Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Cep Telefonlarında Aşırı Isınma Sorunu Ve Çözüm Yolları

Günlük yaşantımızın bir parçası olan telefonlar zaman zaman aşırı ısınarak problemlere yol açabiliyorlar. Peki aşırı ısınan telefonlar için neler yapılır? Sizler için araştırdık.
Eklenme:
 Cep Telefonlarında Aşırı Isınma Sorunu Ve Çözüm Yolları

Gündelik yaşantımızda hayatımızın her evresine eşlik eden akıllı telefonlar çeşitli nedenlerden dolayı ısınabilirken bu durum bilgisayarlarda da görülebiliyor. Bilgisayarlara benzetilen telefonlar soğutma işlemleri adına farklı yollar kullanıyor.

Fiziksel sebeplerden ötürü cep telefonları bilgisayarlar kadar iyi bir soğutma sistemine sahip değilken, bu durumdan dolayı üreticiler soğutma sistemleri yerine ısınmaya engel olacak sistemler üstünde çalışma gerçekleştiriyorlar. Isınma sorununa henüz uzun vadeli bir çözüm bulunamazken yine de bazı üretici firmalar bu konuda iyi iş çıkarıyorlar.

Cep telefonu kullanımının ardından ısınma düzeyi ufak bir miktarda kalıyorsa bu durum normal olarak karşılanırken, ısınma seviyesi oldukça yüksek seyrediyorsa bir terslik olduğu anlaşılıyor. Telefonlar içinde bulundurduğu batarya, ekran, kamera gibi bileşenler sebebiyle yüksek ısılara çıkabiliyor.

Bilgisayarlar da telefonlar gibi kullandıkça ısınan teknolojik aletlerdir. Ancak bilgisayarların aşırı ısınmasını engellemek adına içlerine fanlar yerleştirilerek soğutma sağlanır. Bu durum telefonlarda geçerli olamayacağı için telefonların soğutma adına çalışma yapısı oldukça farklıdır. Telefonlarda cihazların içerisindeki ısıyı düşürebilmek adına özel kaplama tekniği uygulanır.

Isınan Telefonlar İçin Çözüm Önerileri

Cep telefonunuzu aşırı ısı alacak ortamlardan uzak tutmanız gerekir. Direkt olarak aşırı güneş ışığına maruz kalan telefonlar sorun yaratabilir. Karanlık ve düşük ısılı bir alana telefonunuzu koyduğunuzda böyle bir durumdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Ancak telefonunuz güneş ışığı gibi sebepler yüzünden aşırı ısıya maruz kalmadıysa ve ısınma sorunu telefonunuzu aşırı kullandığınız için oluşuyorsa farklı alternatifleri deneyebilirsiniz. Uzun süreler oyun oynamak ve video izlemek gibi aktiviteler telefonunuzu yorarken, ısınmasınada sebep olabilir. Böyle bir durumda arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatıp telefonunuzun yorulmasını engelleyebilirsiniz. Ya da şarj esnasında aşırı ısınan bir telefonunuz varsa telefonu uçak modunda şarj edebilirsiniz.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Playstation 5 Oyunseverleri Heyecanlandırdı
10 06 2020 - 16:53
24 Mayıs hatlar neden çekmiyor? Vodafone, Turkcell, Türk Telekom arama yapılamıyor
24 05 2020 - 16:13
Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone şebeke sorunu yaşanmaya başladı
24 05 2020 - 14:16
NASA’dan paralel evren açıklaması! Paralel evrenin varlığına kanıt bulundu
21 05 2020 - 09:54
Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
18 05 2020 - 00:58
Seyahat izin belgesi artık e-Devlet üzerinden alınabilecek
17 05 2020 - 13:22
Yorum Yap