Yaşam

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Sürekli çamaşır yıkayan çamaşır makinelerinin içinde zamanla kirler birikiyor, eğer doğru şekilde Çamaşır makinesini temizleme sektörü kirler yıkadığımız Çamaşırların kötü kokmasına neden olabiliyor.  Elbette durum bu kadar ciddi olmadan önce önlem almak mümkün.

Tabii ki çamaşır makinesinin temizlerken kimyasal kullanın demiyoruz.  Her evde Bulunan ve tamamen doğal sadece birkaç malzemeyle çamaşır makinesine tertemiz yapmak mümkün.  Çamaşır makinesi nasıl temizlenir merak edenler için Sözü daha fazla uzatmayalım ve bilmeniz gereken her şeyi tek tek sıralayalım.

Deterjan ve Yumuşatıcı Bölümlerinin Temizliği

Deterjan ve yumuşatıcı bölümleri çamaşır makinesinin hem gözle görülen hem de en çok kirlenen yerlerinden biri. Tabii ki makinenin içi daha çok kirlenir biliyor ama en çok göze bu bölümler batıyor.  Bu alanda deterjan ve yumuşatıcı kalıntılarının bıraktığı izleri temizlemek için sadece beyaz sirke ve suya ihtiyacınız var.  Büyük marketlerden kolaylıkla temin edebileceğiniz beyaz sirke ile makinenizin bu bölümleri nasıl temizlenir gelin bakalım.

Malzemeler:

1 Litre su,

1 Su bardağı beyaz sirke

Eğer elinizde beyaz sirke yoksa isterseniz Üzüm sirkesi Ya da elma sirkesi ve kullanabilirsiniz.

Nasıl Uygulanır?

İyice kaynattığınız suyu yaklaşık 5 dakika kadar bir kenarda dinlendiren ve biraz alınmasını sağlayan.  Ilık hale gelen suyun içerisine beyaz sirkeyi ekleyin ve iyice karıştırın. Deterjan ve yumuşatıcı bölümleri çıkıyorsa bir bezle buradaki kalıntıları alabilirsiniz. Daha sonra da bu bölümlerin içerisine Hazırladığınız karışımı koyun yaklaşık 10 15 dakika kadar bekletin.  Süre dolduktan sonra karışımı Temiz su ile durulayın bilirsiniz. Çamaşır makinesinin deterjan ve yumuşatıcı bölümü çıkmıyorsa bir karışımı yarı yarıya azaltarak bir sprey şişesine doldurun daha sonra ulaşabildiğiniz her noktasına kadar önce Bu karışımı sıkıp daha sonra temiz bir süngerle silin.

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Çamaşır Makinesinin İçi Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesi temizliğinin en basit aşaması Aslında Deterjan ve yumuşatıcı bölümünü temizlemek.  Gözle Görmediğiniz erişemeyeceğiniz bölgesindeki kirler temizliği zor olan bölümler. Üstelik çamaşır makinesinin içindeki bu kirler Çamaşırların kötü kokmasına Hatta zaman içerisinde bozulmasını bile neden olabiliyor var.  Tabii ki burada da beyaz sirke yine devreye giriyor ve çamaşır makinesinin içini temizleme de bize yardımcı oluyor.

İsterseniz sizi hiç bekletmeyelim çamaşır makinesinin içi nasıl temizlenir gelin bir de ona bakalım.

Malzemeler:

1 – 1,5 yemek kaşığı tuz

1 su bardağı beyaz sirke

Nasıl Uygulanır?

Tuz ve sirkeyi iyice birbirine karıştırdıktan sonra çamaşır makinesinin deterjan bölümüne koyun daha sonra 90 derecede yaklaşık bir buçuk saat kadar içi boş şekilde Çamaşır makinesini çalıştırın. 90 derecede kısa bazı çamaşır makineleri için oldukça zorlayıcı olabilir bu nedenle makinenizin performansı kötü etkilenmemesi için bu işlemi 60 derecede de deneyebilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çamaşır makinesi temizliği Elbette bunlardan ibaret değil.  Çamaşır makinesinin birçok farklı parçası olduğunu hepimiz biliyoruz. Eğer bütün yöntemleri denemenizi rağmen hala makinenizdeki kötü kokuyor gitmiyorsa mutlaka işin uzmanlarından destek alın. Diğer yandan çamaşır makinesinin Körük lastiği olarak bilinen iç kısımlarında ve kapakta bulunan lastiğin temiz kalmasını da dikkat etmenizde yarar var.  Aslında çamaşır makinesinin en çabuk kirlenen parçası bu lastiktir Bu nedenle lastiği her yıkamadan sonra temiz bir bezle iyice Selim ve kurulayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu