Haber

Buzdolabını Daha Verimli Kullanmanızı Sağlayacak 11 Pratik Bilgi

Buzdolabının sürekli dolu olmasından ya da her şeyin karmaşık olmasından mı şikayetçisiniz? Buzdolabının içerisinden bir şey alacağınız zaman her şeyi aşağıya indirmek zorunda mı kalıyorsunuz? Bundan sonra buzdolabının dökülüp saçılması yüzünden saç baş yolmayacaksınız. Marketten ya da pazardan aldıklarınızı kolayca buzdolabına yerleştirmeniz için bugün sizlere 11 pratik bilgi vereceğiz.

Özellikle küçük buzdolabı olanlar bundan sonra hiç endişe etmesin. Yeni bir buzdolabı almanıza gerek kalmayacak, tam aksine küçük buzdolabınızda nasıl iki katı büyükmüş gibi kullanmanın püf noktalarını sizlere anlatacağız. O halde hadi kolları sıvar yalın ve işe başlayalım.

Plastik Kaplardan Yardım Alın

Her buzdolabının en alt kısmında bir çekmece bulunur. Eğer bu çekmeceye marketten ya da pazardan aldığınız sebze ve meyveleri yerleştirmek de sorun yaşıyorsanız, öyle gelişigüzel koymak yerine çekmecenin içerisine yan yana plastik kaplar koyabilirsiniz. Bu sayede hem hangi malzemeyi nereye koyduğunu bilir hem de daha düzenli bir buzdolabına sahip olabilirsiniz.

Derin Dondurucu İçin de Aynı Yöntem

Yukarıda bahsettiğimiz plastik kap yönteminini aynı şekilde derin dondurucu için de kullanabilirsiniz. Özellikle yazdan hazırladığınız kışlık malzemeleri koyduğunuz derin dondurucunun tıklım tıklım olmasın ve düzenli dursun istiyorsanız mutlaka bu yöntemi denemelisiniz.

Mıknatısla Şişeleri Yapıştırın

Şişeler herhalde hemen hemen bütün buzdolaplarında en fazla gereksiz yer kaplayan malzemeler oluyor. Özellikle yaz aylarında şişeleri buzdolabından çıkarıp ısınmasını istemiyorsanız çok güçlü mıknatıslarla onları buzdolabının tavanına  sabitleyebilirsiniz.  Özellikle metal kapağı sahip olan şişelerinizde Bu yöntem çok işe yarayacak. Şişelerinizin kapağı metal değilse onları da bir clips yardımıyla bir araya toplayabilirsiniz.

Plastik Şişeler İçin Öneri

Şişelerin kenarlarına klips iliştirin ve daha sonra küçük piramitler halinde şişeleri bir kenara dizin. Bu sayede hem şişelerin devrilmesini önleyecek hem de buzdolabında yer açmış olacaksınız.

Poşetli Ürünler İçin de Klips

Buzdolabının içinde klipsleri kullanmak gerçekten hayat kurtarıyor. Buzdolabında en çok olan ürünlerden olan açılmış poşetli ürünleri tekrar buzdolabına koymak için şişeleri bir arada tutmak için kullandığınız birkaç klipsi kullanabilirsiniz.

Yumurtaları Tek Bir Sepet İçerisinde Toplayın

Yumurtaları buzdolabına yerleştirirken genel olarak tek tek yerleştirmeyi tercih ediyoruz. Çoğu zaman koli halinde aldığımız yumurtaları bu raflara yerleştirmektir zorluk çekiyoruz çünkü sığmıyor. Böyle yapmak yerine yumurta rafa tel bir sepet takarak bütün yumurtaları onun içine koyabilir, bu sayede hem daha fazla yumurtayı depolayabilir hem de buzdolabınızda yer açabilirsiniz.

Ketçap Mayonez Şişeleri İçin Depolama Alanı

Ketçap, mayonez ve hardal gibi gıdaların şişelerini depolamak için yumurta kartonları kullanabilirsiniz. Geri dönüşümde çok işe yarayan yumurta kartonları buzdolabı kapağı rafında şişelik olmak için bekliyor.

Döner Tepsiler Kullanın

Buzdolabınız devasa bir şey değilse muhtemelen içi tıkış tıkıştır. Böyle durumlarda da özellikle arka taraflarda kalan tencere, kavanoz ya da başka gıdalara ulaşmak bir hayli zor oluyor. Bu durumun önüne geçmek için döner tepsiler koyarak buzdolabının içerisini daha kolay ulaşılabilir hale getirebilirsiniz.

Küçük Çekmeceleri Raf Altlarında Kullanın

Buzdolabında en az bir üstteki rafın alt kısmı kullanılmaz. Zaten buzdolabının içi dar olduğu için neden onları değerlendiremiyoruz ki? Genellikle piyasada organizer olarak satılan küçük raflardan alarak bu kısımları değerlendirebilirsiniz. Rafların altına bu organizerleri monte ederek ne istiyorsanız onu koyun.

Yeşillikleri Tahta Kasalarda Saklayın

Başka bir püf noktası ise yeşillikleri buzdolabının en alt çekmecesinde tahta kasalar içerisinde saklamak. Herkesin bildiği üzere bu çekmeceler yeşilliklerin raf ömrünü uzatmak için çok işe yarıyor. Fakat tıkış tıkış yerleştirdiğiniz bu sebze ya da meyveler zaman içerisinde eziliyor ve çöpe gidiyor. Bunun yerine pazarcılardan küçük tahta kasalar alarak buzdolabının bu çekmecesinin içerisine ya da rafa koyabilir içerisine yeşillikleri yerleştirebilirsiniz.

Dergilikleri Buzdolabında Değerlendirin

Hem buzdolabının içinde hem de derin dondurucu bölümünde yer sorunu yaşıyorsanız gazete ya da dergilerini koyduğunuz dekoratif tutacaklar bu iş için biçilmiş kaftan. Derin dondurucunun ya da rafların üzerine dergiliklerinizi yatay ya da dikey olacak şekilde yerleştirin ve raf olarak değerlendirin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu