1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Cayenne (Arnavut) Biberin Sağlığa Etkileyici Faydaları ve Tarihi
Cayenne (Arnavut) Biberin Sağlığa Etkileyici Faydaları ve Tarihi

Cayenne (Arnavut) Biberin Sağlığa Etkileyici Faydaları ve Tarihi

A+A-

Arnavut biberi veya cayenne biber olarak adlandırılan kırmızıbiber, genellikle yemeğe doğal ya da toz halinde eklenir ve bazı kişiler detoksifikasyon özelliklerinden yararlanmak için onu krem ​​ya da kapsül olarak kullanırlar.

Acı biberin çok sayıda etkili faydası vardır; mide rahatsızlığını giderme, mide ağrısını yavaşlatma, mide ağrısını durdurma, ishali durdurma ve kramplar için doğal bir ilaç olarak sindirime yardımcı olmak için kullanılır. Ayrıca, kan dolaşımını iyileştirmek, aşırı kan pıhtılaşmasını tersine çevirmek, yüksek kolesterolü düşürmek ve kalp hastalıklarını önlemek dahil olmak üzere kalp ve kan damarları rahatsızlıkları için de kullanılır.

Acı biber tüketildiğinde diş ağrısı, deniz tutması, alkolizm, sıtma ve ateşi hafifletme gücüne sahiptir; Ayrıca yutmakta zorluk çeken insanlara yardım etmek için kullanılır. Topikal olarak uygulandığında, kırmızıbiber de cilde faydalıdır.

Cayenne (Arnavut) Biberin Sağlığa Etkileyici Faydaları ve Tarihi

Cayenne bitkisinin meyvesi, kapsaisin denilen bir kimyasal içerir. Farklı hastalıklar için kapsaisin kullanmak artık çok daha yaygındır. Şu anda, cilde uygulandığında ağrı duyumlarını azaltma yeteneğini test etmek için çalışılmakta ve araştırmalar bunun baş ağrısı  (migren dahil), osteoartrit için potansiyel çözelti ve diğer ağrılı durumlar için bir çözüm olarak etkili olacağını göstermektedir.

Arnavut Biberinin Faydaları                                                                               

Sindirime Yardımcı Olur

Acı kırmızıbiberin faydalarından biri, sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkisidir. Cayenne biberi, mükemmel bir sindirim için olduğu kadar ağız kokusunun da önlenmesi için önemli olan tükürüğün üretilmesine yardımcı olur. Acı biber tüketilmesi, sindirim sürecine başlamak için gerekli olan tükürük bezlerimizi uyarır.

Cayenne biberi ayrıca sindirim sistemimizin düzgün çalışması için gerekli olan enzim üretim akışını uyarır. Aynı zamanda vücudun yiyecek ve toksinleri metabolize etme yeteneğine yardımcı olan mide sularını uyarır.

Cayenne (Arnavut) Biberin Sağlığa Etkileyici Faydaları ve Tarihi

Migren Ağrısını Giderir 

Araştırmacılar, acı biberin vücudun farklı bir yerinde ağrı yanıtını uyarabildiğini öne sürüyorlar. Acı biber yendiğinde, beyin dikkatini o yeni bölgeye veriyor ve artık baştaki ağrıya konsantre durumu olmadığı için migren ağrısı kısa zaman da geçiyor.

Acı biberden gelen bu ilk ağrı reaksiyonundan sonra, sinir lifleri tükenmiş bir P maddesine ya da ağrı kimyasalına sahiptir ve ağrı hissi azalır. Temel olarak vücudunuzu başka bir yerde “ağrı hissederek” kandırıyorsunuz, böylece baş artık ağrı kimyasalları için ana odak noktası haline gelmiyor.

Kan Pıhtılarını Önler

Kan pıhtıları, arterlerinizdeki ve kan damarlarınızdaki dolaşım sisteminden kan akışını sınırlayan tıkanıklıklardır. Cayenne biberi, fibrinolitik aktiviteyi teşvik eder ve kan pıhtılarının önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, kırmızıbiberin kalp krizlerini önlemede etkili olmasının nedeni de budur. Acı biber içindeki kapsaisin, arter daraltan lipit birikintilerini temizlemeye yardımcı olur ve pıhtıları gidermek için arterleri ve kan damarlarını genişletir.

Cayenne (Arnavut) Biberin Sağlığa Etkileyici Faydaları ve Tarihi

Detoks Etkisi Sağlar 

Cayenne biberinin faydaları arasında dolaşımın uyarılması ve asiditenin giderilmesi vardır. Cayenne biberi, kılcal damarları açarak ve kan şekerini düzenleyerek dolaşım sistemini yeniler; ayrıca bakterileri ve toksinleri vücuttan uzaklaştıran sindirim sistemine de yardımcı olur. Cayenne biberi vücut ısısını yükseltir ve metabolizma hızını arttırır.

Eklem ve Sinir Ağrısını Giderir 

Cayenne biberi, cilde uygulandığında çok güçlü ağrı giderici özelliklere sahiptir. Beyin ağrıları ileten bir kimyasal olan P miktarını azaltır. Daha az P maddesi olduğunda, ağrı mesajları artık beyne ulaşmaz ve bu kişiyi rahatlatır.

Araştırmalar, kırmızıbiberin bir mastektomi veya amputasyon gibi ameliyat sonrası ağrıyı hafiflettiğini buldu. Aynı zamanda ayak veya bacaklardaki sinir hasarından diyabet, bel ağrıları, nöropati, osteoartrit ve romatoid artrit ve  eklem veya kas ağrısı gibi fibromiyalji semptomlarından kaynaklanan ağrıyı hafifletir.

Kilo Vermeyi Destekler 

Araştırmalar, kahvaltıda Arnavut biberi tüketmenin iştahsızlık yarattığını, bu nedenle insanların gün içinde daha az kalori aldıklarını tespit etti. Aynı zamanda vücuttaki aşırı yağı yakar çünkü metabolik bir güçlendiricidir. Anti-enflamatuar yiyeceklerden biri olan acı biber, bu sebeple kilo vermeyi destekler. Cayenne biberi alerjilerden, gıda hassasiyetlerinden ve enfeksiyonlardan kaynaklanan iltihabı ve şişmeyi hafifletme gücüne sahiptir.

Cayenne (Arnavut) Biberin Sağlığa Etkileyici Faydaları ve Tarihi

Anti-Tahriş Edici Olarak Çalışır 

Cayenne biberinin yararları arasında, tahriş olan mide, ülserler, öksürük ve hatta ishali durdurma özelliği vardır. Yaygın inanç, acı biberin aşırı miktarda tüketildiği zaman tahriş edici ve asit salgılayan yapısından dolayı mide ülserlerine yol açtığı yönündedir. Ülserli kişilerin, acı biberleri kullanmaktan kaçınmaları veya bunlardan kaçınmaları tavsiye edilir. Bununla birlikte, son yıllarda yapılan araştırmalar, biberin veya bunun aktif prensibi olan “kapsaisin” in ülser semptomlarının oluşumunun sebebi olmadığını,  ancak bir faydalanıcı olduğunu göstermiştir.

Araştırmalar, kırmızıbiberin asit sekresyonunu uyarmadığını ancak inhibe etmediğini, alkali ve mukus sekresyonlarını ve özellikle ülserlerin önlenmesine ve iyileşmesine yardımcı olan gastrik mukozal kan akışını uyardığını bulmuştur.

Sedef Hastalığı Tedavisinde Etkilidir

Sedef hastalığı, cilt hücreleri çok hızlı bir şekilde çoğaldığında ortaya çıkar ve üstte beyazımsı pullarla kaplı cildin altında şişmiş yamalar ile sonuçlanır. Pul pul olma sebebi iltihaplanma ve aşırı cilt hücresi üretimidir.

İki çalışma, topikal olarak kullanılan yüzde 0.025 oranında kapsaisin (kırmızıbiber) kreminin sedef hastalığının tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir. İlk çalışma, orta ve şiddetli psoriazisli 44 hastada altı haftalık bir süre zarfında ölçeklenme ve kızarıklıkta önemli bir düşüş göstermiştir. İkincisi, 197 hastanın çalışmasıydı; psoriasis altı hafta süreyle günde dört kez kapsaisin kremiyle tedavi edildi, ölçeklenme, kalınlık, kızarıklık ve kaşıntıda belirgin bir azalma oldu.

Cayenne (Arnavut) Biberin Sağlığa Etkileyici Faydaları ve Tarihi

Metabolizmayı Hızlandırır

Cayenne biberinin faydaları ayrıca metabolizmanızı düzenleme yeteneğini de içerir. Acı biberin açlığı etkili bir şekilde bastırdığı ve glikoz seviyelerini normalleştirdiği bulunmuştur. Tansiyon seviyelerini normalize tutar ve vücudun LDL kolesterolü ve trigliseritleri düşürmesine yardımcı olur.

Grip ve Soğuk Algınlığını Tedavi Eder

Cayenne biberinin yararları arasında bağışıklık sisteminizi destekleyen beta karoten ve antioksidanlar bulunur. Sıkışık mukusun parçalanmasına ve hareket etmesine yardımcı olur ve bu mukus vücuttan çıktığında, grip veya soğuk algınlığı semptomları azalır. Grip için doğal bir çare olarak yardım etmenin yanı sıra, acı biber vücut ısınızı da yükseltir, bu da terletir ve bağışıklık sisteminizin aktivitesini arttırır.

A Vitamini Kaynağı

A Vitamini, sağlıklı görme, nörolojik fonksiyon ve sağlıklı cildin korunmasında kritik bir rol oynar. Serbest radikallerle savaşarak iltihabı azaltan bir antioksidandır. Araştırmalar, A vitamini gibi düzenli antioksidanların sağlık ve uzun ömür için hayati olduğunu göstermiştir; göz sağlığına yarar sağlar, bağışıklığı arttırır ve hücre büyümesini teşvik eder.

Şanslıyız ki, Arnavut biberi, A vitamini için harika bir kaynak; iki çay kaşığı acı biber ile günlük A vitamini dozunuzu alıyorsunuz!

Cayenne (Arnavut) Biberin Sağlığa Etkileyici Faydaları ve Tarihi

E Vitamini İçerir

E Vitaminin en büyük yararları, vücuttaki birçok organın düzgün çalışmasına yardımcı olma ve yaşlanma sürecini doğal olarak yavaşlatmada son derece etkili olmasıdır. Bu önemli ve faydalı vitamin, kolesterolü dengeleme, serbest radikallerle savaşma, hasarlı cildi tamir etme, hormonları dengeleme, hasarlı cildi ve saçları onarma, göz sağlığını koruma ve iyileştirme, enerji seviyelerini artırma gücüne sahiptir ve acı biber de E vitaminin önemli bir kaynağıdır.

Alerjileri Önler 

Cayenne biberi, anti-enflamatuar bir ajan olduğundan, alerjileri ve alerjilerle ilgili semptomları önleme gücüne sahiptir. Örneğin bir gıda alerjisi, belirli bir yiyeceği tüketmeye karşı ölçülebilir bir tepkidir. Gıda alerjileri veya intoleransları, proteinler ve gıda parçacıkları bağırsaktan geçip sistemik vücut iltihabına neden olduğunda, sızdıran bağırsak (bağırsak geçirgenliği) olarak bilinen bir durumdan kaynaklanabilir.

Sızdıran bağırsak sendromu, bağırsaklarınızdan kan dolaşımınıza açılan kapıları açmak gibidir, böylece toksinler, mikroplar ve sindirilmemiş gıda parçacıkları kana geçebilir. Bu olduğunda, vücuttaki iltihaplanmaya neden olarak çeşitli hastalıklara yol açar.

Kanser Savaşçısı

Çalışmalar, kapsaisin prostat kanseri yönetimi de dahil olmak üzere kanser için doğal bir çare olarak rol oynayabileceğini göstermektedir. California Üniversitesi Los Angeles Tıp Fakültesi'nde yapılan bir çalışmada, kırmızıbiberin içindeki bu önemli maddenin, kanser hücrelerinin büyümesini önleyebildiğini ve yeni tehlikeli oluşumların aktivasyonunu önleyebildiğini buldu.

Ayrıca, Kaliforniya'daki Loma Linda Üniversitesi'nde, kırmızıbiberin sigara içenlerde akciğer kanserinin önlenmesine yardımcı olmakta etkili olduğunu öne süren veriler var. Cayenne biberinin yüksek miktardaki kapsaisin, akciğerde tütün kaynaklı tümörlerin oluşumunu durdurabilen bir madde olarak işlev görür. Karaciğer tümörlerinde de kırmızıbibere maruz kaldıklarında da benzer etkiler bulunmuştur.

Cayenne (Arnavut) Biberin Sağlığa Etkileyici Faydaları ve Tarihi

Mantar Önleyici Özellikleri Var

Arnavut biberinin son faydası olarak mantarı öldürme ve mantar patojenlerinin oluşumunu önleme kabiliyetini söyleyebiliriz. Cayenne biberinin in vitro antifungal aktivitesini belirlemek için araştırıldı ve sonuçlar Candida da dahil olmak üzere 16 farklı mantar suşuna karşı aktif olduğunu buldu.

Candida, vücutta uygun seviyelerde olduğunda besin emilimine ve sindirime yardımcı olan bir mantardır. Bununla birlikte, aşırı ürettiğinde, tipik candida semptomları görülebilir; buna hormon dengesizliği, eklem ağrısı, sindirim problemleri ve zayıf bir bağışıklık sistemi dahildir.

Cayenne (Arnavut) Biberin Sağlığa Etkileyici Faydaları ve Tarihi

Cayenne Biberin Tarihi ve Hakkında İlginç Gerçekler

Biber Orta ve Güney Amerika'da ortaya çıkmıştır. Fransız Guyanası'nın başkenti Cayenne'nin adını almıştır. Bilim adamları, eski insan konutları olan mağaraların tabanlarında bulunan tohumlardan ve eski fosil dışkılardan, insanların M.Ö. 7000 kadar erken zamanda biber yediklerini bulmuşlardır.

Cayenne, Asya'daki Hunzas'ın başlıca yiyeceklerinden biridir. Bu insanlar, bazıları günlük olarak tükettikleri doğal bağışıklık artırıcı ve antienflamatuvar yiyecekleri nedeniyle yüzlerce yaşına kadar yaşıyor. Cayenne biberleri, Hawaii adalarında 1897 gibi erken bir zamanda büyüyordu; bu daha küçük ve daha keskin meyveler “Hawaii Chili Peppers” olarak adlandırıldı.

Günümüzde, dünyanın her yerindeki acı biber bulabilirsiniz ve sağlık açısından sağladığı avantajlarla ün kazanmışlardır. Son zamanlarda ilginç ve popüler bir detoks ve kilo kaybı rutini, toksinlerin vücuttan atıldığı “temizlenen” acı biber diyeti olmuştur. Diyet, günde altı kez tüketilen limonlu ve kırmızı bir içecekten oluşur ve bu, yaklaşık 10 gün sürer. İçecek tarifi iki çorba kaşığı limon veya limon suyu, iki çorba kaşığı gerçek akçaağaç şurubu, bir tutam acı biber ve 200 gram su gerektirir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.