Haber

Buzdolabındaki Kötü Kokulardan Kurtulmak İçin 11 Pratik Bilgi

Her evin demirbaşlarından biri bol olan buzdolabı zaman zaman kötü kokulara da ev sahipliği yapabiliyor. Bazen bir elektrik kesintisinden bazen de üstü açık unutulmuş, ya da yanlış yerleştirilmiş yiyeceklerden kaynaklanan bu kötü koku insana buzdolabına atıp yenisini alma hissi bile veriyor. Ama yepyeni buzdolabınızı çöpe atmanıza hiç gerek yok çünkü o buzdolabının içerisine sinen kötü kokulardan kurtulmanın pratik yolları var.

Tabii ki öncelikle buzdolabınızı temizleyebilir ve bu kötü kokulardan kurtulmak isteyebilirsiniz. Ama Temizlemeniz ara hemen çözüm bulamıyorsanız işte sizi buzdolabı kokusundan kurtaracak 11 pratik bilgi

Elma Sirkesi –Su Karışımı

Antiseptik özelliği olan elma sirkesi hem buzdolabının içerisindeki bakterileri temizler hem de kötü kokunun giderilmesine yardımcı olur. Yapmanız gereken tek şey aynı miktarda elma sirkesi ve suyu karıştırmak ve buzdolabının içerisine koymak.

Karbonat Yerleştirin

Eğer sirke koymak istemiyorsanız karbonat da sizin için çözüm olacaktır. Bir kabın içerisine bir miktar karbonat koyarak Buzdolabının içinde uygun bir yere yerleştirin. Kısa süre içerisinde kötü kokuların yok olduğunu göreceksiniz.

Süt

Bir çay bardağının ya da küçük bir kabın içerisine bir miktar süt koyarak bunu buzdolabının içerisinde uygun bir yere yerleştirin. Çünkü sütün kötü kokuları kendi üstünde toplama ve hapsetme gibi bir özelliği vardır bu özellik sayesinde buzdolabındaki kötü kokular yok olur.

Çay Posası

Bir gün önceden de demlediğiniz çayı almadıysanız bu çok işinize yarayacak. Bir yemek kaşığı kadar çay posasının buzdolabının içerisine koyarak kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Eğer çayın etkisini biraz daha arttırmak isterseniz çay posasının üzerine bir dilim limon da koyabilirsiniz.

Türk Kahvesi ve Pirinç

Türk kahvesini küçük bir kasenin içerisinde koyun ve üzerine bir kaşık pirinç taneleri ekleyin. Bir gece buzdolabında beklettiğiniz bu karışımı sabah çıkartabilirsiniz. Zaten sabah buzdolabının kapağını açtığında kötü kokuların yok olduğunu göreceksiniz.

Kahve Çekirdekleri

Buzdolabının içerisine Türk kahvesi yerine kahve çekirdekleri de koyabilirsiniz. Kahve çekirdeklerinin de tıpkı sütü olduğu gibi kokuyor kendi üstüne çekme ve hapsetme gibi bir özelliği vardır.

Vanilya

Vanilyayı bir parça pamuğun üzerine dökerek buzdolabına koyabilirsiniz. İsterseniz su dolu bir bardağın içerisinde bu pamuğu koyarak da buzdolabında bekletebilirsiniz. Bu yöntem size hem kötü kokulardan kurtaracak hem de buzdolabının içinin mis gibi vanilya kokmasını sağlayacak.

Yulaf Ezmesi

Bir kase Yulaf ezmesini ağzı açık bir şekilde buzdolabının içerisine yerleştirin. Kokuları emmek konusunda oldukça başarılı olan yulafı bir gün boyunca buzdolabının içerisinde bekletmeniz durumunda kötü kokulardan Eser kalmadığını göreceksiniz.

Gazete Kağıdı

Gazete kağıdının da kötü koku emme özelliği vardır. Bir tomar gazete kağıdını buruşturarak buzdolabının bir köşesine koyabilirsiniz fakat bu yöntem tek başına yeterli olmayacaktır.

Mangal Kömürü

Size kesinlikle çok sıra dışı gelecek Ama oldukça etkili bir yöntem olduğundan emin olabilirsiniz. Bir kap içerisinde mangal kömürünü koyun ya da bir poşete delikler açarak içerisine mangal kömürü koyarak Buzdolabının içine yerleştirin. Fakat bu işlemi yaparken buzdolabınızın tamamen boş ve kuru olması gerekiyor.

Limon Dilimleri

Bir limonu dilimleyip kase içerisine koyarak buzdolabının içerisine yerleştirebilirsiniz. Fakat bu yöntemi uygulayacaksınız limon dilimlerini sık sık değiştirmeniz de yarar var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu