Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Kireç Derdine Son: Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Son Güncelleme:
 Kireç Derdine Son: Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Her evde bulunan beyaz eşyalardan biri olan çamaşır makinesi sıklıkla kullanılmasına bağlı olarak en kısa süre zarfında kirlenen ve yıpranan eşyalardandır. Kullandığı suyu şebekeden almasından dolayı kireçlenme gibi sorunların sık görülmesi makinenizin ömrünü kısaltırken verimini de düşürür ve istediğiniz hijyenden sizleri uzaklaştırır. Makinede biriken gözle görülür kirlerin yanı sıra kireçlenmeye yol açan magnezyum, kalsiyum gibi minerallerin birikmesini önlemek için çamaşır makinesi temizleme hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

çamaşır makinesi nasıl temizlenir

Çamaşır Makinesi Neden Kireçlenir?

Rezistans adı verilen ve ısıtıcı görevi gören bir parça üzerinde meydana gelen çamaşır makinesi kireçlenmesi enerji sarfiyatını artırarak elektrikten tasarruf etme konusunda sizleri zora sokabilir ya da makinenin ömrünü kısaltarak daha büyük masraflara yol açabilir.

Makinenin her daim performansı yüksek ve tasarruflu bir şekilde çalışması için uygun yöntemlerle düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir.

Çamaşır Makinesi Kireçlenmesini Önlemek için Ne Yapılmalıdır?

Kireç önleyici ürünler, çamaşır makinesinde kireçlenmeyi önlemek için akla ilk gelen çözümdür. Deterjan haznesine eklenen kireç önleyici malzemeler bulaşık makinesindeki ile aynı şekilde kullanılmakta, bazı çamaşır deterjanı markaları aynı zamanda kireci önleme özelliğine sahip olmasıyla avantaj sağlamaktadır. Bu gibi kireç çözücü ürünleri aralıklı ve düzenli şekilde kullanmak makinenizin görünmeyen yüzeylerini temizlemek için en pratik yöntemdir. Genel olarak kireç çözücü ürünlerin içeriğinde bulunan kimyasallar aynı olduğundan uygun fiyatlı seçenekleri değerlendirmenizde bir sakınca olmaması gerekir.

çamaşır makinesi nasıl temizlenir

Çamaşır makinesi kireç çözücü nasıl kullanılır öğrendikten sonrasında aklınıza tasarruf etmeye çalışırken ekstra ürün masrafı çıkaracak olduğunuz gelebilir. Bu soruna çözümse doğal ürünlerle temizlik yöntemlerinden gelmektedir. Çamaşır makinesi temizlemek için sirke kullanmak en doğal ve popüler yöntemlerden biridir.

1 litre sirke içine 200 gram limon tuzu ekleyin ve makine tambur kısmından içeri boşaltın. Bunun yerine limon tuzu ile çamaşır makinesi temizliği yapmak için limon tuzunu deterjan haznesine, sirkeyi de makinenin iç haznesine boşaltıp yıkama yapmayı da tercih edebilirsiniz.

çamaşır makinesi nasıl temizlenir

Doğal ürünlerle yapılan bu uygulamanın etkili olması için malzemeler eklendikten sonra makine ön yıkamanın da dahil olduğu uzun programda ve yüksek sıcaklıktaki suda çalıştırılmalıdır. Makineyi 15 günde bir bu şekilde ve boşken çalıştırmak uzun vadede kireç oluşumunu engellemenin yanında var olan kireçlerin çözünmesini de sağlayacaktır.

Makineninizin su girişine kireç filtresi takmak da etkili ve uzun vadeli bir çözüm olarak değerlendirilmeli, tıpkı temizlemenin düzenli aralıklarla yapılması gerektiği gibi bu filtre de kirlendikçe yenilenmelidir.

Evlerimizde sık temizlenmesi gereken bir diğer yer olan ocakları etkili şekilde temizlemek için Kirlenen Ocakları Pırıl Pırıl Yapacak Temizleme Önerileri yazımızı okumayı unutmayın.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
2020 Yılının Kış Moda Makyaj Trendleri
25 12 2019 - 20:41
Kadınlarda Saç Rengi Nasıl Açılır?
10 12 2019 - 16:45
Peeling Nedir? Evde Doğal Yollarla Nasıl Peeling Yapılır?
11 11 2019 - 23:51
Kusursuz bir yüz için ihtiyacınız olan 5 cilt bakım tavsiyesi
10 09 2019 - 14:40
Küçük yöntemlerle günlük yaşantınızda uygulayabileceğiniz, sizi daha sağlıklı kılacak 4 tavsiye
3 08 2019 - 13:29
Saçlarınızı geri kazanabileceğiniz 3 etkili saç çıkarma yöntemi
1 08 2019 - 16:53