Cildi Nemlendirmeye Yardımcı Doğal Maske Tarifleri

NAVİGASYONCildi Nemlendiren Maskeler Cildi Kurutan Etkenler Nelerdir? Cildi Nemlendirecek Doğal Maske Tarifleri Yumurta ve Süt Maskesi Maya Maskesi Yulaf Maskesi İnsan vücudunun 70% oranı sudan oluşur ki bu durumda sağlıklı bir yaşam için insan vücudunun suya olan ihtiyacının nedenli yüksek seviyede olduğunu ve önem taşıdığını en net şekilde göstermektedir. Su ihtiyacı karşılanmaya vücut, pek çok sağlık problemi ile karşı karşıya […]

05.04.2018 - 21:41
05.04.2018 - 21:41
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

İnsan vücudunun 70% oranı sudan oluşur ki bu durumda sağlıklı bir yaşam için insan vücudunun suya olan ihtiyacının nedenli yüksek seviyede olduğunu ve önem taşıdığını en net şekilde göstermektedir. Su ihtiyacı karşılanmaya vücut, pek çok sağlık problemi ile karşı karşıya kalabildiği gibi aynı zamanda dacilt problemleriile de karşı karşıya kalabiliyor.

Cildi Nemlendiren Maskeler

Gün içerisinde pek çok olumsuz etken ile temas halinde olan cildin nem oranını yitirmesi kurumasına, çatlaklar oluşmasına ve canlı görünümünü yitirerek, mat bir görünüme dönüşmesine neden olur. Bu yüzden de cildin nemlenmesin de her zaman daha fazla önem verilmesi ve bu doğrultuda hareket edilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Bu yüzden decildi nemlendiren maskelerile cildin nem değerlerini korumak ya da yeniden uygun seviyeye getirebilmek mümkün olabiliyor.

Cildi Kurutan Etkenler Nelerdir?

Ciltte kuruluğa neden olacak ve cildin nemini yitirmesine neden olabilecek pek çok farklı etken bulunur.Cilt kuruluğuproblemine neden olan en önemli etkenler arasında;

 • Güneş altında çok uzun süreler kalınması,
 • Yüksek miktarda kimyasal madde içeriğine sahip olan kozmetik ve temizlik ürünleriyle temas edilmesi,
 • Yüksek seviyede alkol ve sigara tüketimi gerçekleştirilmesi,
 • Çok sıcak kapalı mekanlarda uzun süre durulması,
 • Rüzgarlı ve soğuk hava koşullarına uzun süre maruz kalınması,
 • Sağlıksız beslenme alışkanlıkları,
 • Düzensiz uyku alışkanlığı,
 • Cilt temizliğinin düzenli olarak yapılmaması,

Gibi etkenler yer alır. Bu gibi faktörler nedeni ilecilt kuruluğuproblemi meydana gelerek, cildin estetik görünümüne olumsuz etkide bulunur ve cildin canlılığını yitirmesine yol açar.

Cildi Nemlendirecek Doğal Maske Tarifleri

Genel olarak kuru cilt tipine sahip olan kişilerin çok sık şekilde yaşadıkları problemlerden birisi olan cildin neminin kaybedilmesi problemi, cilt sağlığında ciddi olumsuz etkileri bulunur. Çünkü nemini kaybederek, kuruyan cilt zaman içerisinde pullanma, matlaşma, döküntü ve diğer cilt problemleriyle karşı karşıya kalabiliyor. Bunun önlenebilmesi isecildi nemlendiren maskelerile mümkün olabiliyor.

Günümüzde dünyaca ünlü güzellik uzmanları tarafından dahicildi nemlendiren maskelerkonusunda mutlaka doğal malzemelerden hazırlanan tariflerin tercih edilmesi tavsiye ediliyor. Özellikle de doğada bulunan çok zengin içerik ve besin değerlerine sahip olan doğal bitki ve ürünlerin cilt üzerindeki sağlıklı etkilerinden en iyi şekilde faydalanarak, cilt kuruluğunun giderilmesinin mümkün olabileceği belirtiliyor. Buna göre de cildi nemlendiren maskeler arasında;

Yumurta ve Süt Maskesi

Nemini kaybetmiş ciltler için son derece idealdoğal yüz maskesiolan bu tarifle birlikte yumurtanın cildi besleyici etkisinden, sütün ise ciltte nem kazandırıcı etkisinden faydalanılmasına yardımcı oluyor.

Gerekli Malzemeler

 • Yumurta sarısı (1 adet),
 • Süt (1 çorba kaşığı),

Nasıl Yapılır?

1 adet yumurtayla, 1 çorba kaşığı sütün bir kap içerisinde krem/macun formunu kazanana dek iyice karıştırılması gerekir. İyice karışması ile hazır hale gelen maskenin ciltte kuruluğun meydana geldiği noktalara iyice sürülmesi ve yaklaşık 20 dakika kadar bekletilmesi gerekir. Daha sonra ciltten maskenin temizlenmesinde ‘ılık su’ kullanılması tavsiye edilir.

Maya Maskesi

Yoğurt ve mayadan kolayca hazırlanan Maya Maskesi Yüz nemlendirme konusunda oldukça faydalı. Bu karışımın hazırlanma ve kullanma süreci ile ilgili bilgiyi aşağıdan bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Yaş maya (1 tatlı kaşığı),
 • Yoğurt (1 kaşık),

Nasıl Yapılır?

Son derece basit bire hazırlığı bulunan budoğal yüz maskesiiçin yaş maya ve yoğurtun bir kap içerisinde iyice birbirine girecek şekilde karıştırılması ve ‘yedirilmesi’ gerekmektedir. Form açısından hazır hale gelmesinin ardından kuru cilt üzerine parmak ile masaj uygulayarak iyice sürülmesi ve yaklaşık 20 dakika kadar ciltte bekletilmesi gerekir. Daha sonra ciltten temizliği için ılık ya da soğuk fark etmeksizin su ile iyice yıkamak gerekir.

Yulaf Maskesi

Armut ve yulaf gibi lif açısından çok yüksek değerlere sahip olan malzemeler ile hazırlanan budoğal yüz maskesitarifi, ciltteki nem problemine karşı en etkili sonuçları sağlar. Bu yüzden de uzmanlar tarafından da yoğun olarak önerilir.

Gerekli Malzemeler

 • Armut suyu (1 adet),
 • Yoğurt ya da süt(1 yemek kaşığı),
 • Yulaf (1 yemek kaşığı),

Nasıl Yapılır?

1 adet armudun suyunun sıkılarak elde edilmesinden sonra içerisinde yoğurt veya süt ile yulaf ilavesi yapılarak, iyice karıştırılması gerekir. Karıştırılan ve form açısından krem yapısını kazanan budoğal yüz maskesikarışımı cilde iyice uygulamak gerekiyor. 20 dakika kadar bekletilmesinin ardından suyla iyice cildin yıkanması gerekir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim