Çiçeklerin Solmaması İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Çiçekler topraktan kökleriyle aldıkları besin ve su alışverişini odun boruları ve soymuk boruları adı verilen sap kısmında yer alan borularla gerçekleştirirler. Bu sayede toprağa bağlı olan bitkiler uzun süre canlılıklarını korurlar. Fakat köklerinden koparılmış halde getirilen çiçeklerin daha uzun süre solmadan ya da çürümeden, canlılığını koruyabilmesi için yapılabilecekler nedenleriyle birlikte aşağıda yer almaktadır. Çiçeğin yeteri […]

19.04.2018 - 13:31
19.04.2018 - 14:21
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Çiçekler topraktan kökleriyle aldıkları besin ve su alışverişini odun boruları ve soymuk boruları adı verilen sap kısmında yer alan borularla gerçekleştirirler. Bu sayede toprağa bağlı olan bitkiler uzun süre canlılıklarını korurlar. Fakat köklerinden koparılmış halde getirilen çiçeklerin daha uzun süre solmadan ya da çürümeden, canlılığını koruyabilmesi için yapılabilecekler nedenleriyle birlikte aşağıda yer almaktadır.

Çiçeğin yeteri kadar su aldığına emin olun. Bu aşamada çiçek ilk 2-3 gün boyunca çok fazla suya ihtiyaç duyacağı için vazo içerisinde yeterli miktarda suyun olup olmadığını kontrol etmek gerekmektedir. Vazonun en az ¾’ü temiz suyla doldurulmalıdır.

çiçeklerinizi uzun süre canlı tutmak için

Çiçeklerinizin suyunu 3-4 günde bir değişmek onun canlılığını koruyacaktır.

Ilık su tercih edin.Çiçeklerinizi yerleştireceğiniz vazonun içerisinde kullanacağınız suyun ılık olması çiçeklerin rahatlamasına ve canlanmasına katkı sağlayacaktır. Özellikle de belli bir süre susuz kalmış olan çiçek için verilecek olan suyun soğuk ya da çok sıcak olmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde uygun olmayan su sıcaklıkları çiçeğin ölmesine sebep olacaktır.

Çiçek besin takviyeleri kullanın. Çiçeklerin doğadayken kökleri sayesinde topraktan su ve gereken besinleri aldığını unutmayın. Bu nedenle sahip olduğunuz çiçek için uygun olan besin takviyesini uygun miktarda vererek onun ömrünü uzatabilirsiniz. Bu aşamada elinizde besin takviyesi yoksa ve bulmanızın imkânı yoksa eğer evinizde bulunan bir parça kesme şeker de işe yarayacaktır. Besin takviyelerinin bitki üzerinde canlandırıcı ve ömür uzatıcı özellikleri gözle görülür değişikliklere yol açmaktadır. Bu nedenle kullanılması çok faydalı olacaktır.

4-5 günde bir suyu değiştirin. Çiçekler ilk birkaç gün diğer günlere oranla daha fazla su tüketirler. Bunun nedeni ise size gelen süre zarfında susuz kalmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle çiçeği riske atmadan her gün su seviyesi ve rengini kontrol etmeye dikkat edilmelidir.

Çiçek bakımı nasıl yapılır

Çiçekler, doğru bakılmadığı zaman önce boyunlarını bükerek tepki verecektir.

Çiçeğin dallarını 2-3 günde bir kesmeyi ihmal etmeyin. Çiçeğin suya giren sağ kısımlarının uçlarında suyla temasından kaynaklı yosun ve küf meydana gelecektir. Bu oluşumlar çiçeğin beslenmesi üzerine olumsuz etki edeceği için bunlardan kurtulmasına yardımcı olmanız gerekmektedir. Bunun için de 2-3 günde bir sapların uçlarından çiçeğinizin sap uzunluğuna göre diyelim ki 30 cm uzunluğunda yabani gülleriniz var o halde 2-3 günde bir saplarından 5 cm keserek yenilenmesini sağlarından beslenebilmesini sağlayabilirsiniz.

Direkt gün ışığına koymayın. Çiçekler, çok sıcak ortamlardan memnun olmazlar. Onlar için daha soft gün ışığı daha yararlı olacaktır. Bu nedenle çiçek demetini aydınlık diye tabir edebileceğiniz fakat çiçeklerin üzerine doğrudan güneş gelmeyecek alanlara koyabilirsiniz. Bu konum onun ortama uyumunu ve yaşam kalitesini arttıracaktır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim