Kimdir?

Çetin Tekindor Kimdir

Türkiye tiyatrosunun ve sinemasının usta ismi Çetin Tekindor, 16 Temmuz 1945 yılında Sivas’ta dünyaya geldi.  kimdir? Çetin Tekindor, (d. 16 Temmuz 1945 [1], Sivas), 1970 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu Konservatuarı’ndan mezun olduktan sonra ilk oyunu Hep Vatan İçin ile sahneye adım atı.

Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda ‘Sahne ve Diksiyon’ dersleri veren Tekindor, daha sonra bu görevini 1998 yılına dek Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde devam ettirdi. Çetin Tekindor’un Türkiyeli izleyiciyle tanışması 1976-1977 yıllarında TRT’de yayınlanan McMillan ve Karısı dizisindeki Rock Hudson’ın oynadığı Stewart McMillian karakterini seslendirmesiyle oldu. 1983 yılında da Yücel Çakmaklı imzalı Küçük Ağa filmiyle daha çok tanınmaya başladı.

İlk Filminde Müjde Ar İle Oynadı

Çetin Tekindor beyazperdeye ise 1987 yılında Başar Sabuncu’nun yönettiği, Müjde Ar ile başrolleri paylaştığı Kaçamak filmiyle adım attı. Tekindor bir yandan tiyatro oyunlarına devam ederken, aynı zamanda TRT’de yayınlanan yabancı film ve dizi filmleri için seslendirme yapıyordu. Öte yandan Dönemeç (dizi) (1988), Önce Canan (1988) Son Türbedar (1996), Kerem (1999) gibi TV filmlerinde rol aldı. Ardından oldukça büyük bir izleyici kitlesine ulaşan Yılan Hikayesi dizisinde Sinan adında Kral lakaplı önemli bir rolde oynadı.

Çetin Tekindor Kimdir

Babam ve Oğlum İle Zirveye Tırmandı

 

Bunu Tutku Çemberi (2000), Üzgünüm Leyla (2002) ve Çaylak (2003) dizileri takip etti. Aynı yıl, kariyerinin ikinci sinema filmi Karşılaşma ‘da oynadığı rol ile 2003 Ankara Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı. Yine 2003 yılında rol aldığı Bir İstanbul Masalı dizisi, televizyon ekranlarında oldukça önemli başarılar elde etti. 2004 yılında, Ahmet Ümit’in aynı adlı polisiye romanından uyarlanan Türkiye’nin en iyi polisiye dizileri arasında gösterilen Şeytan Ayrıntıda Gizlidir adlı dizide Komiser Nevzat karakterini canlandırdı. Usta sanatçı 2005 yılında iki sinema filmiyle seyirci karşısına çıktı. 5 farklı Türk yönetmeninin 5 farklı öyküye imza attığı Anlat İstanbul, diğeri ise Türkiye’de çok büyük bir gişe başarısı elde eden, Çağan Irmak’ın yönettiği Babam ve Oğlum’du. İzmirli köy ağası Hüseyin Efendi’yi canlandırdığı bu film, Tekindor’a 27. SİYAD Türk Sineması Ödülleri’nde ve 13. ÇASOD Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülleri kazandırdı. Çetin Tekindor, şu sıralar Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde rol almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu