Cep Telefonu Ekranındaki Çizikler Nasıl Giderilir?

NAVİGASYONDiş Macunu İle Ekran Çiziklerini GidermeZımpara KağıdıSihirli SilgilerKabartma TozuBebek PudrasıBitkisel YağYumurta Ve Potasyum Alüminyum SülfatAraba Çizik Giderme KremleriCilalar Cebinizde, arabanızın anahtarlarından veya kazayla düşmenizden dolayı, telefonlarınız çizik ve çizilmelerin kurbanı olmak zorundadır. Çizilen telefon ekranlarını kurtarmanın en iyi ve en güvenli yolu elbette ekranı değiştirmek. Ancak, ekran değiştirme özellikle bazı telefon markaları için oldukça pahalı […]

18.03.2019 - 14:12
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Cebinizde, arabanızın anahtarlarından veya kazayla düşmenizden dolayı, telefonlarınız çizik ve çizilmelerin kurbanı olmak zorundadır. Çizilen telefon ekranlarını kurtarmanın en iyi ve en güvenli yolu elbette ekranı değiştirmek. Ancak, ekran değiştirme özellikle bazı telefon markaları için oldukça pahalı olabiliyor. Muhtemelen, ekranınızı daha ucuza değiştirecek başka yerler bulabilirsiniz, ancak onların da ne kadar güvenilir oldukları tartışılır.

Cep telefonu ekranındaki çizikleri gidermek için kendin yap yöntemleri arıyorsanız, bugün size her evde bulunan malzemelerle yapabileceğiniz öneriler hazırladık. Fakat bu yöntemlerin tam olarak başarıya ulaşacağını hiçbir garantisi yoktur. Sadece ekranda bulunan bazı basit ve sığ çiziklerden bu yöntemler sayesinde kurtulabilirsiniz.

Not: Bu yöntemlerden herhangi birini denemeden önce, telefonunuzu kapattığınızdan, pili çıkarın (mümkünse) ve sıvı hasarını önlemek için telefonunuzun bağlantı noktalarını bantla kapattığınızdan emin olun. Yine, bu yöntemler telefonunuzdaki küçük, sinir bozucu çizikler içindir. Ekranınızda büyük çizikler ve çatlaklar varsa, profesyonellere gitmeniz veya ekranı tamamen kendiniz değiştirmeniz gerekecektir.

Diş Macunu İle Ekran Çiziklerini Giderme

Telefonunuzun ekranında küçük çiziklerden kurtulmak için banyonuzdan başka yere bakmayın. Buradaki anahtar, jel bazlı bir diş macunu değil, gerçek diş macunu kullanmaktır.

Nasıl Yapılır?

 • Pamuklu bir bez veya temiz, yumuşak bir bezin ucuna az miktarda diş macunu sürün.
 • Pamuklu mendili veya bezi, ekranda kaydırarak dairesel hareketlerle hafifçe ovalayın.
 • Bundan sonra, fazla diş macununu gidermek için ekranınızı hafif nemli bir bezle silin.

Zımpara Kağıdı

Telefondaki çiziklerin zımpara kağıdı veya küçük bir matkap öğütücü ile temizlenmesi sert bir çözümdür, ancak istenmeyen çizikleri telefondan kaldırma özelliğine sahiptir. Telefonunuzun arkasındaki çizikleri düzeltmek için bu yöntemi kullanmak en iyisidir.

İnce zımpara kağıdını kullanırken, en az aşındırıcı türü kullanmak ve telefonunuza hafifçe bastırmak önemlidir. Telefonun çiziklerini taşlarken, ekranda herhangi bir hasar olmadığından emin olmak için sık sık kontrol edin.

Not: Dikkatli olmazsanız, bu yöntem daha fazla çizik ve hasara neden olabilir.

Sihirli Silgiler

Sihirli Silgiler, piyasada bir çok marka tarafından satılıyor. Bu ürünler telefonunuzun etrafındaki küçük çizikleri çıkarmak ve manevra yapmak için mükemmel boyuttadır. Fakat sihir silgilerin görünüşü biraz aldatıcı olabilir. Aşındırıcıdırlar ve temelde ıslak zımpara kağıdı gibi çalışırlar, bu yüzden yukarıdaki yöntemle aynı uyarıya dikkat ediyoruz.

Kabartma Tozu

Telefonunuzun çiziklerinden kurtulmanıza yardımcı olacak kalın bir macun oluşturmak için iki kabartma tozu ve bir miktar suyu bir kabın içinde karıştırın. Kabartma tozu kullanışlı bir telefon çizik giderici olarak işlev görebilir. Bu yönteme dikkat edin, telefonunuza zarar verebilecek kadar su kullanmayın.

Nasıl Yapılır?

 • Bir kabın içinde iki parça kabartma tozu ve bir parça su karıştırın.
 • Kalın bir macun elde edin.
 • Macunu temiz, yumuşak bir beze uygulayın ve telefonun çiziklerine dairesel hareketlerle hafifçe sürün.
 • Bundan sonra, fazlalığı gidermek için ekranınızı hafif nemli bir bezle silin.

Bebek Pudrası

Su ile karıştırılmış bebek pudrası, telefondaki çizikleri gidermek için kullanılabilecek kalın bir macun oluşturur.

Bebek pudrasına su eklemek, telefonunuzdaki çizikleri çıkarabilecek bir macun oluşturur. Yukarıdaki adımlarda basitçe kabartma tozu yerine bebek pudrası kullanın.

Bitkisel Yağ

Küçük, gizli çizikler için bitkisel yağın geçici bir çözüm olarak iyi çalıştığı söylenir. Çiziklerin üzerine bir miktar bitkisel yağ damlası, hızlı bir kozmetik düzeltme olabilir.

Yumurta Ve Potasyum Alüminyum Sülfat

Yumurta akı ve potasyum alüminyum sülfatın karıştırılması bazı küçük çiziklerden kurtulabilir. Bunun için mikrofiber bir bez, yumurta, alüminyum folyo ve şap (yerel eczanenizden satın alınabilecek potasyum alüminyum sülfat) gerekir.

 • Bir tencerede bir yumurta akı beyazı ve bir çay kaşığı alüminyum sülfatı karıştırın. 150 derece ısıtın.
 • Mikrofiber bezi, karışıma batırın.
 • Bezi alüminyum folyoya koyun ve ardından tamamen kuruyana kadar 300 derecelik bir fırına yerleştirin.
 • Bezi fırından çıkarın ve 20 ila 30 saniye boyunca soğuk suyla yıkayın.
 • Yukarıdaki adımı üç kez tekrarlayın ve ardından bezin 48 saat boyunca kurumaya bırakın.
 • Şimdi çizikleri temizlemek için bezi kullanın.

Araba Çizik Giderme Kremleri

Turtle Wax, 3M Scratch ve Swirl Remover gibi araba çizik giderme kremleri küçük çiziklerin minimize edilip kurtulabilmesini sağlar. Kremi temiz, yumuşak bir beze uygulayın ve ekranınızı yumuşak, dönen bir hareketle silin.

Cilalar

Silvo ve Brasso’nun telefondaki çizikleri temizlediği ve onardığı söyleniyor. Bu yöntemi izlemeden önce dikkatli olun: Brasso ve Silvo gibi cilaları kullanmak bazen ekran kaplamayı kaldırabilir ve daha büyük çiziklere neden olabilir.

Nasıl Yapılır?

 • Bir kabın içine cila dökün.
 • Cilaya yumuşak bir bez batırın.
 • Bezi yukarı ve aşağı ve dairesel hareketlerle ovalayın.
 • Bundan sonra fazlalığı gidermek için ekranınızı taze bir bezle silin.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim