Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Cep Telefonları Uyku Düzenini Mahvediyor

Bilimsel araştırmalar tarafından da kanıtlanan veriler doğrultusunda cep telefonu gibi rasyasyon yayan teknolojik aletler hem sağlığı hem de uyku düzenini bozuyor.
Eklenme:
 Cep Telefonları Uyku Düzenini Mahvediyor

İnsan sağlığı açısından uykunun önemi oldukça büyükken, özellikle gelişme çağlarında bulunan çocuklar için verimli bir uyku geçirmek zaruri bir ihtiyaçtır. Yeterli olmayan ve verimliliği düşük olan uyku sebebiyle bağışıklık sisteminin zayıfladığı ve çok sayıda hastalığa davetiye çıkardığı bilinmektedir.

Yetişkin kişilerin günlük bazda en az 7 saatlik bir uyku ihtiyacı bulunurken, bazı insanlar söz konusu süreyi uyusa dahi kendilerinde yorgunluk hissedebilirler. Bu durumda verim alınmayan bir uykudan bahsetmek mümkündür. Çünkü günde 7 saat uyuyan insanların dinç bir biçimde güne başlamaları gerekir.

Günümüzde uyku problemlerinde bir hayli artış görülüyor. Uyku düzeninde bozulmaya sebep olan faktörlerin en başında ise teknolojik aletler bulunuyor. Gece saatlerinde yatağa girildiğinde cep telefonlarını karıştırma isteği duyan bireyler uyku sorunu ile baş başa kalabiliyor.

Cep Telefonu ve Uyku Düzeni

Uyku düzensizliği ve verimsiz uykunun sebebi olarak cep telefonları gösterilebilir. Gündüz saatlerinde sürekli olarak elimizde tuttuğumuz telefonlar gece saatlerinde de baş ucumuzdan ayrılmaz bir hal aldı. Sadece cep telefonları için geçerli olmayan bu durum bütün teknolojik aletleri kapsıyor. Radyasyona sebep olan tüm teknolojik aletler uyku düzeni konusunda kötü bir durum yaratıyor.
Yatak odalarında bulunan cep telefonları ve televizyonlar uyku düzenini etkilerken, aynı zamanda ciddi bir tehlike de oluşturuyor. Bilimsel veriler ile açıklanan bu durum sonucunda yatmadan bir saat öncesinde telefon kullanımının sağlığı olumsuz etkilediği belirtiliyor.

Verimli Uyku İçin Yapılması Gerekenler

Verimli ve kaliteli uykudan kasıt aslında bakarsanız sabah kalktığınızda kendinizi dinç ve dinlenmiş bir şekilde hissetmenizdir. Uyku süreleri yaşa, kişiye göre değişkenlik gösterirken, kaliteli bir uyku için uyulması gereken bazı kurallar bulunur.

Bu kapsamda kişiler kaliteli uyku için, her gün aynı saatte yatmalı ve aynı saatte kalkmalıdır. Düzenli bir şekilde egzersiz yapmalı ve akşam yemeklerini yatmadan en az 3 saat önce yemelidir. Kafein barındıran içeçeklerden yatmadan önce tüketmemeli aynı zamanda uyunan oda içerisinde teknolojik aletlere yer verilmemelidir.

Yatılacak olan odada ısı derecesi minimum 18 maksimum 21 derece olmalıdır. Ayrıca uyku kalitesi için tercih edilen yatağında ortopedik olmasına önem gösterilmelidir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Playstation 5 Oyunseverleri Heyecanlandırdı
10 06 2020 - 16:53
24 Mayıs hatlar neden çekmiyor? Vodafone, Turkcell, Türk Telekom arama yapılamıyor
24 05 2020 - 16:13
Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone şebeke sorunu yaşanmaya başladı
24 05 2020 - 14:16
NASA’dan paralel evren açıklaması! Paralel evrenin varlığına kanıt bulundu
21 05 2020 - 09:54
Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
18 05 2020 - 00:58
Seyahat izin belgesi artık e-Devlet üzerinden alınabilecek
17 05 2020 - 13:22
Yorum Yap