Charles Bukowski Kimdir?

Charles Bukowski Kimdir?

Yazar :

24 Nisan 2018 2 dk okuma süresi
PUAN VERMEK İSTERMİSİN? :)
Çok KötüKötüOrtaÇok İyiMükemmel Henüz Puan Verilmemiş :(
Loading...

Özellikle son birkaç yıldır ‘kaybetme’ mevzusuna yapılan vurgu insanların kaybeden olmayı alkol, uyuşturucu ve sekse dayalı bir hayat yaşamayı sanmasına sebep oluyor. Kazın ayağı öyle değil elbette. ‘Kaybeden’ diye nitelendirilen insanlar aslında bir felsefeyle, hayatın kendisiyle sorunu olan kişiliklere sahip insanlar. Ve bu dünyadan gerçek bir kaybeden geçtiyse onun adı Charles Bukowski ya da nam-ı diğer Henry Chinaski’dir. Almanya’da doğduktan sonra 2 yaşında Los Angeles’a taşınan Bukowski, Ekmek Arası kitabında anlattığı üzere uzun yıllar babasından şiddet görmesiyle zaten maça 1-0 mağlup başladı. Parayla, işle hiçbir alakası olmadan, sadece kendini yazmaya adayan birisi olarak toplumun tüm insanlığa biçtiği rolün dışında kalarak yaşadı. Alkol ve kadın onu her zaman ‘ayık’ tuttu ve ilham kaynağı oldu. Hayata kadınların sıcak ya da soğuk yataklarından ve dibi görünmüş şişelerden bakan Bukowski neyi aradığını bilmeden binlerce yazı bırakarak göçtü bu dünyadan.

Kuralsızlık onun kuralıydı

Klasik yazarların dışında yazmaya hevesli tüm yazarlar gibi ilk yazıları hep geri çevrildi. Ancak Bukowski yazmaktan hiç vazgeçmedi. İlk yazısı bir dergide yayınlandığında 24 yaşındaydı. 10 yıl kadar yazmaya ara verdi. Bu zamanını ABD’yi gezerek ve birçok işte çalışıp ucuz pansiyonlarda ucuz içkiler ve açlıkla bir arada geçirdi. Bu zamanlarını Factotum isimli kitabında neredeyse kelimesi kelimesine anlattı. Çok farklı işler deneyimlemiş olan Bukowski hiçbir zaman  tutunamadı. Ancak onun ‘tutunamazlığı’ bize dayatılan prototipin dışında yaşamayı seçtiği biçimle alakalıydı. Yayıncılık kurallarını reddediyordu. Para kazandığında bile ucuz otel odalarında çirkin kadınlarla yatıyordu. Kuralsızlık onun kuralıydı. Bir yayın evinden ömür boyu 100 dolarlık çek teklifini alınca postanedeki işini bıraktı. Bunun için; “İki seçenekten birini seçmek zorundaydım: Posta ofisinde kalıp delirmek ya da yazmaya oynayıp açlıktan ölmek. Ben aç kalmayı seçtim,” demişti. Sanıyoruz ki Bukowski’nin yaşamını en iyi özetleyen cümlelerden biri de buydu. Ve bu dünyadan toplam 45 kitap yazan bir kaybeden geçti.

Bu İçeriği Aktif Kaynak Göstermek Koşulu İle Paylaşabilirsiniz. Hiçbir İçerik Aktif URL Verilmeden Kopyalanamaz! Lütfen Dikkate Alınız.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır"