Genel

Celal Şengör ‘Atatürk Olmasaydı Afganistan Gibi Olurduk’ Sözleriyle Gündem Oldu

Gazeteci Fatih Altaylı Gaziemir Belediye’si tarafından düzenlenen Büyük Zafer Söyleşi’nin sunuculuğunu üstlendi. Tarihçi İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Celal Şengör’ün yer aldığı programda Mustafa Kemal Atatürk üzerine pek çok konu konuşuldu. Şengör’ün ‘Atatürk olmasaydı ne olurdu?’ sorusuna verdiği yanıtla gündem oldu.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=0KdhJ…

Gaziemir Belediyesi 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları çerçevesinde birçok etkinlik yaptı. Etlinlikler arasında en çok ilgi gören ise Büyük Zafer söyleşisi oldu.

Gazeteci Fatih Altaylı’nın moderatörlüğünü üstlendiği Büyük Zafer Söyleşi’ne tarihçi, yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı ile Prof. Dr. Celal Şengör konuşmacı olarak katıldı.

Büyük zafere giden yolda nelerin yaşandığını Atatürk’ün dehasını anlatan Ortaylı ve Şengör’ün konuşmaları büyük bir dikkatle takip edildi.

Büyük Zafer Söyleşi’nde konuşmasıyla dikkatleri üzerine çeken Prof. Dr. Celal Şengör, ‘Atatürk olmasaydı ne olurdu?’ sorusuna yanıt verdi.

Şengör, Mustafa Kemal Atatürk’ün çok büyük bir lider olduğuna değinerek “Atatürk olmasa, reform hareketleri olmasa Afganistan gibi olurduk” ifadelerini kullandı.

”Büyük Taarruz dehanın yarattığı bir eser ve dehanın yarattığı bir istikbaldir. Eser taarruzun hazırlanışı ve uygulanışı. İstikbal ise savaşın sonrası. Yunanların planı Türk ordusunu Karadeniz’e dökmek ve Türkiye’yi boşaltmak. Atatürk bilinen savaş tekniklerinin dışında teknikler uyguluyor ve ‘Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır’ emrini veriyor. Atatürk’le birlikte savaşanlar çok iyi bir komutan ama sadece Atatürk’te yaratıcılık var ve bu yaratıcı deha sayesinde savaş kazanılıyor. Atatürk olmasa, reform hareketleri olmasa Afganistan gibi olurduk. Atatürk’ün devraldığında Anadolu İlk Çağ’ın fakir kısımlarıydı. Şimdi bize Osmanlı’nın ihtişamını satmaya çalışan bir sürü zır cahil var. Mustafa Kemal mucize sayılan zaferleri kazandıktan sonra milleti yaratmak için devrimler yaptı. Devrimlerle ülke çağ atladı.”

İlber Ortaylı, Atatürk’e ve onun düşünme şekline, askeri başarılarına ve zekasına dair birçok konuya değindi.

Ortaylı, Mustafa Kemal Atatürk’ün sosyal hayata ne kadar önem verdiğine de değindi: ‘Bizim hayatta dikkat etmediğimiz bazı teferruat vardır ki, onlar o insanların ne olduğunu gösterir. Sanatla uğraşıyorsa bir devlet adamı, geri kalmış bir memlekette… O büyüktür. Rıza Şah geldiği zaman opera gösterdi mesela Atatürk. Ve memleketine döndükten sonra opera kurdu Rıza Şah. Bunlar önemli şeyler. Bir memleketin yüzünü değiştiriyorlar.”

”Efendim baloyla ne olurmuş! Çok şey olur. Kadın erkek bir arada eğlenmeyi bilmeyen bir toplum hödüktür! Çok açık söylüyorum. Kadınlar hep eğleniyor. Osmanlı döneminden beri kimse kafes arkasında değil.”

”Her yeri geziyorlar İstanbul’da. Bu memlekette erkek de eğleniyor, kadın da. Ama birlikte eğlenmeyi bilmiyorlar, çok açık bir şey bu. Bunu ben bugün bile görüyorum kusura bakmayın.

Ben Yunan adalarında meydan eğlencesi gördüm belediyenin yaptığı. Valla kimse kimseye sarkıntılık vs. yapmadı. Bir tek Papaz bizim hariciyeci hanımlardan birine fazla iltifat etti. Bir toplumun ölçüsü olur, esprisi olur ve birlikte yaşamayı öğrenirler. Sırf erkeklerden veya sırf kadınlardan oluşanbir toplum yapısı sakattır. Öyle 5-10 tane kadın vekil koymakla bu iş olmaz!’

Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Bugün geçmişe baktığımızda Atarımızın 100 yıl önce bu zaferleri nasıl kazandığını düşünüyor ve iki kat hürmet duyuyoruz.” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

”26 Ağustos bizim için çok önemli. Yeni Türkiye’nin, uzun bir imparatorluk geleneği olan askeri bir milletin yeniden kendisini göstermesidir. 30 Ağustos ruhu demek orada kazanılan zaferi burada devam ettirmektir. Millet ve devlet olarak haysiyetimizi korumaktır. Çünkü burası son bir parçadır. Yani bütün İslam dünyasında, bütün şark dünyasında medeniyetin, demokratik düşüncenin, kadın erkek eşitliğinin yarım yamalak da olsa bulunduğu yerdir. İnsanların ümidi biziz ve bunu korumak zorundasınız. Büyük hanımın mirasını sandığından çıkarıp harcayan deli kız olmaktan vazgeçin. İnsanlar memleketlerine sahip çıkmak zorundalar. Hele ki bizim gibi dünya tarihinde yeri olan bir memleketseniz. Mustafa Kemal Paşa coğrafyayı çok iyi, haritayı ezbere bilen biridir. Bu bir kabiliyettir. Atatürk ortamı çok iyi kokluyor. İstihbaratı çok iyi anlıyor”

Kaynak: https://onedio.com/haber/celal-sengor-ataturk-olmasaydi-afganistan-gibi-olurduk-sozleriyle-gundem-oldu-1170341

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu