Eviniz Bahçeye Dönüşsün: Çiçek Bakımının Püf Noktaları Nelerdir?

NAVİGASYONÇiçeklerin Susuz Kalmaması için Ne Yapılabilir?Kurtlanan Çiçek Nasıl Temizlenir?Vazoda Çiçek Nasıl Yetiştirilir? Her zaman kolay olmayan ancak gereken özen ve sabır gösterildiği takdirde insanın ruh halinden dekorasyonuna kadar her alanda faydasını hissettiren çiçekler, evinizin en iyi sahibi olabilir. Evinizi bir bahçeye çevirmek çiçek bakımı püf noktaları takip edildiğinde sandığınızdan daha kolay ve keyifli olabilir. Siz de bu […]

12.10.2018 - 9:10
12.10.2018 - 0:52
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Her zaman kolay olmayan ancak gereken özen ve sabır gösterildiği takdirde insanın ruh halinden dekorasyonuna kadar her alanda faydasını hissettiren çiçekler, evinizin en iyi sahibi olabilir. Evinizi bir bahçeye çevirmek çiçek bakımı püf noktalarıtakip edildiğinde sandığınızdan daha kolay ve keyifli olabilir. Siz de bu önerileri öğrenmek için aşağıda yer alan yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

çiçek bakımı

Çiçeklerin Susuz Kalmaması için Ne Yapılabilir?

Çiçeklerinizle uzun süreliğine vedalaşmanız gereken tatil, seyahat gibi bir durumla karşı karşıyaysanız ve onları emanet edebileceğiniz biri yoksa, pet şişeyle çiçek sulamayöntemini deneyebilirsiniz.

Bunun için çiçeklerinizin hepsini banyo lavabosu ya da küvete koyun. Sonrasında saksılarının altından 1’er cm. temas edecek şekilde suyla doldurun. Biten suyun tekrar dolması için temiz bir su şişesini suyla doldurduktan sonra ağzını ters çevirerek lavaboya yerleştirin. Böylece siz yokkençiçek sulamasorunu da olmayacaktır.

Çiçeklerin Solmaması İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar yazımızda konuyla ilgili detayları bulabilirsiniz.

Kurtlanan Çiçek Nasıl Temizlenir?

Çiçeğiniz zamanla çevreden aldığınız böceklerin etkisiyle toprağında kurtlanma yaratabilir. Eğer siz dekurtlanan çiçekleri temizlemeiçin uygun bir yöntem arıyorsanız, yalnızca biraz hardal kullanmak işinizi görecektir.

çiçek bakımı

Bir bardak su içerisine bir tatlı kaşığı hardal koyup iyice karıştırın ve bu karışımı kurtlanan çiçeğin toprağına dökün. Karışımla iyice suladıktan bir süre sonra evde yetiştirilen çiçekler hiçbir zarar almadan bakımları yapılmış olacaktır.

Vazoda Çiçek Nasıl Yetiştirilir?

Saksı yerine vazoda çiçek yetiştirmek istiyorsanız, çiçekleri solana dek bekletmek yerine onları bir an önce doğru yöntemlerle çoğaltmalısınız. Bu sayede eskiyip ölen çiçekler yerine yepyeni çiçekler elde edebilirsiniz.

çiçek bakımı

Suya konan çiçekler ölmeden önce mutlaka az da olsa kök salacaktır. Eğer vazo içerisindeki su kirlenmeye başladıysa bu çiçeklerin kök salmaya başladığı anlamına gelir. Vazodaki su tamamen sarardığında çiçekler yeniden üretilmeye hazır demektir.

Su sararmadan önce bir parça odun kömürünü suyun içerisine atarak vazodaki suyun uzun vadede şeffaf ve temiz görünümünü koruması sağlanabilir.

Tıpkı çiçekçilerde buket hazırlama aşamasında yapıldığı gibi çiçeklerin alt kısımlarında görülen koyulukları makasla kesip yeniden suya koymak onların ömrünü uzatmanın en pratik yoludur.

çiçek bakımı

Çiçeğinizin boyuna uygun bir vazo ile büyütme işlemine devam etmeniz gerekiyorsa sabitleme için renkli büyük taşlar kullanabilir , toprağa gerek kalmadan çiçeği dekoratif bir şekilde koruyabilirsiniz.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim