Kadın

Evde yumuşatıcı nasıl yapılır? Yumuşatıcı yerine ne kullanılır?

Hayatımızda kullandığımız kozmetik ürünlerden yediğimiz meyvelere kadar pek çok şey artık kimyasal içeriyor. Kişisel bakım ürünlerimiz ve deterjanlarımız ise en çok kimyasal barındıran şeyler. Evde küçük bir bebek varsa hangi deterjanı ve hangi yumuşatıcıyı kullanacağınızı seçmek ise adeta bir eziyet oluyor. Özellikle bebeklerin sağlığı için paraben içermeyen ürünlerin bulunması çok elzem bir hal alıyor. Tüm bunların sonucunda ev yapımı yumuşatıcı yapmak iyi bir fikir olarak görünüyor.

Ev yapımı yumuşatıcı tarifi

Ev yapımı yumuşatıcı yapmaya karar verdiniz ancak en etkili maddelerin ne olduğunu merak ediyorsunuz. Çamaşır yumuşatmada en etkili maddeler karbonat ve sirkedir. Sirke kullanılacaksa mutlaka beyaz sirke ya da elma sirkesi tercih edilmelidir. Üzüm sirkesi çamaşır yumuşatmada etkili değildir. Bu malzemeler evde pek çok yüzeyin temizlenmesinde de kullanılırken, çamaşırlar üzerinde biriken ve sertleşen maddeleri çözerek dokudan uzaklaştırır.

Evde yumuşatıcı nasıl yapılır? Yumuşatıcı yerine ne kullanılır?

Ev yapımı yumuşatıcı nasıl yapılır?

Ev yapımı yumuşatıcı tarifi için ihtiyacımız olan malzemeler; 800 ml elma sirkesi, 1 çay bardağı karbonat, kokusunu sevdiğiniz ve kendi seçeceğiniz bir aromatik yağ (30 damla kadar), 200 ml ılık su.

Evde yumuşatıcı nasıl yapılır? Yumuşatıcı yerine ne kullanılır?

Gelelim malzemelerimizi kullanarak ev yapımı yumuşatıcıyı nasıl hazırlayacağımıza. İlk olarak büyükçe bir kap alarak 1 çay bardağı karbonatı kaba boşaltın. Ardından 200 ml ılık suyu karbonatın üzerine yavaş yavaş ekleyin. Suyu eklerken karıştırın ve homojen bir karışım olana kadar karıştırmaya devam edin. İyice karıştırdığınız karbonatlı suya 800 ml elma sirkesini ilave edin. Bir süre daha karıştırdıktan sonra seçtiğiniz aromatik yağı da ekleyerek son kez iyice karıştırın.

Evde yumuşatıcı nasıl yapılır? Yumuşatıcı yerine ne kullanılır?

Eğer eklediğiniz aromatik yağın kokusunu yeterince yoğun bulmadıysanız, istediğiniz yoğunluğa ulaşana kadar eklemeye devam edebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı bir şişeye boşaltarak çamaşırlarınızı yıkarken kullanabilirsiniz. Burada söylememiz gereken, sirke kokusunun çamaşırlara kesinlikle sinmeyeceğidir. Çamaşırlarınızı yıkayıp astıktan 1 – 2 dakika sonra sirke kokusu tamamen kaybolacaktır. Karışımı uzun süre kullanmadıysanız, kullanmadan önce mutlaka koklayın, kötü bir koku alırsanız kullanmayın.

Evde yumuşatıcı nasıl yapılır? Yumuşatıcı yerine ne kullanılır?

Çamaşır yumuşatıcısı olarak sirke kullanmak istemeyenler için de bir çözümümüz var; çamaşır sodası. Eğer sirke kullanmak istemeyenlerdenseniz, 1 fincan çamaşır sodasını deterjanınıza karıştırmak yeterli olacaktır. Aynı ölçüde çamaşır sodasını yumuşatıcı gözüne de ekleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu