Çankırı’da 8.5 milyon yıllık deve kuşu yumurtası bulundu!

Çankırı'daki 'Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi'nde bu yıl yürütülen arkeoloji çalışmalarında bulunan bir deve kuşu yumurtasının 8.5 milyon yaşında olduğu saptandı. Çankırı-Yapraklı kara yolunun hemen kenarında 1997 yılından beri süren kazı çalışmalarında daha önce birçok hayvanın kalıntılarına ulaşıldığı ancak deve kuşu yumurtasının çok daha değerli olduğu ifade edildi.

14.08.2019 - 11:23
14.08.2019 - 13:20
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayla Sevim Erol yönetiminde gerçekleşen kazıların bu yılki aşaması 10 kişilik bir ekiple devam ediyor. Bugüne kadar 8.5 milyon yıllık birçok canlının kalıntısına ulaşıldığı söyleyenen kazıda bu yıl deve kuşu yumurtası bulundu.

Prof. Dr. Erol, yaptığı açıklamada, kazılarda fil, at, domuz, gergedan, geyik, keçi, zürafa, koyun, su samuru ve kılıç dişli kaplan başta olmak üzere 30’dan fazla türün kalıntılarına ulaştıklarını ifade etti. Bölgenin fosil açısından epey zengin bir konumda olduğunu söyleyen Erol, “Çorak yerlerde pek çok türe ait fosil buluntusu elde etik. Bunlar, boynuzlulara ait 13 tür, filgillere ait türlerin fosilleri, atlar ve zürafaların atalarına ait fosiller. Bu açıdan burası çok önemli bir yer” dedi.

“Bu alanda ilk kez deve kuşu yumurtası bulduk. “

Erol, “Bu seneki buluntular arasında deve kuşu yumurtası var. Bu alanda ilk kez deve kuşu yumurtası bulduk. Deve kuşu yumurtasının küçük bir parçasını elde ettik. Diğerleriyle aynı döneme ait olan deve kuşu yumurtası fosili 8.5 milyon yıllık geçmişe sahip” diye konuştu.

Bölgenin coğrafı özellik konusunda oldukça fazla çeşitliliğe sahip olduğunu belirten Erol, şunları kaydetti:

“Deve kuşları daha çok açık alanlarda yaşar. Dolayısıyla burada deve kuşunun yaşayabileceği bir alan olduğunu öğreniyoruz. Gergedanlar, oklu kirpiler ve su samuru ise genelde sulu ortamlarda yaşar. Bunun dışında bölgede ‘Çankırı kaplanı’ dediğimiz bir türün yaşadığını biliyoruz. Pek çok hayvanın yaşadığı bu bölge, çeşitliliği fazla olan bir ekolojik alanı kapsıyor. Bu da bölgede orman alanları, dere yatakları, nehirler ile at, zürafa ve deve kuşlarının dolaştığı savanaların olduğu anlamına geliyor.”

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim