Haber

Türk Bilim İnsanlarından Çikolatada Omega-3 Atılımı

Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesi içerisinde aktir bir şekilde çalışmalarına devam eden Dr. öğr. üyesi Ömer Said Toker önderliğinde çalışma gerçekleştiren araştırma ekibi ile TAYAŞ gıda firması ile ortak bir proje hayata geçirdi. Bu proje sayesinde ise elde edilen sonuçlar beyaz çikolata ve siyah çikolata çeşitlerinin içerisinde omega-3 başta olmak üzere farklı biyoaktif özelliğe sahip olan maddelerin matriks olarak kullanılabileceği sonucu ortaya kondu.

Üniversite bünyesinde yer alan araştırmacıların gerçekleştirmiş olduğu bu çalışma sonucunda ortaya çıkan bulgular yabancı 2 adet gıda dergisinde 2 adet farklı özellik taşıyan bilimsel araştırma makalesi şeklinde yerini aldı.Türk Bilim İnsanlarından Çikolatada Omega-3 AtılımıGerçekleştirilen bu çalışmanın esas amacı ise,

  1. Bahsi geçen yağların çikolata içerisinde yer almasıyla çikolata kalitesinde ciddi ilerleme sağlanması
  2. insan sağlığı üzerinde ciddi şekilde etkileri bulunan biyoaktif maddelerin gıda içerisinde kullanımı ile insanların daha sağlıklı ve daha iyi beslenmelerine yardımcı olmak.
  3. Farklı gıda maddelerini aracı olarak kullanarak alternatif yaratmak,
  4. Özellikle çocukların düzgün beslenmesinde radikal dönüşler almak.

Türk Bilim İnsanlarından Çikolatada Omega-3 AtılımıOmega-3’ün yararları bu konuda asla göz ardı edilemeyeceği için özellikle alternatif ürünlerle bu tip biyoaktif maddelerin alınması insan sağlığı üzerinde olumlu etkiler sağlayacaktır. Çikolata tüketiminin faydalarından bir tanesi de  çikolata tüketerek alınabilecek olan omega-3’tür.

Omega-3’ün gıda içerisinde kullanımı enerji verme özelliklerinin yanı sıra n-3 ve n-6 ile ifade edilen  yağ asitleri alınması gerekli olan zorunlu yağ asitleri olup, alınmadığında görülen eksiklik durumunda ise çeşitli hastalık ve sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. En başta kalp ve damar sorunları olmakla birlikte, çocuk ve bebeklerde ciddi zeka geriliği, immun sistem zayıflığı (bağışıklık sistemi) ve bu zayıflıktan ortaya çıkan inflamatuar sağlık sorunları, dermatitis ve psikolojik problemler hızla ortaya çıkmaktadır.

Türk Bilim İnsanlarından Çikolatada Omega-3 AtılımıSonuç olarak balık yağının  bağışıklık sistemi başta olmak üzere sağlık üzerine çok ciddi olumlu etkilerinin olduğu araştırmalar sonucunda ortaya konduğundan bu yana diyetlerin  içerisinde balık yağı ile zenginleştirilmesi beslenme alışkanlıklarına doğrudan kazandırılması sebebiyle çalışmalar arttırılmaktadır.

Ömer Said Toker’in şuan Tübitak projesi içerisinde yönetici olarak görev aldığı Endüstriyel Gıda Atıklarının Çikolata Türevi Ürünlerde Maliyet Optimizasyonu Amacı ile Kullanımı” adını taşıyan aktif projesi devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu