Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları Nelerdir?

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları Nelerdir?

Yazar :

12 Nisan 2018 3 dk okuma süresi
PUAN VERMEK İSTERMİSİN? :)
Çok KötüKötüOrtaÇok İyiMükemmel Henüz Puan Verilmemiş :(
Loading...

Devlet tarafından son yıllarda hayvan sayısının ülke genelinde önemli bir düşüş yaşamış olması nedeni ile hayvancılık alanında önemli teşvik ve destekleme programları uygulanmaya başlandı. Çiftçinin etkin şekilde desteklendiği ve hayvancılık alanında yapılan yatırımların etkin bir şekilde teşvik edildiği bu programlar çerçevesinde de büyükbaş hayvan kredisi gibi çeşitli uygulamalar bulunuyor. Devletin vermiş olduğu bu hayvancılık alanındaki hibe kredisi sayesinde sıfırdan hayvancılığa başlayacak kişilere ve mevcut hayvan sayısını arttırmayı isteyen kişilere destek sağlanıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sağlanmakta olan KOSGEB, TKDK ve kamu bankalarından alınabilen hibe ve faizsiz kredi olanaklarından uygun şartlara sahip olunması durumunda faydalanılabiliyor.

Devlet tarafından verilen büyükbaş havyan hibesi sayesinde vatandaşların sadece hayvancılık alanında çalışması amaçlanıyor. Yani mevcut olarak bir kamu kurumunda ya da özel bir iş yerinde veya esnaf olarak çalışma gerçekleştirilmemesi bu konudaki en önemli şart konumunda bulunuyor. Eğer böyle bir sigortalı çalışma bulunuyor ise hem çiftçinin hem de eşinin bu işten istifa ederek, başvurusunu yapması gerekiyor. Aksi halde başvurular geçerlilik kazanmayacak. Bunun kontrolü ise Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığı ile alınan çalışmadığını gösteren evrak ile sağlanıyor.

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları Nelerdir?

Hayvancılığa yeni başlayacaklar veya mevcut hayvancılık hizmetindeki hayvan sayısının arttırılmasını talep eden vatandaşlara açık, yarı açık ve kapalı sistem konusunda hibe kredisi desteği sağlanıyor. Ancak vatandaşların bu haktan yararlanabilmesi için büyükbaş hayvan hibe kredisi şartları konusunda uygun olması gerekir. Bu şartlar arasında;

 • 18 yaşını doldurmuş olmak ve 41 yaşını doldurmamış olmak,
 • Hibe kredisine yapılan başvuru sırasında herhangi bir sigortalı işte çalışmıyor olmak,
 • Esnaf olarak faaliyet göstermiyor olmak,
 • Devletin daha önce vermiş olduğu hayvancılık hibe kredisinden faydalanmamış olmak,
 • Daha önce hayvancılık hibesi hakkından yararlanıp, bu sözleşmenin iptal olmaması,
 • Başvuru sırasında hem çiftçinin hem de eşinin sigortalı olarak çalışma gerçekleştirmiyor olması ve sadece alınacak hibe ile hayvancılıkla geçim sağlanması,

Şeklinde maddeler yer alır. Bu büyükbaş hayvan hibe kredisi şartları ile uyumlu olan vatandaşlar başvurularını yaparak, pratik bir şekilde devlet tarafından verilecek 30 bin TL seviyesindeki hibe kredisi desteğinden faydalanabilme şansına sahip olabiliyor.

Bu gibi genel şartların dışında fizibilite ve işleyiş açısından da belirlenmiş olan bir takım şartlar bulunmaktadır. Buna göre büyükbaş hayvan hibe kredisi şartları dahilinde;

 • En az 70 metrekarelik bir hayvan yetiştiricilik alanına sahip olunması,
 • Sağlıklı hayvan yetiştiriciliği için alınacak tüm hayvanların TÜRVET kapsamında kayıtlı olması,
 • Alınan hayvanlardan en az 3 tanesinin 8 aylık melez ya da kombine etçi ırktan olması,
 • Alınan hayvanların daha önce en az 1 defa doğum yapmış olması,
 • Tüm hayvanların yaşının 36 aydan büyük olmaması,

Şeklinde koşullar bulunmaktadır. Bu büyükbaş hayvan hibe kredisi şartları sağlandığı takdirde başvuruda bulunarak, devletin vermiş olduğu bu haktan faydalanabilme imkanı bulunuyor.

Bu İçeriği Aktif Kaynak Göstermek Koşulu İle Paylaşabilirsiniz. Hiçbir İçerik Aktif URL Verilmeden Kopyalanamaz! Lütfen Dikkate Alınız.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır"