1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. C vitamininin sağlığımıza faydaları nelerdir? Hangi besinlerde bulunur?
C vitamininin sağlığımıza faydaları nelerdir? Hangi besinlerde bulunur?

C vitamininin sağlığımıza faydaları nelerdir? Hangi besinlerde bulunur?

A+A-

C vitamini sağlıklı bir hayat sürebilmek adına olmazsa olmaz vitaminler arasında yer alıyor. Peki C vitamininin sağlığa faydaları nelerdir, C vitamini hangi besinlerde bulunur?

C Vitamini Nedir?

C vitamini vücut için önemli bir vitamindir. C vitaminini özel kılan bir diğer faktör ise, vücudumuz tarafından üretilmiyor olmasıdır. C vitamini suda çözünür. Portakal, çilek, kivi, biber, brokoli, lahana ve ıspanak gibi birçok meyve ve sebzede bolca c vitamini bulunur. C vitamini, kan antioksidan seviyesini artırabilecek güçlü bir antioksidandır. Bu, kalp hastalığı gibi kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir. C vitamini için önerilen günlük alım miktarı kadınlar için 75 mg ve erkekler için 90 mg’dır. C vitaminini aslında gıdalardan almak gerekir fakat birçok insan ihtiyaçlarını karşılayamadığı için Takviyelere Başvurur.

İşte C Vitaminin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 7 Faydası

C Vitamini Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İnsanların özellikle C vitamini takviyeleri almasının ana nedenlerinden biri, C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.

C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir ve kronik hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur.

Öncelikle C vitamini, vücudu enfeksiyona karşı korumaya yardımcı olan lenfositler ve fagositler olarak bilinen beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik etmeye yardımcı olur.

C vitamini, kan hücrelerinin daha etkili bir şekilde işlev görmesine yardımcı olurken, serbest radikaller gibi potansiyel olarak zararlı moleküllerin zarar vermesini engeller.

C vitamini cildin savunma sisteminin önemli bir parçasıdır. Aktif olarak cilde taşınır ve antioksidan görevi görebilir ve cildin bariyerlerini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Düşük C vitamini düzeyi sağlıkta olumsuz durumlar ile ilişkilendirilmiştir.

Çalışmalar ayrıca C vitamini almanın yaraları iyileştirmek süresini kısaltabileceğini göstermiştir. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin daha etkili çalışmasına yardımcı olarak, cildin savunma sistemini güçlendirerek ve yaraların daha hızlı iyileşmesine katkı sağlar.

C vitamininin sağlığımıza faydaları nelerdir? Hangi besinlerde bulunur?

Kronik Hastalık Riskine Karşı C Vitamini

Kronik hastalıkların tedavisinde c vitamini yaygın olarak kullanılmaktadır.

C vitamini, vücudunuzun doğal savunmasını güçlendirebilen güçlü bir antioksidandır.

Antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendiren moleküllerdir. Bunu, hücreleri serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı moleküllerden koruyarak yaparlar.

Serbest radikaller biriktiğinde, birçok kronik hastalığa bağlı oksidatif stres olarak bilinen bir durumu teşvik edebilirler.

Çalışmalar, daha fazla C vitamini tüketmenin kan antioksidan seviyenizi %30’a kadar artırabileceğini gösteriyor. Bu durumda, vücudun doğal savunmalarının mikroplarla savaşmasına yardımcı olur.

Yüksek Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Olabilir

Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık üçte biri yüksek tansiyona sahiptir. C vitamini takviyelerinin hem sağlıklı yetişkinlerde hem de yüksek tansiyonu olanlarda kan basıncını düşürdüğü görülmüştür.

Yüksek tansiyon, bireyi kalp hastalığı riskine sokar

Çalışmalar, C vitamininin yüksek tansiyonu olan ve olmayanlarda kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

Kalp hastalığı dünya çapında önde gelen ölüm nedenlerinden biridir.

Yüksek tansiyon, yüksek trigliserit veya LDL (kötü) kolesterol seviyeleri ve düşük HDL (iyi) kolesterol seviyeleri gibi birçok faktör kalp hastalığı riskini artırır.

C vitamini faydaları, kalp hastalığı riski faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Günde en az 500 mg C vitamini almanın veya tüketmenin kalp hastalığı riskini azaltabileceği görülmektedir. Bununla birlikte, zaten C vitamini yönünden zengin yemekler tüketiyorsanız, ekstra c vitamin takviyeleri kalp sağlığı için fayda sağlamayabilir.

Kan Ürik Asit Değerlerini Düşürebilir Ve Gut Hastalığını Önlemeye Yardımcı Olabilir

Gut acı verici bir hastalıktır, özellikle de büyük ayak parmaklarının iltihaplanmasını neden olur. Gut hastaları şişlik ve ani, şiddetli ağrı atakları yaşayabilirler.

Gut belirtileri kanda çok fazla ürik asit olduğunda ortaya çıkar. Ürik asit vücut tarafından üretilen bir atık üründür. Yüksek seviyelerde, eklemlerde kristalleşebilir ve birikebilir.

İlginç bir şekilde, çeşitli çalışmalar C vitamininin kandaki ürik asidi azaltmaya ve sonuç olarak gut ataklarına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Demir Eksikliğinin Önlenmesine Yardımcı Olur

Demir, vücutta çeşitli işlevlere sahip son derece önem taşıyan bir mineraldir. Kırmızı kan hücreleri yapmak ve vücuda oksijen taşımak için gereklidir.

C vitamini takviyeleri, demirin besinlerden emilimini artırmaya yardımcı olabilir. C vitamini, bitki bazlı demir kaynakları gibi zayıf emilen demiri, emilmesi daha kolay bir forma dönüştürmeye yardımcı olur.

Sadece 100 mg C vitamini tüketmek demir emilimini %67 artırabilir.

Sonuç olarak, C vitamini demir eksikliğine eğilimli insanlar arasında anemi riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.