1. HABERLER

 2. EKONOMİ

 3. Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları Nelerdir?
Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları Nelerdir?

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları Nelerdir?

Devlet, hayvancılık ve çiftçilikle uğraşanlara maddi desteğini sürdürüyor. Çiftçiler başvuru yaparak Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi alabiliyor. Peki, Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları nelerdir?

A+A-

Devlet tarafından son yıllarda hayvan sayısının ülke genelinde önemli bir düşüş yaşamış olması nedeni ile hayvancılık alanında önemli teşvik ve destekleme programları uygulanmaya başlandı. Çiftçinin etkin şekilde desteklendiği ve hayvancılık alanında yapılan yatırımların etkin bir şekilde teşvik edildiği bu programlar çerçevesinde de büyükbaş hayvan kredisi gibi çeşitli uygulamalar bulunuyor. Devletin vermiş olduğu bu hayvancılık alanındaki hibe kredisi sayesinde sıfırdan hayvancılığa başlayacak kişilere ve mevcut hayvan sayısını arttırmayı isteyen kişilere destek sağlanıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sağlanmakta olan KOSGEB, TKDK ve kamu bankalarından alınabilen hibe ve faizsiz kredi olanaklarından uygun şartlara sahip olunması durumunda faydalanılabiliyor.

Devlet tarafından verilen büyükbaş havyan hibesi sayesinde vatandaşların sadece hayvancılık alanında çalışması amaçlanıyor. Yani mevcut olarak bir kamu kurumunda ya da özel bir iş yerinde veya esnaf olarak çalışma gerçekleştirilmemesi bu konudaki en önemli şart konumunda bulunuyor. Eğer böyle bir sigortalı çalışma bulunuyor ise hem çiftçinin hem de eşinin bu işten istifa ederek, başvurusunu yapması gerekiyor. Aksi halde başvurular geçerlilik kazanmayacak. Bunun kontrolü ise Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığı ile alınan çalışmadığını gösteren evrak ile sağlanıyor.

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları Nelerdir?

Hayvancılığa yeni başlayacaklar veya mevcut hayvancılık hizmetindeki hayvan sayısının arttırılmasını talep eden vatandaşlara açık, yarı açık ve kapalı sistem konusunda hibe kredisi desteği sağlanıyor. Ancak vatandaşların bu haktan yararlanabilmesi için büyükbaş hayvan hibe kredisi şartları konusunda uygun olması gerekir. Bu şartlar arasında;

 • 18 yaşını doldurmuş olmak ve 41 yaşını doldurmamış olmak,
 • Hibe kredisine yapılan başvuru sırasında herhangi bir sigortalı işte çalışmıyor olmak,
 • Esnaf olarak faaliyet göstermiyor olmak,
 • Devletin daha önce vermiş olduğu hayvancılık hibe kredisinden faydalanmamış olmak,
 • Daha önce hayvancılık hibesi hakkından yararlanıp, bu sözleşmenin iptal olmaması,
 • Başvuru sırasında hem çiftçinin hem de eşinin sigortalı olarak çalışma gerçekleştirmiyor olması ve sadece alınacak hibe ile hayvancılıkla geçim sağlanması,

Şeklinde maddeler yer alır. Bu büyükbaş hayvan hibe kredisi şartları ile uyumlu olan vatandaşlar başvurularını yaparak, pratik bir şekilde devlet tarafından verilecek 30 bin TL seviyesindeki hibe kredisi desteğinden faydalanabilme şansına sahip olabiliyor.

Bu gibi genel şartların dışında fizibilite ve işleyiş açısından da belirlenmiş olan bir takım şartlar bulunmaktadır. Buna göre büyükbaş hayvan hibe kredisi şartları dahilinde;

 • En az 70 metrekarelik bir hayvan yetiştiricilik alanına sahip olunması,
 • Sağlıklı hayvan yetiştiriciliği için alınacak tüm hayvanların TÜRVET kapsamında kayıtlı olması,
 • Alınan hayvanlardan en az 3 tanesinin 8 aylık melez ya da kombine etçi ırktan olması,
 • Alınan hayvanların daha önce en az 1 defa doğum yapmış olması,
 • Tüm hayvanların yaşının 36 aydan büyük olmaması,

Şeklinde koşullar bulunmaktadır. Bu büyükbaş hayvan hibe kredisi şartları sağlandığı takdirde başvuruda bulunarak, devletin vermiş olduğu bu haktan faydalanabilme imkanı bulunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.