Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Çakar Lamba Nedir? Çakar Lambayı Kullanabilecek Araçlar

Yeni çıkarılan genelgeyle birlikte trafikte karşımıza çıkan ve renkli siren ışıkları ile beraber görülen 'Çakar Lamba' araçların kimler tarafından kullanılabileceği herkesin kafasında soru işaretleri bıraktı.
Eklenme:
 Çakar Lamba Nedir? Çakar Lambayı Kullanabilecek Araçlar

Son zamanlarda adı sıkça duyulan ‘Çakar Lamba’ otomobillerde kullanılan renkli siren lambalarıdır. Ancak bu konuda tüm önlemlerini alan hükümet, 1 Kasım tarihinde itibaren çakar lamba kullanımını tamamen yasakladı. Peki Çakar lambayı hangi araçlar kullanabilecek? İşte bu sorunun yanıtı detaylarda.

Çakar Lamba Nedir?

Genellikle trafik derdinden kurtulmak adına geçiş üstünlüğü sağlamak için sürücüler tarafından kullanılan bir yöntem olan çakar lamba, renkli siren lambalarından ibarettir. Aracın tavan kısmına konan bu lambalar ayrıca ön panjura da takılabilmektedir. Mavi ve kırmızı ışıkların sürekli olarak yanıp sönmesi ile beraber aynı anda çalan siren ile uyarıcı görevi görmektedir.

Kimler Çakar Lamba Takabilir?

İçişleri Bakanlığı tarafından 2017 senesinde çıkarılan bir genelge ile polis araçları dışında kalan tüm araçların geçiş üstünleri elinden alınmıştı. Diğer araçlarında polis otoları gibi çakar lamba takabilmeleri için görev kağıtlarının bulunması zorunluluğu getirildi. Eski genelgeye göre Emniyet Müdürlükleri tarafından verilen çakar lamba izinleri de iptal edilmiş oldu. Ülke sınırları içerisinde çakar lamba takabilecek araçlar ise polis, itfaiye, ambulans ve resmi koruma araçları olarak sıralandı.

Çakar lambalı araçları resmi kurumların yanı sıra devlet kademesinde görev alan veya bu emirle verilen makam araçlarında ışıklı uyarı işareti bulunabilecek. Çakar lamba kullanabilecek araçların arasında; Cumhurbaşkanı, yardımcısı ve TBMM Başkanı, Eski Cumhurbaşkanları, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Birinci Başkanı, Danıştay, Sayıştay ve aynı düzeydeki bakanlıklar, YÖK, Genelkurmay ve Diyanet İşleri Başkanı da bunlar arasında.

Son olarak 1 Kasım 2019 tarihinde Resmi Gazete tarafından yayımlanan karar neticesinde çakar lamba kullanımının cezası 2 bin 4 TL olarak uygulanacak. Bunun dışında çakar kullanan araçta trafikten men edilebilecek.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51
Yorum Yap