Sağlık

Cildinizi Soğuklardan Korumanın En Etkili Yolları Nelerdir?

Değişen hava şartları, sert ve şiddetli yağışlı havalar, klima ve kaloriferin cilt dokusu üzerindeki etkisi, bilgisayar başında uzun zaman geçiren kişilerin cildini oldukça zorluyor.

Kış mevsiminde soğuyan hava şartları, deri dokusunda, vücut ısısının düşmesi ve azalmaması adına kan dolaşımını azaltır,. Ardından ter bezleri ve yağ bezleri yavaş biçimde çalışır. Kan dolaşımının hızı yavaşladığında ise, cildin ihtiyaç duyduğu antioksidanları ve destekleyici besin maddeleri alması zor bir hale gelir. Bu da yetmezmiş gibi, cilt kuruluğu baş gösterir. Durum daha şiddetlendiğinde ise  cilt yağ dokusunu kaybetmeye başlar. Bütün bu süreçlerin sonucunda, cilt dokusu hassaslaşmasına, dış etkenlere karşı kendisini koruyamamasına sebep olup, kaşınmaya, kızarmaya ve de renk değiştirmeye başlar. Cildinizi Soğuklardan Korumanın En Etkili Yolları Nelerdir?

Cilt dokusunda yer alan lipid bariyeri adı verilen koruyucu tabaka zamanla incelir. Çatlamalar, pullanmalar görülür. Sahip olunan esneklik azalır. Bu esneklik kaybı, cilt dokusunda bulunan kollajen maddesinin azalmasından kaynaklanmaktadır. Cildin erken yaşlanmaması adına başka bir sebep kalmamıştır. Bu nedenle cildin kaybedilen lipid tabakasının hızla desteklenmesi gerekir. Cilt tipine göre lipit miktarı değişikliğe uğradığından ötürü, cilt bakımı yapılmalıdır. Ancak kullanılacak olan cilt bakım ürünleri, hem mevsim şartlarına hem de bireyin cilt dokusuna göre belirlenmelidir. Kışın cilt bakımında seçilecek olan cilt bakım ürünlerinin mutlaka besleyici değerleri yüksek seçilmelidir.

Eğer ki kış mevsiminde cilt bakımına gereken özen gösterilmezse kırışıklık, çatlama, sarkma, cilt üzerinde lekelerin haricinde ter ve yağ bezlerinin artan salgısı ile akne, sebore, kist artışı gözlenir. Ayrıca lipofilik özellikte mantar hastalıkları Samyeli Hastalığı ve nem miktarındaki artışa bağlı olarak görülebilen enfeksiyonların sıklığında artış oluşabilir.

Soğuk havadan ve olumsuz şartlardan etkilenen cilt kurur, bu durum erken yaşlanmayı ortaya çıkarır. İşte böyle durumlarla karşılaşmamak için alınabilecek olan önlemler…

Cildi soğuktan korumak için yapılabilecekler

Cildin çok yüksek sıcak suya maruz kalmaması, mümkün mertebede ılık suyla temizlenmesi gerekir.

-Haftada 1-2 defa, yüzü tahriş etmeyen, ölü dokuların atılmasına yardımcı özellikteki peeling jeller kullanılmalıdır.

-Her gün düzenli bir biçimde cildi nemlendiren kremler kullanılmalıdır.

-Her duş sonrası, cilt kurumadan, vücut nemlendirilmelidir.

-Yatmadan evvel A vitamini, C vitamini ve de E vitamininin yer aldığı bir krem kullanılmalıdır.

-Kullanılan ürünlerin hiçbir şekilde yan etkisinin olmaması ve  anti-alerjik özellikte olmasına dikkat edilmelidir.

-Kış mevsiminde diğer mevsimlerde olduğu gibi sağlıklı beslenmeye özen gösteren kişiler, ciltlerinin ihtiyaç duyduğu vitaminleri, antioksidanları ve diğer bütün maddeleri doğru beslenmeyle tamamlamaktadır. Özellikle Omega-3 desteği bu mevsimde cilt bakımının etkisini yükseltecektir. Kış aylarında meyve ve sebzelerle beraber tahıllı besinlerin de beslenme listesinde yer alması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu