Eviniz Bahçeye Dönüşsün: Çiçek Bakımının Püf Noktaları Nelerdir?

Çiçekleri evi dekoratif kılmanın yanında doğal güzelliği sayesinde ruh halini de oldukça etkiler. Çiçek bakımı ve evde çiçek yetiştirmek özen gerektiren bir işlem olup bazı ipuçlarını bilmeyi gerektirir. Evde çiçek bakımı püf noktaları konusu yazımızın devamında..
Yorum Yap
2 dk okuma süresi
12 Ekim 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Her zaman kolay olmayan ancak gereken özen ve sabır gösterildiği takdirde insanın ruh halinden dekorasyonuna kadar her alanda faydasını hissettiren çiçekler, evinizin en iyi sahibi olabilir. Evinizi bir bahçeye çevirmek çiçek bakımı püf noktalarıtakip edildiğinde sandığınızdan daha kolay ve keyifli olabilir. Siz de bu önerileri öğrenmek için aşağıda yer alan yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

çiçek bakımı

Çiçeklerin Susuz Kalmaması için Ne Yapılabilir?

Çiçeklerinizle uzun süreliğine vedalaşmanız gereken tatil, seyahat gibi bir durumla karşı karşıyaysanız ve onları emanet edebileceğiniz biri yoksa, pet şişeyle çiçek sulamayöntemini deneyebilirsiniz.

Bunun için çiçeklerinizin hepsini banyo lavabosu ya da küvete koyun. Sonrasında saksılarının altından 1’er cm. temas edecek şekilde suyla doldurun. Biten suyun tekrar dolması için temiz bir su şişesini suyla doldurduktan sonra ağzını ters çevirerek lavaboya yerleştirin. Böylece siz yokkençiçek sulamasorunu da olmayacaktır.

Çiçeklerin Solmaması İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar yazımızda konuyla ilgili detayları bulabilirsiniz.

Kurtlanan Çiçek Nasıl Temizlenir?

Çiçeğiniz zamanla çevreden aldığınız böceklerin etkisiyle toprağında kurtlanma yaratabilir. Eğer siz dekurtlanan çiçekleri temizlemeiçin uygun bir yöntem arıyorsanız, yalnızca biraz hardal kullanmak işinizi görecektir.

çiçek bakımı

Bir bardak su içerisine bir tatlı kaşığı hardal koyup iyice karıştırın ve bu karışımı kurtlanan çiçeğin toprağına dökün. Karışımla iyice suladıktan bir süre sonra evde yetiştirilen çiçekler hiçbir zarar almadan bakımları yapılmış olacaktır.

Vazoda Çiçek Nasıl Yetiştirilir?

Saksı yerine vazoda çiçek yetiştirmek istiyorsanız, çiçekleri solana dek bekletmek yerine onları bir an önce doğru yöntemlerle çoğaltmalısınız. Bu sayede eskiyip ölen çiçekler yerine yepyeni çiçekler elde edebilirsiniz.

çiçek bakımı

Suya konan çiçekler ölmeden önce mutlaka az da olsa kök salacaktır. Eğer vazo içerisindeki su kirlenmeye başladıysa bu çiçeklerin kök salmaya başladığı anlamına gelir. Vazodaki su tamamen sarardığında çiçekler yeniden üretilmeye hazır demektir.

Su sararmadan önce bir parça odun kömürünü suyun içerisine atarak vazodaki suyun uzun vadede şeffaf ve temiz görünümünü koruması sağlanabilir.

Tıpkı çiçekçilerde buket hazırlama aşamasında yapıldığı gibi çiçeklerin alt kısımlarında görülen koyulukları makasla kesip yeniden suya koymak onların ömrünü uzatmanın en pratik yoludur.

çiçek bakımı

Çiçeğinizin boyuna uygun bir vazo ile büyütme işlemine devam etmeniz gerekiyorsa sabitleme için renkli büyük taşlar kullanabilir , toprağa gerek kalmadan çiçeği dekoratif bir şekilde koruyabilirsiniz.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com