Çatlak İzlerini Azaltmak Evde Uygulanabilen Yöntemler

NAVİGASYONÇatlak İzleri Nelerdir?Yumurta ve Limon Hindistan Cevizi Yağı ve Papatya YağıBuğday ve Kakao YağıKeten Tohumu ve Aloe Vera Kilo almadan hamileliğe kadar birçok farklı neden zamanla esnekliğini yitiren derimizde çatlak sorununu meydana getiriyor. Ancak birkaç küçük alışkanlık değişikliği ve ev yapımı uygulama sayesinde çatlak izlerine veda etmek mümkün olabiliyor. Çatlak için doğal çözümler hakkındaki yazımızı aşağıda […]

14.08.2018 - 23:36
15.08.2018 - 0:24
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Kilo almadan hamileliğe kadar birçok farklı neden zamanla esnekliğini yitiren derimizde çatlak sorununu meydana getiriyor. Ancak birkaç küçük alışkanlık değişikliği ve ev yapımı uygulama sayesinde çatlak izlerine veda etmek mümkün olabiliyor. Çatlak için doğal çözümler hakkındaki yazımızı aşağıda görebilirsiniz.

çatlak için doğal çözümler

Çatlak için Doğal Çözümler

Çatlak İzleri Nelerdir?

Cilt üzerindeki belirgin şekilde görünen beyaz ya da sarı renklerdeki çizgilere çatlak izleri denmektedir. Cilt dokusundaki elastik yapının bozulmasından kaynaklanan bu çatlaklar, sık ve ani kilo değişimlerinden ya da hormonal faktörlerden kaynaklı olabilir. Başta anne adaylarını etkileyen bu durum, cildin aşırı gerilmesine hamilelerin karşı koyamamasından ileri gelir. Yeterli miktarda su tüketmemek, fiziksel aktivite yetersizliği, çatlak nedenleri arasında görülen diğer yaygın unsurlardandır. Karın, kalça ve bacak kısımları çatlağın en yoğun görüldüğü bölgelerdir.

Yumurta ve Limon

Gece saatlerinde kullanılması gereken bu ev yapımı çatlak maskesi için ihtiyacımız yumurta akı ve limon suyu olmaktadır. Bu iki besinin içinde bulunan doğal amino asit, lif ve vitaminler cildi tamir etmeye yardımcı olur, çatlaklı görünümü tedavi eder. Bir adet yumurtanın akını ve bir adet limonun suyunu karıştırın. Tamamen homojen bir kıvam elde edince 40 dakika çatlaklı bölgeye sürün, kuruduğunda yıkayın ve nemlendirici krem uygulayın. Etkin sonuçlar için bu uygulamayı haftada minimum 3 defa tekrarlamayı unutmayın.

Hindistan Cevizi Yağı ve Papatya Yağı

çatlak için doğal çözümler

Kozmetik alanındaki kullanımı oldukça yaygın bir hal alan Hindistan cevizi yağı, cilt üzerinde onarıcı etkilere sahip olup bu etkileri papatya yağı gibi esneklik kazandıran bir yağla birleştirdiğinde ciltteki lif yapısının onarılmasına yardımcı olacaktır. Üç yemek kaşığı Hindistan cevizi ve bir yemek kaşığı papatya yağı bir kap içinde karıştırılır. Masaj yapar hareketlerle cilde uygulanır ve tüm gece beklenir. Her gece uygulayabileceğiniz bu kür, düzenli kullanımla çatlakları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Buğday ve Kakao Yağı

E vitamini açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan buğday tohumu ve kakao bir araya geldiğinde çatlak için doğal çözümler arasında yerlerini almaktadır. Bu yağlar aynı zamanda içeriğindeki aminoasitler sayesinde vücutta canlandırıcı etki sağlayacaktır. Üç yemek kaşığı kakao yağını erittikten sonra iki yemek kaşığı 2 yemek kaşığı buğday tohumu yağıyla bir araya getirin. Çatlak izlerinin üzerine uygulamadan önce iyice soğumasını bekleyin ve artanı cam bir kap içinde saklayarak gün içinde bu kürü 2 ila 3 defa uygulayın.

Keten Tohumu ve Aloe Vera

çatlak için doğal çözümler

Yoğun antioksidanlar içermesiyle ciltte yenileyici etkiye sahip olduğu bilinen ve kozmetik dünyasının güçlü isimlerinden biri olan aloe vera jeli, çatlak izlerinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Etkisini artırmak için omega-3 zengini keten tohumuyla birlikte kullanmaksa oldukça akıllıca olacaktır. Bu ev yapımı çatlak kremi için beş yemek kaşığı aloe vera jelini ve üç yemek kaşığı keten tohumu yağını homojen hale gelene kadar karıştırıp, yarım saat cilt üzerine uygulayarak bekletin. Soğuk suyla durulama yaparak tamamladığınız bu kürü her gün tekrarlayarak etkilerini artırın.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim