Ayrıntılı Rehber: Canon Kamera Nasıl Kullanılır?

NAVİGASYONCanon Kamera AyarlarıÇekim Modunu DeğiştirinDiyafram, Shutter Speed ve Pozlama AyarlarıISO AyarlarıBeyaz Dengesi AyarlarıVideo Çekim ModuGörüntü Kalitesini Değiştirme Fotoğraf çekerken, video çekerken en büyük aracınız kameranız ve bu cihazı tamamen kendinize güvenerek, ayarların ne anlama geldiğini bilerek kullanmalısınız. DSLR kameralar rastgele tuşlara basarak iyi fotoğraflar çekebileceğiniz cihazlar değil ve çekim mantığı akıllı telefonlara hiç de benzemiyor. […]

25.08.2018 - 18:42
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Fotoğraf çekerken, video çekerken en büyük aracınız kameranız ve bu cihazı tamamen kendinize güvenerek, ayarların ne anlama geldiğini bilerek kullanmalısınız. DSLR kameralar rastgele tuşlara basarak iyi fotoğraflar çekebileceğiniz cihazlar değil ve çekim mantığı akıllı telefonlara hiç de benzemiyor. Bu yüzden temel ayarları iyi öğrenmeli, ne yaptığınızı bilmelisiniz. Peki Canon kamera nasıl kullanılır? Canon kamera ayarları nasıl olmalı?

Canon Kamera Ayarları

Çekim Modunu Değiştirin

Canon DSLR kamera kullanacaksanız kararları kendiniz vermek adına otomatik çekim modundan kaçınmalısınız. Manuel ve yarı otomatik çekim modları çok daha iyi fotoğraflar çekmenize olanak tanır.

Canon kameraların sağ üst kısmında çevirebileceğiniz bir düğme bulunur ve bunla çekim modlarını değiştirebilirsiniz. Bahsedeceğimiz diğer ayarları öğrendikten sonra rahatlıkla manuel modda başarılı fotoğraflar çekebileceksiniz.

Diyafram, Shutter Speed ve Pozlama Ayarları

Manuel ya da yarı otomatik çekim modunda kullandığınız DSLR kamerada diyafram, shutter hızı ve pozlama telafisi arasında dengeyi kurmanız gerekiyor. Yüksek teknolojili Canon kameralarda her ayarın farklı tuşu bulunuyor. Giriş seviyesi modellerde ise sadece shutter tuşunun arkasında bir düğme bulunuyor.

  • Program modunda tuşla diyaframı değiştirebilirsiniz.
  • Diyafram öncelikli modda düğme diyaframı değiştirir.
  • Shutter öncelikli modda düğme shutter hızını değiştirir
  • Manuel moddayken düğme shutter hızını değiştirir.

ISO Ayarları

Pozlama üçgeninde üçüncü kısım olarak da ISO yer alıyor. Ayarlarını yapmak için kameranızın üst kısmında yer alan ISO tuşuna basabilirsiniz. Daha sonrasında shutter hızı düğmesi ya da alttaki D-pad tuşlarıyla kullanmak istediğiniz ISO’yu seçebilirsiniz.

Beyaz Dengesi Ayarları

Günün hangi saati olduğuna, hava durumuna ve ışık kaynağına bağlı olarak ışığın farklı renk sıcaklıkları vardır. Bu sıcak turuncu gün batımı renkleri de olabilir, soğuk mavi renkler de olabilir. Kameranızın otomatik beyaz dengesi modu bulunuyor fakat gerektiği zaman bunu size de değiştirebilmelisiniz.

Kameranızın arkasında D-Pad kısmında WB şeklinde bir düğme bulunur ve buradan otomatik beyaz dengesinin yanı sıra manuel seçimler de yapabilirsiniz.

Video Çekim Modu

DSLR kameranız aynı zamanda video ve film kaydı da yapabilir. Kameranızı ilk adımda anlattığımız çekim modları kısmından video moduna alabilir ve kırmızı renkli nokta bulunan kamera tuşuna basarak video kaydını başlatabilirsiniz.

Görüntü Kalitesini Değiştirme

DSLR kameralarda yer alan en yüksek görünüt kalitesi RAW formatıdır. Kameranızdan en yüksek verimi almak istiyorsanız JPEG formatı yerine bunu kullanmalısınız. İki format arasında değişiklik yapmak için kameranızın arkasından Menu tuşuna basın ve görüntü kalitesini değiştirin. Fakat unutmayın ki RAW formatta çekilen fotoğraflar JPEG fotoğraflara göre çok daha fazla yer kaplar. Dolayısıyla SD kartınızın yeteri kadar büyük olduğuna emin olun.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim