik uygulamanın yaptırılması önerilmez. Cilt gençleştirme uygulamalarından herhangi birini yaptırmayı düşünüyorsanız gebelik sonrasına bırakmanızı öneririz.

Cilt Gençleştirme ile Beraber Diğer Kozmetik Uygulamalar Yaptırılabilir mi?

Cilt gençleştirme tedavileriyle birlikte diğer kozmetik uygulamalar yapılabilir. Ancak kombine tedaviler için doktorunuza danışmakta fayda vardır.

Tedavi Olanların Yorumları Önemli midir?

Cilt gençleştirme tedavisi yaptıranların yorumları bilgi sahibi olmanız açısından önemlidir. Ancak bu yorumlara bakarak karar vermemeniz gerekir.

Cilt Gençleştirme Tedavisi Yaptırıp Pişman Olan Var mı?

Her estetik uygulamada böyle bir durum olabileceği gibi cilt gençleştirme tedavisi sonrasında beklediğini alamayan ve pişman olan hastalar olabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.