Soğuklara Özel Cilt Bakımı: Cildi Kışa Hazırlamanın Püf Noktaları

NAVİGASYONSoğuk Havalarda Cilt BakımıCilt Temizliği ile Cildi Kışa HazırlamakKuru Ciltler için Cilt TemizliğiYağlı ve Karma Ciltler için Cilt TemizliğiCilt Nemlendirme ile Cildi Kışa HazırlamakSoğuk Havalarda Cilt Kızarmasını Önlemenin Yolları Havaların soğumasıyla birlikte kışın görülen kızarma, kuruluk, tahriş gibi sorunlar da ciltte yeniden yerini almaya başlar. Hava koşullarından önemli ölçüde etkilenen cildin mevsime göre bakımı da […]

19.09.2018 - 23:58
20.09.2018 - 0:17
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Havaların soğumasıyla birlikte kışın görülen kızarma, kuruluk, tahriş gibi sorunlar da ciltte yeniden yerini almaya başlar. Hava koşullarından önemli ölçüde etkilenen cildin mevsime göre bakımı da sorunları gibi değişkenlik göstermektedir. Soğuyan havalara özel cilt bakım önerileri için aşağıdaki yazımızdan detayları öğrenebilirsiniz.

cildi kışa hazırlamak

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı

Havanın soğumasına bağlı olarak cilt bakımında uygulanması gereken adımların özellikleri değişse de bu adımların önemi değişmez. Yine temizleme, arındırma ve nemlendirmenin ön planda olduğunu gördüğümüz cilt bakımında unutulmaması gereken en önemli madde cilt tipini iyi tanımak ve cilt tipine göre cilt bakımı ürünleri uygulamaktır.

Cilt Temizliği ile Cildi Kışa Hazırlamak

Soğuyan havalarda cildin daha kuru ve gergin hissedilmesi oldukça normaldır. Cilt temizliğini vazgeçilmez bir alışkanlık haline getirmekse bahar ve kış aylarında da geçerliliğini korumakta, bu gerginlik hissi için özel jellerden yardım almadan önce cildin temiz olduğundan emin olmak gerekmektedir.

Kuru Ciltler için Cilt Temizliği

cildi kışa hazırlamak

Cilt tipi kuru olan kişilerin havaların soğumasından daha da belirgin şekilde etkileneceğine şüphe yoktur. Ancak kuru ciltlere özel doğal cilt bakım önerileri sayesinde bu süreci minimum hasarla geçirmek mümkün olmaktadır. Bunlara ek olarak alkol veya sabun içermeyen jeller kullanmak, makyajı temizlemek için köpük ya da süt formundaki ürünlerden faydalanmak cildin nemlenmesine yardımcı olarak kurumayı minimuma indirmeye yardımcı olacaktır.

Yağlı ve Karma Ciltler için Cilt Temizliği

Yağlı ve karma ciltlerinkış aylarında cilt bakımıaçısından bir miktar daha rahat olduklarını belirtmekte fayda vardır. Sağlıklı bir cilt için gündelik bakımda dikkat edilmesi gerekenler geçerliliğini korusa da kuruluğu önlemek adına bu cilt tipleri kuru ciltlere göre daha çok seçeneğe sahip olmaktadır. Soğuk havayla birleştiği takdirde tahriş riskini artıran gikolik ve salisilik asit malzemelerini içeren ürünlerden uzak durmak,cilt temizliğiaşamasında dikkat edilmesi gereken temel kuraldır.

Cilt Nemlendirme ile Cildi Kışa Hazırlamak

Gündelik yaşamın etkilerine ek olarak fondöten kullanmanın da soğuk havalarda nem dengesini etkileyen bir uygulama olduğu bilinmektedir. Fondöteni makyaj rutini içerisinden eksik etmeyenlerin bu uygulama öncesinde cildine nemlendirici ürün uygulaması gerekmektedir.

cildi kışa hazırlamak

Makyajın öncesinde olduğu gibi sonrasındacilt nemlendirme ürünleriile cilde kaybettiği yumuşaklık kazandırılmaya çalışılmalıdır. Çatlak gibi sorunların oluştuğu ağız çevresi gibi bölgelerde uygulanan ürün miktarı artırılabilir. Hassas cilt özelliklerine sahip kişiler gül suyunun cilde faydaları hakkındaki keşfine hemen başlayarak cildinde büyük farklar yaratabilir.

Soğuk Havalarda Cilt Kızarmasını Önlemenin Yolları

Açık tenli kişilerin daha da yoğun bir şekilde muzdarip olduğucilt kızarıklıkları için çözüm önerileriarasında yine makyaj malzemelerinin bir kurtarıcı görevinin olduğu görülmektedir. Kapatıcı ya da fondöten uygulaması öncesinde kontür paletinin yeşil rengiyle kızarık olan bölgenin rengini nötrleyebilir, sonrasında cilt kapatıcı ürünü üzerine uygulayarak çok daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Cilt kızarıkları için çözümarayanlar eğer sorunu noktasal değil, geniş şekilde bölgesel olarak yaşıyorsa cilt yatıştırıcı jel ürünleri kullanmayı deneyebilirler.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim