1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Cemre Düşmesi Nedir?
Cemre Düşmesi Nedir?

Cemre Düşmesi Nedir?

A+A-

Cemre kelimesi Arapça kökenlidir ve anlamı da ateştir. Cemre, halk tarafından sıcaklık yükselmesi olarak da bilinir. Cemre kelimesi Arap kültüründe bir hikâyeye sahiptir. Ayrıca Arafat’tan gelen hacıların yerleştirdiği taşlardan oluşan yığınlar için de cemre denirmiş. Eskiden Araplar havalar ısındığında yüksek rakımlı yerlere yerleşirlermiş, kışın ise daha alçak olan düzlüklere taşınırlarmış. Kış aylarında biri hayvanlar için diğerleri de hayvanlar için olan 3 adet ateş yakarlarmış. Ardından da havalar ısınınca da yaktıkları ateşleri birer hafta aralıklarla söndürürlermiş. Bu sebeple de cemre havaları ısınmasını ifade eder. Bir diğer ismi ise Cemile Kadın’dır.

Cemre Düşmesi Nedir?

Cemre, ilkbaharın gelmesi ile birlikte 1 hafta aralıklarla önce havaya, ardından suda ve sonrasında da toprakta olduğu düşünülen sıcaklık yükselmesidir.

Türk tarihinde ise cemre düşmesini önemli yapan birkaç faktör vardır. Göçebe yaşam tabanlı bu faktörler sevinç, sosyal sorunların çözülmesi ve azalması, insanlarda pozitif bakışın başlaması gibi sayılabilir.

Cemre Nasıl Düşer?

Güneşli bir havada atmosferin en alt katmanından geçen güneş ışınları yeryüzü tarafından emilir. Bu sebeple yeryüzü ısınmaya başlar. Tabandaki hava ısındıkça yukarıdaki havanın yoğunluğu azalır. Isınan hava yükselir, yükseldikçe de soğur. Aynı zamanda da karbondioksit ve su buharı ışınları tekrar yansıtır. Tüm bu sirkülasyonlar sonucu ısınma sırayla toprak, hava ve su şeklinde olur. Cemreler düşerken her sene ya da her dönem aynı miktarda sıcaklık artışı olmayabilir. Çünkü tamamen bir doğa olayıdır.Cemre Düşmesi Nedir?

Cemre Ne Zaman Düşer?

Baharın gelişini müjdeleyen ve kültürümüzde yer kaplayan cemre her sene benzer tarihlerde düşer. Bu tarihleri şöyle sayabiliriz.

Cemre genelde havaya 19 ve 20 Şubat tarihlerinde, suya 26 ve 27 Şubat tarihlerinde ve son olarak da toprağa 5 ve 6 Mart tarihlerinde düşer.

Cemrenin düşmesi her zaman havalar ısınacak anlamına gelmeyebilir. Bunun sebebi ise küresel ısınma gibi etkilerden dolayı havalar aniden ısınma ve aniden soğuma gibi normal olmayan doğa olayları yaşanması sayılabilir.

Cemre ile ilgili bir şiir

Güneşi beklerken bulutlandı gökyüzü

Yağmur yağacak sandım fırtınaya dönüştü

Ey benim gönlümün eşsiz çoban yıldızı

Suya, toprağa, havaya derken,

Gönlümün üstüne bir cemre düştü...

Toprak suya hasret, kollarını açıyor

Hercümerç oluyor, doya doya içiyor

Gönül bağımda, kelebekler uçuyor

Aşkımın üstüne bir Cemre düştü...

Isındı kâinat, yeşerdi, gönül bağları,

Sevdaların üzerine, ördü, ağları,

Deldirir Ferhat’a, yalçın dağları,

Şirin’in üstüne bir Cemre düştü...

Sevdalanıp, alev, alev, yanmayan,

Aşkı için, ateş denizine, dalmayan,

Gül olsa da, sevda için, solmayan,

Düşlesin sevdasına, bir Cemre düştü...

Düşler gerçek olur sevdalara dalarsan,

Gönül kuşunu kafesinden salarsan,

Leyla, Aslı, Şirin’i her dem anarsan,

Kalbini dinle mutlaka bir cemre düştü...

Mecnun, Kerem, Ferhat gibi yanarsan,

Bil ki, senin gönlüne de, bir Cemre düştü…

Nurullah Muslu

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.