Nedir?

Chia Tohumu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Matcha, kinoa ve birçokları daha… Beslenme listemize eklenen yeni kelimeler bir yandan kafa karıştırsa da bir yandan sağlığımız için bulunmaz birer şifa kaynağı oluyor. Yeni beslenme trendlerinin başında gelen chia tohumuna ise neredeyse her yerde rastlamak mümkün. Peki, nedir bu chia tohumu? Gelin faydalarıyla, zararlarıyla, kullanımıyla chia tohumu hakkında tüm detayları birlikte keşfedelim.Chia Tohumu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Chia tohumu nedir?

Mini mini görünümünün aksine aslında faydaları devasa olan bir besin chia. Zayıflama ipuçları arasında özellikle son dönemin vazgeçilmezlerinden olan chianın birçok diyetisyenin de favorilerinden olduğunu eklemekte fayda var. Peki, ‘’Nedir aslında bu chia, nereden geldi? ‘’ derseniz rotamızı Güney Amerika’ya yöneliyor.

Ana vatanı Güney Amerika toprakları olan chia bitkisi adaçayı ile aynı kökenden geliyor. Evlerimizde kullandığımız chia, aslında bu bitkinin tohumları. Antik Maya dilinde ‘’kuvvet, güç’’ gibi anlamlara gelen chia, Aztek döneminde günde mutlaka 1 kaşık tüketilirdi. Tüketen kişiye 24 saat boyunca tokluk verdiği düşünülen bitkinin zamanla bu özelliğinin köreldiği, ancak hala tokluk hissini korumada büyük faydaları olduğu belirtiliyor.

Günümüzde değeri tekrardan gündeme gelen chia, aslında minik tohumların geniş arazilere ekilmesi ile üretiliyor olsa da bu bitkiye rahatlıkla ulaşabilmek isteyenler için balkonda ve saksılarda da sıcak ortamda bulunduğu sürece evde de yetiştirilmesi mümkün olan bir bitki. İlkbahar aylarında çimlendirdiğiniz chia tohumlarını yazın tüketmeye başlayabilirsiniz. Dileyenler için artık bu faydalı besini marketlerde de bulmak oldukça kolay.

Chia tohumunun faydaları nelerdir?

Chia tohumlarının bu kadar çok konuşulmasının en büyük nedeni şüphesiz başta kilo vermeye olan yardımı. Başta kahvaltı olmak üzere her öğünde tüketilmesi uygun olan chia, önemli bir protein kaynağı. Öyle ki 100 gram chia içerisinde 17 gram protein barındırıyor.

Aynı zamanda lif ve antioksidan içeriği de yüksek olan besinimiz araştırmacılara göre bu özelliği sayesinde cildin yaşlanmasını geciktiriyor ve doğal bir kırışıklık karşıtı ürün görevi görüyor. Zayıflamak isteyenlerin en büyük desteği olan lif bakımından zengin olmasının ispatı ise şu şekilde: 100 gram chia tohumu 11 gram life sahip! Bu özelliği ile düzenli tüketilmesi halinde gaz, kabızlık gibi sindirim yolları sorunlarına çözüm oluyor.

Chia tohumunun faydaları saymakla bitmiyor. İçeriğinde yoğun oranda omega 3 asidi bulunduran bu özel bitki kanserli hücre oluşumu ile de savaşıyor, beynin genç kalmasını destekliyor, kolesterolün kontrol altında tutulmasını sağlıyor. Omega 3 içeriği sayesinde hamileler için de bulunmaz bir nimet olarak görülen chia, aynı zamanda kalsiyum ve A vitamini bakımından da zengin. Bu nedenle kas -kemik gelişimini desteklemesi için çocuklar ve yaşlılara da tavsiye ediliyor.

Gün içerisinde yalnızca tokluk hissini uzatmakla değil, anlık tatlı krizlerini önleyerek ve yoğun enerji sağlayarak ciddi anlamda kilo kaybı sağlayan chia, kan şekerini dengeleyerek diyabete iyi gelen uygun diyetler hazırlanmasını sağlıyor.

Chia tohumu nasıl tüketilir?

Birçok kişinin aklında bu mucizevi besini nasıl tüketebileceği büyük bir soru işareti. Sosyal medya aracılığıyla en sık tercih edilen tüketme yolu olarak pudinglerin tercih edildiğini görüyoruz. Gayet lezzetli hale getirilebilen ve damak tadına uygun tarifler üretmeye uygun olan chia tohumunu tüketmenin yolları çiğ yeme, öğütme ve bekletme olarak üç şekilde ayrılıyor.

Bu mucize besini tüketmenin en popüler yolu bir sıvı (tercihen süt) içerisinde bekletmektir. Yoğurt, soya sütü, Hindistan cevizi sütü, inek sütü ya da içme suyu içerisinde şişmesi beklenen chia tohumları, şiştikten sonra minik jel boncuk gibi bir görünüm kazanıyor. Bu şekilde lezzetli pudingler yapılarak tüketebilen besinimiz, kahvaltı için de ideal ve tatlı bir seçenek oluşturuyor.

Yine popüler bir faydalı tohum türü olan keten tohumu gibi tüketmeniz mümkün olan chia, salata, çorba, tatlı ya da sebze yemekleri içerisine çiğ olarak süsleme amacıyla ilave edilebilir, böylece öğünlerinizi çok daha sağlıklı kılabilir. Eğer bu gibi besinleri tüketmekte zorlanıyor ve farklı lezzetleri denerken çekimser yaklaşıyorsanız chia tohumlarını toz haline getirmenin mümkün olduğunu bilmenizde fayda var. Evde bir blender yardımı ile dakikalar içerisinde chia tohumlarını toz haline getirebilir, bu chia tohumu tozunu çay gibi demleyerek, smoothie hazırlamada kullanabilirsiniz. Evde ekmek yapımından hoşlananlar için de harika bir hamur malzemesi olan bu tohumlar, ekmeğin çok daha rahat sindirilmesini sağlayarak ekmek tüketimini sizin için faydalı hale getirebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu