Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Ceviz yağı ile sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz

Saç bakımı denince akla gelen bitkisel yağ türlerinden bir tanesi de Ceviz yağıdır. Bu yazımızda, ceviz sağının saç bakımında kullanılması ve etkisi ile ilgili bilgileri derleyerek sizlere sunduk.
Eklenme:
 Ceviz yağı ile sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz

Birçok anlamda insan vücuduna yararı olan cevizin yağı da, saça olan faydaları ile de bilinen ve sık kullanılan bir yağ çeşididir. Saçları sağlıklı hale getirme özelliğinin yanı sıra, saçın genel olarak ihtiyaç duyduğu tüm besinleri barındırır ve karşılar. Saçlarının yenilenmesini ve sağlıklı hale gelmesini isteyenlere sunulabilecek en iyi bitkisel saç bakım yağları arasında yer almaktadır. Bu içeriğimizde, ceviz yağının saça faydaları hakkında bilgiler vererek, nasıl kullanacağınız hakkında tüm ayrıntılara ineceğiz.

Ceviz Yağının Saça Faydaları

Ceviz yağı, özellikle saç derisinde yaşanan tüm problemlerinin giderilmesinde oldukça etkili bir bitkisel yağdır. Saç dökülmesini önlemesinden yeni saç oluşumunu desteklemesine varıncaya kadar birçok sorunda faydalı olan bitkisel yağ türü, omega-3 yağ asitleri içeriği sayesinde saç dökülmelerini önleyerek bu dertten muzdarip olanların yüzünü güldürecek. Birçok saç bakım ürününün içerisinde yer almasının da nedeni de sağladığı faydaları. Saç bakımı denince her şeyiyle tam bir bakım sunan ceviz yağı ile saçlarınıza dilediğiniz gibi bakım yaparken saçlarınızın canlı, parlak ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Peki, daha ayrıntılı inceleyecek olursak ceviz yağının saça faydaları nelerdir?

Saç Dökülmesini Önler

Günümüzde en yaygın olarak görülen saç problemlerinin başında gelen saç dökülmesi, kadın ve erkek fark etmeksizin birçok kişide görülür. Bu yaygın soruna karşı etkili bir direnç gösteren ceviz yağı, içerdiği omega-3 yağ asitleri sayesinde saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur ve böylelikle saç dökülmelerini engeller.

Kepek Oluşumunu Engeller

Kepek problemi aslında hastalık sayılmasa da kişiyi rahatsız eden can sıkıcı durumların başında gelir. Özellikle de yaz aylarında daha ortaya çıkan bu soruna karşı alınabilecek en iyi önlemlerden biri ceviz yağı kullanmaktır. Kafa derisine düzenli şekilde masaj yaparak uyguladığınızda, kısa bir süre içinde etkisini gösteren ceviz yağı, kepek oluşumunu engelleyerek bu problemden kurtulmanıza yardımcı olmaktadır.

Hücre Yenilenmesine Olanak Sağlar

Saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden başında gelen problem, hücrelerin yenilenme özelliğini kaybetmesidir. Dış etkenler, doğal yaşlanma süreci ve yanlış kullanılan bazı saç bakım ürünleri, bu durumu hızlandırmaktadır. Hücre yenileme söz konusu olunca oldukça etkili olan ceviz yağı sayesinde, bu tip sorunlardan kurtulmak kolay olacak. Banyodan önce avucunuza bir miktar ceviz yağı dökerek saç derisine masaj yaparak uygulamanız, yaşadığınız bu sorunların giderilmesine yardımcı olur.

Saç Foliküllerini Uyarır

Yeni saç oluşumunun gerçekleşebilmesi için saç foliküllerinin sürekli olarak canlı kalması gerekir. Ancak yaşlanma, dış etkenler ve yanlış ürün kullanımı nedeniyle zaman içerisinde özelliğini kaybetmeye başlar ve bu da saç dökülmelerine neden olur. Ceviz yağı, içerisindeki omega-3 asit yağları sayesinde saç foliküllerini canlandırmaya ve harekete geçirmeye yardımcı olur. Bu da yeni saç oluşumu önünde hiçbir problem kalmamasını sağlar.

Hücre Hasarlarını İyileştirmeye Yardımcı Olur

Saç derisi hastalıkları da sık saç problemleri arasında yer almaktadır. Bu konuda birçok bitkisel yağın tedavisi söz konusudur, ancak bunlar arasında en faydalı olanı ceviz yağıdır. İçerisindeki mineral ve vitaminler sayesinde saç derisinde oluşan hücre hasarlarının onarılmasını sağlayarak dökülme, kepeklenme ve daha birçok problemin giderilmesine yardımcı olan ceviz yağı, doğru ve düzenli kullanımında saçlara görülür bir sağlık ve güzellik getirecektir.

Ceviz Yağı Nasıl Kullanılır?

Ceviz yağı birçok bitkisel yağ gibi ısıtılmadan kullanılması önerilen yağlardan biridir. B1, B2, B6 ve C vitaminleri açısından oldukça zengin olan ceviz yağını saçlara ve saç diplerine uygulayabileceğiniz gibi diğer saçları besleyen yağlarla da karıştırarak saç kürleri hazırlayabilirsiniz.

Ceviz yağını tek başına kullanmak için banyodan önce saçlarınıza yetecek kadar bir miktar dökün, daha sonra saç uçlarından saç diplerine masaj yaparak uygulayın. 30 dakika kadar saçlarınızda beklettikten sonra saçlarınızı bir şampuan ile durulayın.

Ceviz Yağlı Saç Maskesi Tarifi

Tek başına kullanılabildiği gibi diğer bitkisel besinlerle ve yağlarla karıştırılarak da kullanılabilen ceviz yağı, doğru şekilde uygulanması durumunda saçlara sağlık kazandırır. Peki, evde yapabileceğiniz ceviz yağı maskeleri nasıl hazırlanır?

Gerekli Malzemeler:

Ceviz yağı, zeytinyağı, soya yağı.

Hazırlanışı ve Kullanılışı:

Elinizdeki malzemeleri bir kabın içerisinde iyice karıştırdıktan sonra saç köklerinden saç uçlarına kadar uygulayın ve bir bone yardımı ile saçlarınızı sararak yarım saat kadar bekletin. Daha sonra saçlarınızı şampuan ile yıkayın. Haftada 1 defa kullanabileceğiniz bu maske sayesinde, saçlarınızda yeniden sağlık görebileceksiniz.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Vajina sağlığını olumsuz etkileyen yiyecekler
23 10 2020 - 10:27
Hamilelerin uzak durması gereken meyveler
22 10 2020 - 14:34
Doğal saç bakım yağları ve faydaları
22 10 2020 - 13:27
Hamilelerin tüketmesi gereken 10 meyve
22 10 2020 - 10:21
Kırışıklık gideren doğal maske tarifleri
21 10 2020 - 16:08
Cilde iyi gelen vitaminler
21 10 2020 - 10:14
Yorum Yap