Sağlık

Cildi Nemlendirmeye Yardımcı Doğal Maske Tarifleri

İnsan vücudunun 70% oranı sudan oluşur ki bu durumda sağlıklı bir yaşam için insan vücudunun suya olan ihtiyacının nedenli yüksek seviyede olduğunu ve önem taşıdığını en net şekilde göstermektedir. Su ihtiyacı karşılanmaya vücut, pek çok sağlık problemi ile karşı karşıya kalabildiği gibi aynı zamanda da cilt problemleri ile de karşı karşıya kalabiliyor.

Cildi Nemlendiren Maskeler 

Gün içerisinde pek çok olumsuz etken ile temas halinde olan cildin nem oranını yitirmesi kurumasına, çatlaklar oluşmasına ve canlı görünümünü yitirerek, mat bir görünüme dönüşmesine neden olur. Bu yüzden de cildin nemlenmesin de her zaman daha fazla önem verilmesi ve bu doğrultuda hareket edilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Bu yüzden de cildi nemlendiren maskeler ile cildin nem değerlerini korumak ya da yeniden uygun seviyeye getirebilmek mümkün olabiliyor. 

Cildi Kurutan Etkenler Nelerdir? 

Ciltte kuruluğa neden olacak ve cildin nemini yitirmesine neden olabilecek pek çok farklı etken bulunur. Cilt kuruluğu problemine neden olan en önemli etkenler arasında; 

 • Güneş altında çok uzun süreler kalınması, 
 • Yüksek miktarda kimyasal madde içeriğine sahip olan kozmetik ve temizlik ürünleriyle temas edilmesi, 
 • Yüksek seviyede alkol ve sigara tüketimi gerçekleştirilmesi, 
 • Çok sıcak kapalı mekanlarda uzun süre durulması, 
 • Rüzgarlı ve soğuk hava koşullarına uzun süre maruz kalınması, 
 • Sağlıksız beslenme alışkanlıkları, 
 • Düzensiz uyku alışkanlığı, 
 • Cilt temizliğinin düzenli olarak yapılmaması, 

Gibi etkenler yer alır. Bu gibi faktörler nedeni ile cilt kuruluğu problemi meydana gelerek, cildin estetik görünümüne olumsuz etkide bulunur ve cildin canlılığını yitirmesine yol açar. 

[ilgiliicerik icerik_id=”11622″]

Cildi Nemlendirecek Doğal Maske Tarifleri 

Genel olarak kuru cilt tipine sahip olan kişilerin çok sık şekilde yaşadıkları problemlerden birisi olan cildin neminin kaybedilmesi problemi, cilt sağlığında ciddi olumsuz etkileri bulunur. Çünkü nemini kaybederek, kuruyan cilt zaman içerisinde pullanma, matlaşma, döküntü ve diğer cilt problemleriyle karşı karşıya kalabiliyor. Bunun önlenebilmesi ise cildi nemlendiren maskeler ile mümkün olabiliyor.  

Günümüzde dünyaca ünlü güzellik uzmanları tarafından dahi cildi nemlendiren maskeler konusunda mutlaka doğal malzemelerden hazırlanan tariflerin tercih edilmesi tavsiye ediliyor. Özellikle de doğada bulunan çok zengin içerik ve besin değerlerine sahip olan doğal bitki ve ürünlerin cilt üzerindeki sağlıklı etkilerinden en iyi şekilde faydalanarak, cilt kuruluğunun giderilmesinin mümkün olabileceği belirtiliyor. Buna göre de cildi nemlendiren maskeler arasında; 

Yumurta ve Süt Maskesi 

Nemini kaybetmiş ciltler için son derece ideal doğal yüz maskesi olan bu tarifle birlikte yumurtanın cildi besleyici etkisinden, sütün ise ciltte nem kazandırıcı etkisinden faydalanılmasına yardımcı oluyor. 

Cildi Nemlendirmeye Yardımcı Doğal Maske Tarifleri

Gerekli Malzemeler 

 • Yumurta sarısı (1 adet), 
 • Süt (1 çorba kaşığı), 

Nasıl Yapılır? 

1 adet yumurtayla, 1 çorba kaşığı sütün bir kap içerisinde krem/macun formunu kazanana dek iyice karıştırılması gerekir. İyice karışması ile hazır hale gelen maskenin ciltte kuruluğun meydana geldiği noktalara iyice sürülmesi ve yaklaşık 20 dakika kadar bekletilmesi gerekir. Daha sonra ciltten maskenin temizlenmesinde ‘ılık su’ kullanılması tavsiye edilir. 

Maya Maskesi 

Yoğurt ve mayadan kolayca hazırlanan Maya Maskesi Yüz nemlendirme konusunda oldukça faydalı. Bu karışımın hazırlanma ve kullanma süreci ile ilgili bilgiyi aşağıdan bulabilirsiniz.

Cildi Nemlendirmeye Yardımcı Doğal Maske Tarifleri

Gerekli Malzemeler

 • Yaş maya (1 tatlı kaşığı), 
 • Yoğurt (1 kaşık), 

Nasıl Yapılır? 

Son derece basit bire hazırlığı bulunan bu doğal yüz maskesi için yaş maya ve yoğurtun bir kap içerisinde iyice birbirine girecek şekilde karıştırılması ve ‘yedirilmesi’ gerekmektedir. Form açısından hazır hale gelmesinin ardından kuru cilt üzerine parmak ile masaj uygulayarak iyice sürülmesi ve yaklaşık 20 dakika kadar ciltte bekletilmesi gerekir. Daha sonra ciltten temizliği için ılık ya da soğuk fark etmeksizin su ile iyice yıkamak gerekir. 

[ilgiliicerik icerik_id=”11885″]

Yulaf Maskesi 

Armut ve yulaf gibi lif açısından çok yüksek değerlere sahip olan malzemeler ile hazırlanan bu doğal yüz maskesi tarifi, ciltteki nem problemine karşı en etkili sonuçları sağlar. Bu yüzden de uzmanlar tarafından da yoğun olarak önerilir. 

Cildi Nemlendirmeye Yardımcı Doğal Maske Tarifleri

Gerekli Malzemeler 

 • Armut suyu (1 adet), 
 • Yoğurt ya da süt(1 yemek kaşığı), 
 • Yulaf (1 yemek kaşığı), 

Nasıl Yapılır? 

1 adet armudun suyunun sıkılarak elde edilmesinden sonra içerisinde yoğurt veya süt ile yulaf ilavesi yapılarak, iyice karıştırılması gerekir. Karıştırılan ve form açısından krem yapısını kazanan bu doğal yüz maskesi karışımı cilde iyice uygulamak gerekiyor. 20 dakika kadar bekletilmesinin ardından suyla iyice cildin yıkanması gerekir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu