1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Cari Hesap Nedir
Cari Hesap Nedir

Cari Hesap Nedir

A+A-

Cari Hesap Nedir

Müşterinin sahip olduğu tedarikçi hesapların tümü cari hesap olarak nitelendirilmektedir. Cari hesap aracılığı ile kısa zaman zarfı içinde sağlıklı bir şekilde borç takip işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Borçlarınızı ve alacaklarınızı takip etmenize fırsat tanıyan cari hesap aynı zaman da yaptığınız işlemler ile ilgili rapor almanıza da kaynaklık etmektedir. Tüm borçlarınız hakkında detaylı olarak bilgi almanızı destekleyen cari hesap personel, şirket sahibi ya da işletme sahibi tarafından takibe alınmaktadır. Genellikle resmi evraklar aracılığı ile cari hesap yapılacağı düşünülmektedir. Fakat bu evraklar aracılığı ile sadece geçmişe dönük bilgilere sahip olabilirsiniz. Cari hesap aracılığı ile takip işlemlerinden fayda sağlamak adına  güncel bilgileri de yakında takip ediyor olmanız gerekmektedir.

Cari hesap takibi için genellikle Excel tabloları ya da  Cari hesap defterleri kullanıma alınmaktadır. Cari hesap defterini üç ayrı bölüme ayırabilirsiniz. Cari hesap defterinin ilk bölümüne borçlarınızı, ikinci bölüme müşterilerinizin size olan borçlarını üçüncü bölüme ise vergi borçlarını not edebilirsiniz. Bununla birlikte son adım da ise diğer alacaklarınızın da listesini çıkarmanız gerekmektedir. Eğer excel aracılığı ile çalışmaya karar verirseniz  özel olarak cari hesap kartları oluşturmanız gerekebilir. Bu adım için  cari hesap tipi, ünvan ve alacağınız kişinin borç bakiyesi bilgilerini ön plana almalı ve kartlarınızı sürekli olarak güncel tutmanız gerekmektedir. Hazırladığınız Excel dosyasını sık sık kontrol etmeli ve birbiri ile ilişkilendirmeniz gerekmektedir. Bu planlamalar olası hataları engellemenize yardımcı olacaktır. Söylediğimiz tüm bu planlamaları büyük bir titizlik içerisinde gerçekleştirmek oldukça zordur. Dilerseniz çözüm planlamaları için şirket içerisinde uzman aracılığı ile de çalışabilirsiniz. Fakat bu tür küçük işletmelerde uzman personeller bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı web tabanına ev sahipliği yapan programlara daha çok ilgi duyulmaktadır.

Bir finansal yönetim uygulaması olarak tanımlanan Paraşüt aracılığı  toplam tahsilatınızı takip edebilir tüm açık faturalarınızı görüntüleyebilirsiniz. Bununla birlikte otomatik tahsilat gerçekleştirerek tüm ödeme hatırlatmalarından yararlanabilirsiniz. Bu hatırlatma yöntemleri bakiyenize hakim olmanız adına oldukça idealdir. Bununla birlikte gecikmiş olan tüm ödemelerinizi de tek tek listeleyebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.