Kimdir?

Cem Karaca Kimdir?

Türk rock müziğinin efsane isimlerinden Cem Karaca, şarkıları ve sözleri ile her zaman anılmaya devam ediyor. 2004 yılında aramızdan ayrılan büyük ustaya sosyal medya üzerinden de büyük bir destek var.

Babası Azerbaycan asıllı Mehmet Karaca ve annesi Ermeni asıllı Toto Karaca olan Cem Karaca, her zaman sanatla birlikte iç içe olmanın heyecanını yaşadı. Orta öğrenimini Robert Lisesinde tamamlayan Cem Karaca sanatçı bir çiftin çocuğu olduğu için her zaman müziğe karşı duyarlıydı. Annesinin teyzesi Rosa Felegyan’ın Cem Karaca’ya piyano notaları ve piyano nağmeleri öğretmesi ile usta isim sanat adına ilk eserini gerçekleştirmiş oldu.

Kolej yılları boyunca dünya üzerinde popülaritesini arttıran rock müziğe olan ilgisi sayesinde kız arkadaşlarını etki altında bırakabilmek adına arkadaşlarının istekleri doğrultusunda dönemin rock starlarının şarkılarını seslendirerek büyük bir ilgi gördü. Cem Karaca’nın sesinin keşfedilmesine ise annesi Toto Karaca öncülük etti.

Cem Karaca Kimdir?

Cem Karaca Hayatı

1962 yılında Beyoğlu Spor Kulübü’nde arkadaşlarının isteği üzerine sahne alarak şarkı söyledi. Daha sonra bir grup kurmaya karar veren Cem Karaca’ya en büyük destek İlham Gencer’den geldi. Grup ilk olarak seslendirme sanatçısı Fikri Çöze’nin jübile konserinde sergilediği performans ile dikkat çekti. Babasının karşı olmasına rağmen Cem Karaca asla müzik yapmaktan vazgeçmedi. Cem Karaca, 1965 yılında ilk evliliğini tiyatro sanatçısı Semra Özgür ile yaptıktan 3 gün sonra askere gitti. Cem Karaca, askerlik sonrası Şubat 1967’de gitarist Mehmet Soyarslan’ın kurduğu Apaşlar grubu ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Cem Karaca daha sonrasında tiyatro sanatçısı Meriç Başaran ile evlendi. Cem Karaca ve Moğollar, birleştikten bir ay sonra Kasım 1972 yılında ey dergisi için verdikleri konserde ilk kez sahne aldılar. Daha sonra Moğollar’dan ayrılan Cem Karaca, Mart 1974’te Dervişan grubunu kurdu. Şubat 1975 yılında Cem Karaca’nın en önemli eserlerinden biri olan “Tamirci Çırağı” şarkısı büyük ses getirdi.

8 Şubat 2004 sabahında solunum ve kalp yetmezliğine bağlı olarak ağır bir kalp krizi geçiren Cem Karaca, Bakırköy Acıbadem Hastanesi’nde 59 yaşında doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılmayarak hayatını kaybetti. 9 Şubat 2004 tarihinde Cem Karaca’nın cenazesi Karacaahmet Mezarlığı’nda babası ile aynı yere defnedildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu