1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Çanakkale Truva Atı Hikayesi Nedir? Hakkında Bilgiler
Çanakkale Truva Atı Hikayesi Nedir? Hakkında Bilgiler

Çanakkale Truva Atı Hikayesi Nedir? Hakkında Bilgiler

A+A-

Truva atının efsanesi çok popüler ve güzel bir hikaye olmakla beraber Yunan halkının gurur kaynaklarından olmuştur. Efsaneye göre Akalar (Akhalı olarak da bilinir) 9 sene boyunca şimdi Çanakkale isminde bildiğimiz Truva şehrini kuşatırlar ancak bütün çabalara rağmen şehre sahip olmayı başaramazlar.

Yapılan birçok denemenin arından komutan Odysseus başarılı ve zekice bir planı masaya yatırır. Komutanın aklına gelen bu fikir ise tahta bir attır. Bu zeki fikrin sonucunda şehir ele geçirilir. Truva atından esinlenen, bu adı kullanan ve oldukça yaygın olan bir bilgisayar virüsü bulunmaktadır.

Savaşın yapılmış olunduğu yer şu anda Çanakkale sınırları içerisinde bulunmaktadır. 1973 yılına gelindiğinde Kültür Bakanlığın atın bir kopyasını yaptırmaya karar verir. Savaşın temsili olan Truva atı heykeli çok eskidiği için Truva efsanesinin filmini çeken Hollywood ekibi yeni ve orijinaline çok benzer Truva atını filmde kullanmış ardından da Çanakkale’ye hediye edilmiştir. Şu an Çanakkale merkezinde sergilenen heykel bu heykeldir.

  1. Truva Atı Tarihçesi

Akalı ünlü komutan Odysseus, Truva şehrini ele geçirebilmek için tam 9 yıl boyunca planlar yapar ve başarısız olur. Artık umudun bitme noktasına geldiği bir dönemde Odysseus dahice sayılacak ve tarihte yerini alacak bir fikri masaya yatırır. Odysseus’un planı şudur. Akalılar, Truvalıların karşısında pes etmiş taklidi yapacaklardır. Fakat geri çekilirken bir hediye ve saygı göstergesi gibi gözüken devasa bir tahta atı şehirde bırakacaklardır. Devasa boyutlu atın içerisine de Odysseus komutanlığında gizli bir ordu bulunacaktır. Arkada kalan askerler ise savaşı kaybetmiş gibi davranıp Bozcaada’nın arkasından gizleneceklerdir. Ardından atın yanına bıraktıkları asker, Truvalılara elçi gibi gözüküp onlara Aka halkının geri çekildiğini söyleyip atı Truva halkına verecektir. Truvalı askerler atı görünce ne olduğunu anlamamışlardır. Akalı asker rol icabı komutanlarının onu gözlerinden çıkardığını ve artık halkından ve ülkesinden nefret ettiğini ve o aramaya gelen komutanlarından saklanıp topraklarına dönmelerini beklediğini söylemiştir.

Truva atının ise Athena adlı tanrıça adına yapıldığını ve büyük yapılmasının sebebinin de asla Truva şehrinden içeri giremesin diye olduğunu anlatmıştır. Asker konuşmasının devamında bu heykeli kutsal bulduklarını ve heykele bir zarar gelirse kendi halklarının da yok olacağını düşündüklerini eklemiştir.

Bu sözlere kanan Truva ordusu kutsal sandıkları atı surlarının içine alırlar ve bunun üzerine içkili bir ziyafetle zaferlerini kutlarlar. Truva ordusunun sızdığı gören komutan Odysseus hemen atın dışına çıkarlar ve Truva ordusunu büyük bir yenilgiye uğratırlar. Halkı katlederler, şehri yakarlar ve Helen’i alıp topraklarına giderler.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.