Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Cildi yaşlandıran yiyecekler

Hep cilde faydalı besinler hakkında yazılar paylaştık. Her yerde cilde faydalı besinler anlatılır. Ancak her daim cilde faydalı besinler tüketmek, cilde fayda sağlamıyor. Cilde fayda sağlayan besinleri tüketirken, bir yandan da zarar veren besinleri de tüketmemeniz gerekir. Böyle durumlar olmadan, sadece cildimize faydası olan besinlerle beslenerek, zararlı olanlardan uzak durarak, cildimizi beslenme ile göz alıcı bir güzellik seviyesine taşıyabiliriz. Bunlardan dolayı cildimize zararlı besinleri bilmemiz çok önemlidir. Tükettiğimiz bazı besinler biz hiç farkında olmadan, cildimizdeki nemi emer, kurumasına, çatlamasına, gerginliğinin azaltıp, sarkık ve kötü görüntüler oluşturmasına sebep olur. Bu gibi durumlardan uzak durabilmek amacıyla aşağıdaki besinlerden uzak kalmak en mantıklı seçenek olacaktır.
Son Güncelleme:
 Cildi yaşlandıran yiyecekler

Deri vücudumuzda en büyük, en fazla göze çarpan ve dış etkilerden en fazla etkilenen bölgedir. Güneşin zararlı ışınları deride kırışıklık ve lekelenmeler gibi hasarlar oluşturur. Bu durum deri yaşlanması olarak tanımlanır. Öte yandan beslenme alışkanlıklarının deri üzerine etkisini inceleyen birçok bilimsel araştırma mevcuttur. Bu araştırmalara baktığımızda cilt yaşlanmasında; genetik faktörler ve beslenme alışkanlığının önemli düzeyde belirleyici olduğu görülüyor. Peki, cildi yaşlandıran besinler nelerdir? İşte cildimize zarar veren, cildimizin güzelleşmesinin önüne engeller koyan besinler!

Şeker

Cildimizin ilk düşmanı şekerdir. Böylesi lezzetli bir yiyeceği, damakları şenlendiren şeker öğelerini neden tüketmemeliyiz? Çünkü şeker, cildimizin gergin görünmesini, kırışıklık görünümünün azalmasına yardımcı olan kolajen maddesine zarar veren bir maddedir. Biz şeker ve şeker içeren tüm besin öğelerini tüketmemiz halinde, cildimizin yaşlanmaya bir adım daha yaklaşmasına neden oluyoruz.

Trans yağlar

Özellikle hazır yiyecekler ve fast food’lar trans yağ içerir. Çünkü hızlı bir şekilde hazırlanır ve aynı yağ defalarca kullanılır. Aynı şekilde raf ömrüne sahip atıştırmalıklar da trans yağ içerir. Bunlar cilt hücreleri için tehlike içerir.

İşlenmiş gıdalar

Süt, kahve, alkol, işlenmiş et, puding/reçel vb. rafine şeker içeren tatlılar, doymuş yağ asitlerinin yoğun olduğu gıdalar, beyaz un, patates, makarna, kızartmalar ise kırışıklık oluşması açısından yüksek riskli gıdalardır.

İşlenmiş etler

İşlenmiş etler salam, sosis, sucuk, konserve et gibi etlerdir. Bunlar kalitesiz ve atık etlerden oluşmalarının yanı sıra ciltte iltihaplara neden olabilecek maddeler de bulunur.

Alkol

Zararlı olan bir diğer madde de alkoldür. İçerisine pek çok zararlı madde içeren alkol, sağlığımıza zararlı olduğu gibi cildimiz için de oldukça büyük zararlar verir. Aynı zamanda cildimizin kuruyup kırışmasına da neden olur.

Kola

Kola yüksek miktarda şeker içerdiği için vücudun şeker dengesini bozar ve ciltte lekeler oluşmasına sebep olur. Bu asitli içeceğin iç organlarda tahribata sebep olması ise kötü özelliklerinden bir diğeridir.

Kızarmış yiyecekler

Diğer zararlı besin öğeleri ise, kızarmış yiyecekler ve doğal olarak işlenmiş materyallerdir. Bunlar çok fazla yağ ve tuz içerdiğinden, cildimizin kurumasına ya da yağlanıp çok sivilce çıkmasına neden olmaktadır. Bu durum cildimizin kötü görünmesine neden olacaktır.

Tuz

Günde 5 gramdan fazla tuz tüketmek cildi erken yaşlandırır, ödeme sebep olur, vücudun su dengesini bozar. Yani tuz, cildin nemini kaybetmesine neden olur. Tuzu fazla abartmasan iyi olur.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Hamilelerin uzak durması gereken meyveler
22 10 2020 - 14:34
Doğal saç bakım yağları ve faydaları
22 10 2020 - 13:27
Hamilelerin tüketmesi gereken 10 meyve
22 10 2020 - 10:21
Kırışıklık gideren doğal maske tarifleri
21 10 2020 - 16:08
Cilde iyi gelen vitaminler
21 10 2020 - 10:14
Selülite savaş açan çaylar
20 10 2020 - 16:34
Yorum Yap