Kireç Derdine Son: Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Her evde bulunan beyaz eşyalardan biri olan çamaşır makinesi sıklıkla kullanılmasına bağlı olarak en kısa süre zarfında kirlenen ve yıpranan eşyalardandır. Kullandığı suyu şebekeden almasından dolayı kireçlenme gibi sorunların sık görülmesi makinenizin ömrünü kısaltırken verimini de düşürür ve istediğiniz hijyenden sizleri uzaklaştırır. Makinede biriken gözle görülür kirlerin yanı sıra kireçlenmeye yol açan magnezyum, kalsiyum gibi […]

25.10.2018 - 9:15
25.10.2018 - 2:21
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Her evde bulunan beyaz eşyalardan biri olan çamaşır makinesi sıklıkla kullanılmasına bağlı olarak en kısa süre zarfında kirlenen ve yıpranan eşyalardandır. Kullandığı suyu şebekeden almasından dolayı kireçlenme gibi sorunların sık görülmesi makinenizin ömrünü kısaltırken verimini de düşürür ve istediğiniz hijyenden sizleri uzaklaştırır. Makinede biriken gözle görülür kirlerin yanı sıra kireçlenmeye yol açan magnezyum, kalsiyum gibi minerallerin birikmesini önlemek içinçamaşır makinesi temizlemehakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

çamaşır makinesi nasıl temizlenir

Çamaşır Makinesi Neden Kireçlenir?

Rezistans adı verilen ve ısıtıcı görevi gören bir parça üzerinde meydana gelençamaşır makinesi kireçlenmesienerji sarfiyatını artırarak elektrikten tasarruf etme konusunda sizleri zora sokabilir ya da makinenin ömrünü kısaltarak daha büyük masraflara yol açabilir.

Makinenin her daim performansı yüksek ve tasarruflu bir şekilde çalışması için uygun yöntemlerle düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir.

Çamaşır Makinesi Kireçlenmesini Önlemek için Ne Yapılmalıdır?

Kireç önleyici ürünler, çamaşır makinesinde kireçlenmeyi önlemekiçin akla ilk gelen çözümdür. Deterjan haznesine eklenen kireç önleyici malzemeler bulaşık makinesindeki ile aynı şekilde kullanılmakta, bazı çamaşır deterjanı markaları aynı zamanda kireci önleme özelliğine sahip olmasıyla avantaj sağlamaktadır. Bu gibi kireç çözücü ürünleri aralıklı ve düzenli şekilde kullanmak makinenizin görünmeyen yüzeylerini temizlemek için en pratik yöntemdir. Genel olarak kireç çözücü ürünlerin içeriğinde bulunan kimyasallar aynı olduğundan uygun fiyatlı seçenekleri değerlendirmenizde bir sakınca olmaması gerekir.

çamaşır makinesi nasıl temizlenir

Çamaşır makinesi kireç çözücü nasıl kullanılıröğrendikten sonrasında aklınıza tasarruf etmeye çalışırken ekstra ürün masrafı çıkaracak olduğunuz gelebilir. Bu soruna çözümse doğal ürünlerle temizlik yöntemlerinden gelmektedir. Çamaşır makinesi temizlemek için sirke kullanmak en doğal ve popüler yöntemlerden biridir.

1 litre sirke içine 200 gram limon tuzu ekleyin ve makine tambur kısmından içeri boşaltın. Bunun yerinelimon tuzu ile çamaşır makinesi temizliğiyapmak için limon tuzunu deterjan haznesine, sirkeyi de makinenin iç haznesine boşaltıp yıkama yapmayı da tercih edebilirsiniz.

çamaşır makinesi nasıl temizlenir

Doğal ürünlerle yapılan bu uygulamanın etkili olması için malzemeler eklendikten sonra makine ön yıkamanın da dahil olduğu uzun programda ve yüksek sıcaklıktaki suda çalıştırılmalıdır. Makineyi 15 günde bir bu şekilde ve boşken çalıştırmak uzun vadede kireç oluşumunu engellemenin yanında var olan kireçlerin çözünmesini de sağlayacaktır.

Makineninizin su girişine kireç filtresi takmak da etkili ve uzun vadeli bir çözüm olarak değerlendirilmeli, tıpkı temizlemenin düzenli aralıklarla yapılması gerektiği gibi bu filtre de kirlendikçe yenilenmelidir.

Evlerimizde sık temizlenmesi gereken bir diğer yer olan ocakları etkili şekilde temizlemek içinKirlenen Ocakları Pırıl Pırıl Yapacak Temizleme Önerileri yazımızı okumayı unutmayın.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim