Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Cep Telefonu Şarjlarının Uzun Süre Dayanması İçin Yapılacaklar

Günümüz şartlarında herkeste bulunan akıllı telefonların şarjları istenildiği gibi uzun süre gitmemektedir. Bu durumda şarj sürenizi uzatabilmek için dikkat edeceğiniz bazı faktörler bulunur.
Eklenme:
 Cep Telefonu Şarjlarının Uzun Süre Dayanması İçin Yapılacaklar

Gündelik yaşantımızda vazgeçilmez teknolojik aletler arasında yer alan cep telefonlarının şarjları, eski tip telefonlara kıyasla daha kısa süre içerisinde tükenmektedir. Telefon şarjlarının günlük olarak bitmesi birçok kişiyi zor durumda bırakırken, bu durum aslında akıllı telefonların bataryalarının yetersizliğinden kaynaklanmaktadır.

Bataryaların yetersiz gelmesinin yanı sıra günlük olarak kullanılan uygulamalarda şarj ömrünü oldukça kısaltmaktadır. Bu kapsamda kullanılan uygulamalara dikkat edilerek cep telefonlarının şarjının daha fazla dayanması sağlanılabilir. Peki bunun için neler yapmalıyız?

Cep telefonlarının şarjının hızlı tükenmesinde rol oynayan 4 farklı etken vardır. Bunlar arasında ekran parlaklığı, ses, sıcaklık ve toz bulunmaktadır. Ekran parlaklığının artması, ses ayarlarının yüksek seviyede bulunması, ortam sıcaklığındaki artış bataryaya ulaşan toz ve kir cep telefonlarının bataryalarındaki enerji seviyesinde düşüklüğe yol açar.

Uzun Süreli Şarj İçin Neler Yapılmalı?

Uzun süre kullanılmayacak telefonlar kapatılabilir. Gece yatmadan önce kapatılan ve sabah kalkınca açılan telefonların şarj süresi daha uzun olacaktır. Telefonların ekran parlaklığı bulunulan ortama göre ayarlanmalıdır. Ekranın görülebileceği bir şekilde ayarlanan telefon parlaklığı bu sayede enerji durumunu korumuş olacaktır.

Titreşim özelliğine ihtiyaç duyulmuyorsa kapatılmalıdır. Titreşimde olan telefonlar daha fazla enerji harcarlar. Cep telefonlarında yer alan ve konumu belirten GPS ayarı telefonlar için adeta bir şarj tüketme faktörüdür. Kullanılmadığı zamanlarda sürekli olarak kapalı olması telefonun şarjının uzun dayanması için gereklidir.

Telefonun ses ayarları ihtiyaç duyulan en düşük seviyeye getirilmelidir. Cep telefonlarındaki bluetooth özeliği ise GPS gibi şarjı en çok tüketen özelliklerin başında yer alır.

Öte yandan şarjın uzun süre dayanması için Wi-Fi kullanımını da kısıtlamak gerekir. İnternetin kullanılmadığı durumlarda bunu tamamen kapatmanız telefonun şarjının uzun süre dayanması için oldukça önemlidir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Playstation 5 Oyunseverleri Heyecanlandırdı
10 06 2020 - 16:53
24 Mayıs hatlar neden çekmiyor? Vodafone, Turkcell, Türk Telekom arama yapılamıyor
24 05 2020 - 16:13
Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone şebeke sorunu yaşanmaya başladı
24 05 2020 - 14:16
NASA’dan paralel evren açıklaması! Paralel evrenin varlığına kanıt bulundu
21 05 2020 - 09:54
Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
18 05 2020 - 00:58
Seyahat izin belgesi artık e-Devlet üzerinden alınabilecek
17 05 2020 - 13:22
Yorum Yap