Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? Çaydanlıktaki Kireç için Çözüm Nedir?

NAVİGASYONÇaydanlıktaki Kireci TemizlemekLimon Tuzuyla Kireç TemizlemeSirke ve Karbonatla Kireç TemizlemePatates Kabuklarıyla Kireç Temizleme Ev hanımlarının en çok uğraştığı mutfak işlerinden olan kireç temizliği, en çok çaydanlıkları etkileyerek sorun çıkarıyor. Gün içinde içerisinde kaynayan suyun etkisiyle sık sık kireçlenen ve zamanla kireç lekeleri ile kaplanan çaydanlıklarıysa birkaç küçük ipucuyla yeniden ilk günkü gibi yapmak mümkündür Çaydanlık […]

16.07.2018 - 22:30
16.07.2018 - 22:32
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Ev hanımlarının en çok uğraştığı mutfak işlerinden olan kireç temizliği, en çok çaydanlıkları etkileyerek sorun çıkarıyor. Gün içinde içerisinde kaynayan suyun etkisiyle sık sık kireçlenen ve zamanla kireç lekeleri ile kaplanan çaydanlıklarıysa birkaç küçük ipucuyla yeniden ilk günkü gibi yapmak mümkündür Çaydanlık kireci temizlemek için neler yapılabileceğini aşağıda yer alan yazımızdan, bizimle öğrenebilirsiniz.

Hayatınızı kolaylaştıracak ve kendinize ev işlerini hızlıca bitirerek daha çok zaman ayırmanızı sağlayacak diğer hayat kolaylaştıran bilgilere de bizimle ulaşabilirsiniz.

çaydanlık kireci

Çaydanlık Kireci Temizleme

Çaydanlıktaki Kireci Temizlemek

Kireç sökücü ürünler temizlik ve hijyen ürünleri içerisinde geniş bir yer tutsa da tamamen kimyasal içerikli olan bu ürünler çaydanlık gibi sürekli ısıya maruz kalan malzemelerle buluştuğunda sağlığınız için büyük risk yaratabilir. Ayrıca yalnızca sağlık için değil, maddi açıdan da düşünüldüğünde ekstra bir ürün almak yerine çaydanlık kireç lekeleri için evdeki malzemeleri kullanmak çok daha avantajlı olacaktır. Kireci sökmeyi ve çaydanlığı yepyeni kılmanın bilinen birkaç yoluysa şu şekildedir:

Limon Tuzuyla Kireç Temizleme

Hemen herkesin mutfağında yer alan malzemelerden olan limon tuzu, oldukça hızlı ve etkili bir şekilde, herhangi bir masrafa gerek kalmaksızın çaydanlık temizlemek için en bilinen yollardandır.

çaydanlık kireci

Çaydanlık Kireci Temizleme

Çaydanlığın üçte ikisini suyla doldurun, içerisine iki yemek kaşığı kadar limon tuzu ilave edin ve bu karışımı kaynatın. Kaynadıktan sonra çaydanlığı hafifçe çalkalayarak dibinde oluşan kirecin çıkmasına yardımcı olun. Kirecin çözüldüğü gözlemlediğiniz anda suyu döküp iyice temizlenene kadar durulayın.

Sirke ve Karbonatla Kireç Temizleme

Sirkenin bıraktığı hafif kokunun bir yan etki olduğu düşünülmezse, sirke ve karbonatla kireç kalıntısı temizlemek oldukça etkili bir yoldur. Bahsi edilen bu koku birkaç kez çaydanlık kullanıldıktan sonra geçecek olup sirkenin antibakteriyel etkileri olduğu da düşünülmelidir.

çaydanlık kireci

Çaydanlık Kireci Temizleme

Çaydanlığın dibini ince bir katman halinde kaplayacak şekilde sirke dökün ve bir gece bekletin. Ertesi sabah üzerine karbonat ilave ederek birkaç dakika bekleyin ve sünger yardımıyla çaydanlığın dibindeki kalkan kireç katmanını uzaklaştırın. Bu yöntemle yalnızca kireç değil, kalıcı gibi görünen lekeleri de uzaklaştırmak mümkündür.

Patates Kabuklarıyla Kireç Temizleme

Her evin dolabında bir olmazsa olmaz olarak yerini alan patatesleri soyduğunuzda kabuklarını atmayarak doğal kireç çözücü elde etmek mümkündür. Yaklaşık iki adet patatesin kabuk kısmını çaydanlığın içine atmak ve üzerine çaydanlığın yarısı kadar su ekleyip kaynatmak, kirecin kendiliğinden sökülmesini sağlamaktadır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim