1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çiğ Yumurta Tüketmek Faydalı Mı?
Çiğ Yumurta Tüketmek Faydalı Mı?

Çiğ Yumurta Tüketmek Faydalı Mı?

Çiğ yumurta mı pişmiş yumurta mı konusunda hep bir tereddüt var. Bazıları çiğ yumurtanın pişmiş yumurtadan çok daha yararlı ve sağlıklı olduğunu iddia ediyor. Peki, çiğ yumurta yemek gerçekten faydalı mı?

A+A-

Son yıllarda özellikle vücut geliştirenler için sık sık önerilen çiğ yumurta aynı zamanda ses güzelleştirmek için de içiliyor.  Hata birçok ünlü isim de sesini güzelleştirmek için çiğ yumurta içtiğini söylüyor.  Peki, Doğru olan ne?  Çiğ yumurta yemek gerçekten faydalı mı?  Hadi o zaman bugün hep beraber öğrenelim hangisi daha faydalı?

Çiğ Yumurta Mı, Yoksa Pişmiş Yumurta Mı Daha Besleyici?

Yumurtanın faydaları hakkında ne kadar konuşsak az gelir Buna hepimiz biliyoruz.  Bir yumurtanın içerisinde 3 gram protein ve birçok vitamin bulunuyor.   Hatta beyin sağlığı için en temel ihtiyaçlardan biri olan kolin de yine aynı şekilde yumurtanın içerisinde bulunan temel proteinlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.  Birçoğumuz Adını duymazsak da lutein adı verilen,  göz sağlığı için oldukça etkili bir mineral de yumurtanın içerisinde bulunuyor.

Peki, Bütün bunların yanı sıra çiğ yumurta tüketmek ve pişmiş yumurta tüketmek arasında besin değeri açısından nasıl bir fark var?

Aslında birçoğumuz bunu biliyoruz yumurtayı pişirmek içimdeki bu yararlı maddelerin bir kısmını yok ediyor.  Fakat yapılan araştırma ve deneyler gösteriyor ki çiğ yumurta ve pişmiş yumurta arasında besin değeri bakımından yok denilebilecek kadar az fark var.

Dünyaca ünlü diyetisyen Tara Gidus da, Yumurtanın çok önemli bir protein kaynağı olduğunu beyin,  Sinir ve bağışıklık sistemi üzerinde oldukça etkili olduğunu, Pişirildiğinde de yumurtanın bu yararlı etkilerinin devam ettiğini söylüyor.

Besin değeri bakımından bakıldığında çiğ yumurta ve pişmiş yumurta arasında pek bir fark bulunmuyor.  Ancak konuya beslenme boyutunda baktığımızda ise pişmiş yumurtanın bir adım önde olduğunu görüyoruz. Bunun nedenine baktığımızda ise Araştırmalara göre vücudumuz çiğ yumurtanın sadece yüzde ellisini sinire biliyor fakat pişmiş yumurta tükettiğimizde protein yüze 90'a kadar vücudumuz tarafından sindirildiği biliniyor.

Dünya genelinde yaptığı çalışmalarla ünlenen Beslenme Uzmanı Heather Mangieri de yumurta konusunda başka bir soru işaretinin de bitoin üzerinden çıktığını söylüyor.  Ünlü beslenme uzmanına göre yumurta az pişirildiğinde ya da çiğ olarak tüketildiğinde avidin isimli protein bitoinle bir araya geliyor ve emilimi olmuyor. Yani bu proteinden tam olarak faydalanmak istiyorsak mutlaka yumurtayı tam olarak pişirmeniz gerekiyor.

Diğer bir deyişle çiğ yumurtaları sindirmekte sıkıntı çekmem izin yanı sıra protein ve vitamin faydalarının bir kısmında kaybediyoruz.

Çiğ yumurta Yemek Sağlığa Zararlı Mı?

Bir de sağlık riskleri bakımından konuyu ele aldığımızda çiğ yumurta yemenin sağlık üzerinde zararlı etkisi var mı buna bakalım.

Ne yazık ki yumurtalar bakterileri oldukça açık besinler.  Salmonella adı verilen ve kabuktan kolayca yumurtaya geçebilen bu bakteriler daha zehirlenmelerinden tutunda birçok hayatı sonuna yol açabiliyor. Diyetisyen Lauren Antonucci  Salmonella adı verilen bu bakteri için diyor ki,  çiğ ya da az pişmiş yumurta bu bakteriler bakımından oldukça resimli.  Çiğ yumurta ya da az pişirilmiş yumurta tüketmenizi ne ardından ishal yemek zehirlenmesi kramp,  bulantı,  baş ağrısı ve Ateş görebilirsiniz.  Ünlü Diyetisyene göre Salmonella riski en aza indirmek için mutlaka yumurtayı güzelce pişirme pişirme sürecinde ısı yükselirken bakterinin yaşayamayacağı derecelere ulaşın. Bu sayede Salmonella riskinin ortadan kalktığı biliniyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.