1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Chia Tohumunun Faydaları ve Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey
Chia Tohumunun Faydaları ve Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey

Chia Tohumunun Faydaları ve Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey

A+A-

Chia tohumu, pişmiş ürünlerden, salatalara ve diğer yiyeceklere kadar pek çok sağlıklı yemek tarifinin yıldız bileşeni olarak kullanılır. En sevdiğiniz yiyeceklere bir lezzet ve doku sunmanın yanı sıra, bu tohumlar oldukça besleyicidir ve artan enerji seviyeleri, dengeli kan şekeri ve iyileştirilmiş kalp sağlığı gibi uzun bir faydalar listesine sahiptir.

Peki, neden Chia tohumları sağlığınız için iyi? Chia tohumunun faydaları ve yan etkileri, hazırlık talimatları ve bu lezzetli tohumu günlük beslenmenize eklemeniz için harika chia tohum tarifleri içeren basit yöntemler yazımızda…

Chia Tohumunun Faydaları ve Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey

Chia Tohumu Nedir?

Chia tohumları (S alvia hispanica ) sağlık toplumunda en popüler gıdalardan biri haline gelmiştir. Nane ailesindeki bir çiçekli bitki türünden olan chia tohumları, Meksika ve Guatemala bölgelerine özgüdür, ancak Kuzey ve Güney Amerika'daki birçok alanda yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Bu lezzetli tohumların uygun şekilde hazırlandığında sindirimi kolaydır ve çeşitli tariflerde işe yarayan çok yönlü bir bileşen olabilir. Ayrıca, bol miktarda antioksidan ve omega-3 yağ asitleri ile birlikte lif, protein, manganez ve kalsiyum gibi önemli besinlerin uzun bir listesini sunarlar.

Sadece bu değil, son araştırmalar chia tohumlarının faydalarının, başlangıçta açıklanandan da fazla olduğunu buldu. Chia tohumlarının sağlığa faydaları, sağlıklı cildi desteklemeyi, yaşlanma belirtilerini azaltmayı, kalbi ve sindirim sistemini desteklemeyi, daha güçlü kemikler oluşturmayı ve daha fazlasını içerir.

Chia Tohumunun Faydaları ve Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey

Chia Tohumunun En İyi 9 Faydası

Sağlıklı Cildi Destekler

Cilt sağlığı için chia tohumlarının güçlü yararlarını hesaba kattığımızda, antioksidanlarla doludur. Antioksidanlar, serbest radikal hasarlarıyla savaşan ve oksidatif stresi önleyen, aynı zamanda doku tamirini teşvik eden ve cilt hasarına karşı koruyan bileşiklerdir.

İlginçtir ki, Meksika'dan araştırmacılar son zamanlarda chia tohumlarının daha önce bildirilenden neredeyse iki kat daha yüksek antioksidan konsantrasyonuna sahip olduğunu ortaya çıkardı. Aslında, chia tohumlarının antioksidan aktivitesinin serbest radikal aktivitenin yüzde 70'ini durdurduğu gösterilmiştir.

Gezegendeki en yüksek antioksidan içeren gıdalardan biri olan chia tohumunu beslenmenize eklemek erken yaşlanmayla savaşmaya yardımcı olabilir ve cilt hücrelerini cildinizin sağlığını optimize etmek için serbest radikal hasarına karşı koruyabilir.

Sindirim Sağlığını Geliştirir

Chia tohumu elyaf açısından oldukça güçlüdür, bu günlük beslenmenize sadece 30 gram chia tohumu eklemenin, bütün gün boyunca lif ihtiyacınızın yüzde 44'ünü karşılayabileceği anlamına gelir.

Zengin lif içeriğinden dolayı, chia tohumları kabızlığı önlemek için düzenliliği ve dışkı sıklığını artırarak sindirim sağlığına yarar sağlar. Lif ayrıca, bağırsaktaki faydalı bakterilere yakıt sağlamak için bir prebiyotik görevi de görür ve bu, sağlık ve hastalığın birçok alanında merkezi bir rol oynar.

Ayrıca, chia tohumlarındaki lif de iyi miktarda su emer ve midede genişler ve daha uzun süre daha tok hissetmenize yardımcı olur. Bu,  kilo kaybı için chia tohumu kullanmanın açlığı azaltarak ve iştahı bastırarak etkili olabileceğini gösterdiğini açıklayabilir.

Chia Tohumunun Faydaları ve Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey

Kalp Sağlığını Geliştirir

Yüksek antioksidan, lif ve kalp sağlığına uygun yağ içeriği sayesinde, chia tohumları, kardiyovasküler sağlık söz konusu olduğunda büyük bir yumruk oluşturur. Aslında, en güçlü chia tohumlarının sağlık yararlarından biri, iltihabı azaltma ve kalp hastalığının birkaç risk faktörünü azaltma yetenekleridir. Enflamasyon, kan damarlarına fazladan baskı uygulayabilir ve birkaç kronik hastalığın yanı sıra kalp hastalığına da katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

Chia tohumları özellikle omega-3 yağ asitleri bakımından yüksektir, gram başına somondan daha fazla omega-3 sağlar. Omega-3'ler kan basıncını, kolesterol seviyesini ve iltihabı azaltarak kalbi korumaya çalışır. Bu arada, chia tohumlarında bulunan lif, kolesterol seviyelerini yönetmeye yardımcı olabilir ve koroner kalp hastalığı riskini en aza indirmek için arterleri temiz tutar.

 Kan Şekeri Dengesi Sağlar

Hem alfa-linolenik asit hem de lif açısından zengin olan birkaç çalışmadan elde edilen kanıtlar, chia tohumlarının diyabet ve insülin direnci ile savaşmak için normal kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. İngiliz Beslenme Dergisi’ndeki bir hayvan modeli,  yüksek şeker diyetine chia tohumu eklenmesinin kan şekeri ve lipid seviyelerindeki değişiklikleri önlediğini buldu. Dahası, insan çalışmaları da beyaz ekmeğe chia tohumu eklenmesinin kan şekeri seviyelerinde ani çökmeleri önlemek için glisemik indeksi azalttığını tespit etti.

Chia Tohumunun Faydaları ve Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey

Enerji ve Egzersiz Performansını Arttırır

Chia tohumları sıklıkla atletler tarafından karbonhidrat yüklemesi için kullanılır, bu da dayanıklılığı optimize etmek ve egzersiz performansını artırmak için kaslarda ve karaciğerde glikojenin depolanmasını maksimize etmeye yardımcı olan bir stratejidir.

Ayrıca, chia tohumlarındaki protein kas kütlesinin oluşturulmasına yardımcı olabilir ve egzersizlerinize yardımcı olacak gücü arttırır. Araştırmalar, egzersiz sonrası bir yemek olarak protein tüketmenin kas dokularının onarımında yardımcı olabileceğini ve egzersizler arasında iyileşme süresini hızlandırmak için yeni kas inşa edebileceğini göstermektedir.

Güçlü Kemikler Oluşturur

En önemli chia tohumu sağlığı yararlarından biri, osteoporoz gibi ciddi koşullar riskini azaltırken kemik sağlığını güçlendirme ve kemik yoğunluğunu koruma yeteneğidir. Bunun nedeni, chia tohumlarının kemik sağlığını korumak için inanılmaz derecede önemli olan iki mineral olan kalsiyum ve manganez yüklü olmasıdır.

Vücudunuzdaki kalsiyumun yaklaşık yüzde 99'unun kemiklerinizde depolanmasıyla kalsiyum kemik kuvvetinin ve yoğunluğunun korunmasında önemli bir rol oynar. Manganez de kemik metabolizmasında rol oynar ve bu temel besin maddesindeki eksikliğin kemik emilimini bozabileceğini ve kemik oluşumunu azaltabildiğini gösteren çalışmalar var. Etkileyici bir şekilde, 30 gram chia tohumu, bir gün içinde ihtiyacınız olan kalsiyumun yüzde 18'ini içerirken, aynı zamanda daha güçlü kemikler oluşturmak için günlük manganez gereksinimlerinizin yüzde 30'unu da karşılar.

Chia Tohumunun Faydaları ve Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey

 Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Beslenmenize chia tohumu eklemek, kilo kaybınızı arttırmak ve inatçı yağları azaltmak için mükemmel bir yoldur. Chia tohumları ayrıca en iyi bitki bazlı proteinli gıdalar arasındadır, bu nedenle, chia proteini yağsız kas oluşturmaya, yağ yakmaya, açlığı ve iştahı yönetmeye çalışanlar için harikadır.

Araştırmalar, protein alımınızı arttırmanın, iştahınızı ve kalori alımını azaltarak kilo kaybına neden olabileceğini göstermektedir. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma, örneğin günlük kalorilerin sadece yüzde 15'i kadar artan protein alımının, enerji alımında ve iştahta önemli düşüşlere yol açtığını göstermiştir. Diğer araştırmalar, chia tohumu gibi besinler açısından zengin, yüksek proteinli bir diyetin ardından açlığın uyarılmasından sorumlu olan hormon olan ghrelin seviyelerini azaltabileceğini göstermektedir.

Kanser Büyümesi ile Mücadele Eder

Chia tohumları, birçok bitki besininde bulunan bir tür omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit (ALA) bakımından zengindir. 2013 yılında, Moleküler Biyokimya Dergisi'nde yayınlanan in vitro bir çalışma, ALA'nın hem meme hem de rahim ağzı kanseri hücrelerinin büyümesini sınırlamaya yardımcı olduğunu buldu. Araştırmacılar ayrıca, vücuttaki normal sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanser hücrelerinin hücre ölümüne neden olduğunu bulmuşlardır. ALA'nın diğer kanser türleri üzerindeki daha derin etkilerini bulmak için hala daha fazla araştırma yapılması gerekmekle birlikte, bu giderek artan kanser türleri ile mücadele eden kadınlar için mükemmel bir keşif olmuştur. Bu keşif ayrıca chia tohumlarını kanserle mücadele eden yiyeceklerden biri yapıyor.

Chia Tohumunun Faydaları ve Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey

Ağız Sağlığını Geliştirir

Chia tohumları kalsiyum, fosfor, A vitamini ve çinko ile dolu olduğu için, ağız sağlığını desteklemesi şaşırtıcı değildir. Kalsiyum, ağız sağlığını korumak için gerekli olan dişlerin yapı taşıdır. Bu arada çinko, plakların dişlerinize mineralleşmesini önleyerek tartarı önler ve kötü nefes alan mikropları uzak tutan anti bakteriyel bir etkiye sahiptir. A vitamini ve fosfor güçlü dişler için önemlidir ve her ikisi de chia tohumlarında bol olduğu için ağız sağlığı üzerinde etkilidir.

Chia Tohumu Yararları: Chia Tohumu Besin Değerleri

Chia tohumunun besin değerlerine bir göz attığınızda sizin için neden bu kadar iyi olduğunu anlamak kolay olacaktır. Her porsiyon az miktarda kalori içerir, ancak protein, lif, manganez, fosfor ve kalsiyum bakımından zengindir. Ayrıca, chia tohumları, omega-3 yağ asitlerini ve sağlık için de önemli olan diğer önemli mikro besinleri ve antioksidanları içerir.

30 gram Chia tohumu yaklaşık olarak şunları içerir:

 • 137 kalori
 • 12.3 gram karbonhidrat
 • 4.4 gram protein
 • 8.6 gram yağ
 • 10.6 gram diyet lifi
 • 0.6 miligram manganez
 • 265 miligram fosfor
 • 177 miligram kalsiyum
 • 1 miligram çinko
 • 0,1 miligram bakır
 • 44.8 miligram potasyum

Yukarıda listelenen besinlere ek olarak, chia tohumları ayrıca birkaç temel yağ asidi içerir; A vitamini, B vitamini, E vitamini, D vitamini ve demir, iyot, magnezyum, niasin ve tiamin gibi mineraller bulunur.

Chia Tohumunun Faydaları ve Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey

Chia Tohumunun Ayurveda ve Geleneksel Tıptaki Yararları

Chia tohumunun güçlü besin değeri ve sağlık yararlarının uzun bir listesi göz önüne alındığında, geleneksel tıbbın birçok dalındaki güçlü iyileştirici özellikleri için kullanılmaları şaşırtıcı olmamalıdır.

Ayurveda’ya göre, chia tohumları kanın beslenmesine ve düzenli hale gelmesine yardımcı olabilir, gastrointestinal kanaldaki suyu emerek jel benzeri bir madde oluşturur. Chia tohumları ayrıca iltihabı azaltabilir, böbrek sağlığını artırabilir ve uygun hidrasyona destek verebilir.

Chia tohumları da aslında Orta ve Güney Amerika'da yetiştirildi ve dayanıklılığı arttırmak ve savaşçılara güç sağlamak için doğal bir ilaç olarak kullanıldı. Aslında, bu eski medeniyetler, chia tohumlarının doğaüstü güçlere sahip olduğuna ve dayanıklılıklarının çoğunu süper tohuma bağladığına inanıyordu.

Chia Tohumunu Nereden Alabilirsiniz?

Chia tohumunu nereden alacağınızı mı merak ediyorsunuz? Chia tohumları çoğu marketin sağlık bölümünde bulunabilir veya online alışveriş ile büyük miktarlarda sipariş edilebilir. Siyah chia tohumları, beyaz chia tohumları, öğütülmüş tohumlar ve önceden hidratlanmış chia gibi çeşitli chia tohumları mevcuttur. Chia tohumu yağı da mevcuttur ve cildinize iyi miktarda nemlendirici esansiyel yağ asidi sağlamak için topikal olarak uygulanabilir.

Ne tür bir chia almaya karar verdiğinize bakmaksızın, mümkünse organik chia tohumlarını tercih edin ve güvendiğiniz bir yerden satın alın.

Ayrıca evde kapalı veya açık bir bahçede chia yetiştirmeyi deneyebilirsiniz. Tohumları toprağın üzerine serpin ve bitkinin boyuna uzama eğiliminde olduğundan, bazıları 6 metreye kadar uzadığı için yeterli alan sağladığınızdan emin olun. Günlük su tohumları ve yaprakları chia bitkisinin çiçeklerinden düştüğünde hasat başlar. Ardından çiçek başlarını toplayın ve kurumasını sağlamak için kâğıt torbalara yerleştirin. Kuruduktan sonra, tohumlar bitkiden kolayca ayrılmalıdır ve daha sonra en sevdiğiniz yemeklerde kullanabilirsiniz.

Chia Tohumunun Faydaları ve Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey

 Chia Tohumunun Tarihi

Birçok insan merak eder: Chia tohumları nereden geliyor? Bugün dünyanın her yerinde bulunabilmesine rağmen, orijinal olarak Meksika'da yetişen chia tohumları, tıbbi özellikleri ve besin değerleri için çok değerli olduğu yerlerde yetiştirildi. Aslında, bir zamanlar para olarak bile kullanılıyorlardı.

Chia tohumu besini yoğurur ve enerji artırıcı bir güç kaynağı içerir. Aztek savaşçıları, sadece bir kaşık chia'nın 24 saat boyunca dayanabileceğini iddia ederek, onlara enerji ve dayanıklılık kazandırmak için chia tohumlarını yemişlerdir. Chia, Maya dilinde “güç” anlamına gelir ve chia tohumları “koşucuların yemeği” olarak bilinirdi çünkü koşucular ve savaşçılar uzun mesafelerde koşarken ya da savaş sırasında enerji olarak kullanırlardı.

Bugün, chia tohumlarının beslenme profili, çok sayıda potansiyel chia tohumunun faydalarını ortaya çıkarmak ve güçlü bir gıda statüsünü güçlendirmek için gittikçe daha fazla sayıda çalışma ile bilimsel toplulukta artan araştırmalara konu olmuştur.

Chia Tohumunun Faydaları ve Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey

Chia Tohumunun Yan Etkileri

Chia tohumları ile ilgili çok az yan etki vardır ve chia tohumunun faydaları, dengeli bir beslenmenin parçası olarak ılımlı olarak tüketildiğinde ortaya çıkan risklerden ağır basar.

Bununla birlikte, chia tohumlarının prostat kanseri üzerindeki etkisi ile ilgili çelişkili bir araştırma yapılmıştır. ALA'nın prostat kanseri üzerindeki etkileri üzerine yapılan bir araştırma, bu yağ asidinin prostat kanseri riskini artırabileceğini gösterdi, ancak çalışmanın daha sonra bazı yanlılıkları olduğu gösterildi. Aslında, 2010'daki bir başka araştırmaya göre, ALA prostat kanseri riskini artırmadı ve katılımcılarda riski azalttı.

Bazen, bazı insanlar chia tohumu tüketirken, özellikle de yüksek oranda lif içeriğinden dolayı büyük miktarlarda mide rahatsızlığı yaşayabilir. Her gıdada olduğu gibi, ölçülü olarak yiyin ve daima bol su için. Herhangi bir kaygınız varsa veya kalıcı yan etkilerle karşılaşırsanız, alımınızı azaltmayı düşünün ve doktorunuzla görüşün.

Chia Tohumunun Faydaları ve Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey

Chia Tohumlarının Faydaları Üzerine Son Düşünceler

 • Chia tohum, nane bitkisi ailesindeki çiçekli bir türden gelen ve Meksika ve Guatemala'ya özgü bir tohum türüdür.
 • Chia beslenme profili, iyi miktarda protein, lif, omega-3 yağ asidi ve manganez, kalsiyum ve fosfor gibi önemli minerallere sahiptir, bu nedenle chia tohumlarının faydalarının neden bu kadar bol olduğunu görebiliriz.
 • Peki chia tohumları neye yarar? Chia'nın sağladığı faydalar arasında kilo kaybı, daha iyi kan şekeri seviyeleri, iyileştirilmiş kalp sağlığı, iyileştirilmiş düzenlilik, artan kilo kaybı ve daha fazlası sayılabilir.
 • Chia tohumlu pudingten protein çubuklarına ve unlu mamullere kadar, bu besin bakımından zengin olan tohumu beslenmenize eklemek ve chia tohumlarının faydalarını elde etmek için deneyebileceğiniz birçok chia tohum tarifi seçeneği vardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.