Burun Estetiği Nedir? Nasıl ve Neden Yapılır? Öncesi ve Sonrası Nasıldır?

Burun Estetiği Nedir? Nasıl ve Neden Yapılır? Öncesi ve Sonrası Nasıldır?

Burun estetiği, günümüzde de birçok kadın ve erkek tarafından yapılan cerrahi bir işlemdir. Burun, görünüşümüzü, en çok etkileyen faktörlerden biri olduğu için gerek özgüven gerek de iletişim için önemlidir.
Yorum Yap
2 dk okuma süresi
13 Temmuz 2018

Konuyu Oyla!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 00,00
Loading...
Yorum Yap

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği 2 tür ameliyattan oluşan ve burnu düzeltip estetik ve fonksiyonel yapmak için uygulanan cerrahi bir müdahaledir. Burun estetiği rinoplasti ve septoplasti denilen iki tip operasyona sahiptir. Sepoplasti, burun eti büyümesi, nefes zorluğu ve kemik eğriliği gibi fonksiyonel bozukluklar için yapılan bir operasyonken rinoplasti şekil bozukluklarını gidermek amacıyla estetiksel olarak yapılmaktadır.

Burun Estetiğinde Yaş Sınırı

Burun estetik ameliyatlarında, kıkırdak ve kemiklerin gelişimini tamamlamış olması gerekir. Bu nedenle 18 yaşından küçük hastaların büyümesi tamamen durmuş olarak sayılmadığı için 18 yaş ve üstündeki hastalara burun estetiği ameliyatı uygulanabilir.

Burun Estetiği Yöntemleri

Günümüzde yapılan burun ameliyatlarında çok çeşitli ve değişik yöntemler bulunmamaktadır. Bunun yerine açık ve kapalı olarak adlandırılan iki cerrahi yöntem bulunmaktadır.

  1. Açık Burun Estetiği Ameliyatı

Açık burun estetiklerinde cerrahlar burnun yapısını daha iyi görebildikleri için en çok tercih edilen tarz budur. Cerrah, burnu şekillendirirken daha ayrıntılı ilerleyebilir. Açık burun ameliyatının birden fazla kez yapılması tavsiye edilmez.

Nefes sorunları gibi problemler için açık burun estetiği önerilir.

  1. Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı

Kapalı burun ameliyatında en büyük ayrıcalık herhangi bir kesi yapılmamasıdır. Açık ameliyatta iki burun deliğinin arasındaki kısım tamamen kesilir ve operasyon sonrasında dikişleri ile tekrar kapatılır. Ancak kapalı burun ameliyatında bu işlem yapılmaz. Böylece daha hızlı sonuç alınır. Cerrah, keski ve törpü kullanarak gerekli düzeltmeleri yapar.

Burun ucu kaldırma, burun eğriliği gibi işlemler için kapalı burun ameliyatı önerilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyat Süresi Nedir?

Burun estetiği ameliyatlarının süresi hastaya, buruna, uygulanan yönteme ve doktorun tatminine göre değişmektedir. Açık burun ameliyatı 4 saat civarında sürebilir. Ancak kesin bir şey demek mümkün değildir.

Rinoplasti Ameliyatının Ardındaki Süreç

  1. Ameliyatın hemen ardından silikon tampon uygulaması yapılır ve hasta odaya alınır.
  2. İlk 12 ya da 24 saat hastanede gözlem altından tutulur.
  3. İlk 24 saatte morluklara ve şişliklere önlem adına göz altı ve burun gibi bölgelere buz kompres uygulanır. Bununla ek olarak doktorun önerdiği kremler de kullanılabilir.
  4. Ameliyattan sonra 2. ya da 3. gün tamponlar çıkarılır ve hasta taburcu edilir.
  5. Günde burun deliklerinin arasında bulunan dikişler çıkarılır ve 5 gün boyunca takılacak burun bantları koyulur.
  6. Ameliyattan sonra 12. günde burun serbest bırakılır. Burun içi damlaları kullanılır.

Ameliyat Sonrası Şişlik ve Morluklar

Teknoloji günümüzde her ne kadar gelişmiş olsa da ameliyat sonrasında morluk ve şiş görülmesi oldukça normaldir. Bu uygulamaların gibi desteklerle 7 ya da 10 sonrasında geçmektedir.

Güncelleme :

İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır"