Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? Çaydanlıktaki Kireç için Çözüm Nedir?

Son Güncelleme:
 Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? Çaydanlıktaki Kireç için Çözüm Nedir?

Ev hanımlarının en çok uğraştığı mutfak işlerinden olan kireç temizliği, en çok çaydanlıkları etkileyerek sorun çıkarıyor. Gün içinde içerisinde kaynayan suyun etkisiyle sık sık kireçlenen ve zamanla kireç lekeleri ile kaplanan çaydanlıklarıysa birkaç küçük ipucuyla yeniden ilk günkü gibi yapmak mümkündür Çaydanlık kireci temizlemek için neler yapılabileceğini aşağıda yer alan yazımızdan, bizimle öğrenebilirsiniz.

Hayatınızı kolaylaştıracak ve kendinize ev işlerini hızlıca bitirerek daha çok zaman ayırmanızı sağlayacak diğer hayat kolaylaştıran bilgilere de bizimle ulaşabilirsiniz.

çaydanlık kireci

Çaydanlık Kireci Temizleme

Çaydanlıktaki Kireci Temizlemek

Kireç sökücü ürünler temizlik ve hijyen ürünleri içerisinde geniş bir yer tutsa da tamamen kimyasal içerikli olan bu ürünler çaydanlık gibi sürekli ısıya maruz kalan malzemelerle buluştuğunda sağlığınız için büyük risk yaratabilir. Ayrıca yalnızca  sağlık için değil, maddi açıdan da düşünüldüğünde ekstra bir ürün almak yerine çaydanlık kireç lekeleri için evdeki malzemeleri kullanmak çok daha avantajlı olacaktır. Kireci sökmeyi ve çaydanlığı yepyeni kılmanın bilinen birkaç yoluysa şu şekildedir:

Limon Tuzuyla Kireç Temizleme

Hemen herkesin mutfağında yer alan malzemelerden olan limon tuzu, oldukça hızlı ve etkili bir şekilde, herhangi bir masrafa gerek kalmaksızın çaydanlık temizlemek için en bilinen yollardandır.

çaydanlık kireci

Çaydanlık Kireci Temizleme

Çaydanlığın üçte ikisini suyla doldurun, içerisine iki yemek kaşığı kadar limon tuzu ilave edin ve bu karışımı kaynatın. Kaynadıktan sonra çaydanlığı hafifçe çalkalayarak dibinde oluşan kirecin çıkmasına yardımcı olun. Kirecin çözüldüğü gözlemlediğiniz anda suyu döküp iyice temizlenene kadar durulayın.

Sirke ve Karbonatla Kireç Temizleme

Sirkenin bıraktığı hafif kokunun bir yan etki olduğu düşünülmezse, sirke ve karbonatla kireç kalıntısı temizlemek oldukça etkili bir yoldur. Bahsi edilen bu koku birkaç kez çaydanlık kullanıldıktan sonra geçecek olup sirkenin antibakteriyel etkileri olduğu da düşünülmelidir.

çaydanlık kireci

Çaydanlık Kireci Temizleme

Çaydanlığın dibini ince bir katman halinde kaplayacak şekilde sirke dökün ve bir gece bekletin. Ertesi sabah üzerine karbonat ilave ederek birkaç dakika bekleyin ve sünger yardımıyla çaydanlığın dibindeki kalkan kireç katmanını uzaklaştırın. Bu yöntemle yalnızca kireç değil, kalıcı gibi görünen lekeleri de uzaklaştırmak mümkündür.

Patates Kabuklarıyla Kireç Temizleme

Her evin dolabında bir olmazsa olmaz olarak yerini alan patatesleri soyduğunuzda kabuklarını atmayarak doğal kireç çözücü elde etmek mümkündür. Yaklaşık iki adet patatesin kabuk kısmını çaydanlığın içine atmak ve üzerine çaydanlığın yarısı kadar su ekleyip kaynatmak, kirecin kendiliğinden sökülmesini sağlamaktadır.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Evde nemlendiricili cilt maskesi nasıl yapılır? 
4 04 2020 - 16:30
Sevgililer Günü İçin Romantik Tırnak ve Oje Önerileri
13 02 2020 - 13:12
Cilt Lekelerine İyi Gelen Limon ve Domates Maskesi Yapılışı
10 02 2020 - 18:12
2020 Gelinlik Modası ve En Yeni Gelinlik Trendleri
2 02 2020 - 18:24
Hem Sivilcelere Çözüm Hem De Yaşlanma Karşıtı Yumurta Sarısı Maskesi
2 02 2020 - 17:41
Saç Dökülmesini Engelleyen Doğal Ve Etkili Yöntemler
1 02 2020 - 15:10
Yorum Yap