Kadın

Burun Estetiği Nedir? Nasıl ve Neden Yapılır? Öncesi ve Sonrası Nasıldır?

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği 2 tür ameliyattan oluşan ve burnu düzeltip estetik ve fonksiyonel yapmak için uygulanan cerrahi bir müdahaledir. Burun estetiği rinoplasti ve septoplasti denilen iki tip operasyona sahiptir. Sepoplasti, burun eti büyümesi, nefes zorluğu ve kemik eğriliği gibi fonksiyonel bozukluklar için yapılan bir operasyonken rinoplasti şekil bozukluklarını gidermek amacıyla estetiksel olarak yapılmaktadır.

Burun Estetiğinde Yaş Sınırı

Burun estetik ameliyatlarında, kıkırdak ve kemiklerin gelişimini tamamlamış olması gerekir. Bu nedenle 18 yaşından küçük hastaların büyümesi tamamen durmuş olarak sayılmadığı için 18 yaş ve üstündeki hastalara burun estetiği ameliyatı uygulanabilir.

Burun Estetiği Yöntemleri

Günümüzde yapılan burun ameliyatlarında çok çeşitli ve değişik yöntemler bulunmamaktadır. Bunun yerine açık ve kapalı olarak adlandırılan iki cerrahi yöntem bulunmaktadır.

  1. Açık Burun Estetiği Ameliyatı

Açık burun estetiklerinde cerrahlar burnun yapısını daha iyi görebildikleri için en çok tercih edilen tarz budur. Cerrah, burnu şekillendirirken daha ayrıntılı ilerleyebilir. Açık burun ameliyatının birden fazla kez yapılması tavsiye edilmez.

Nefes sorunları gibi problemler için açık burun estetiği önerilir.

  1. Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı

Kapalı burun ameliyatında en büyük ayrıcalık herhangi bir kesi yapılmamasıdır. Açık ameliyatta iki burun deliğinin arasındaki kısım tamamen kesilir ve operasyon sonrasında dikişleri ile tekrar kapatılır. Ancak kapalı burun ameliyatında bu işlem yapılmaz. Böylece daha hızlı sonuç alınır. Cerrah, keski ve törpü kullanarak gerekli düzeltmeleri yapar.

Burun ucu kaldırma, burun eğriliği gibi işlemler için kapalı burun ameliyatı önerilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyat Süresi Nedir?

Burun estetiği ameliyatlarının süresi hastaya, buruna, uygulanan yönteme ve doktorun tatminine göre değişmektedir. Açık burun ameliyatı 4 saat civarında sürebilir. Ancak kesin bir şey demek mümkün değildir.

Rinoplasti Ameliyatının Ardındaki Süreç

  1. Ameliyatın hemen ardından silikon tampon uygulaması yapılır ve hasta odaya alınır.
  2. İlk 12 ya da 24 saat hastanede gözlem altından tutulur.
  3. İlk 24 saatte morluklara ve şişliklere önlem adına göz altı ve burun gibi bölgelere buz kompres uygulanır. Bununla ek olarak doktorun önerdiği kremler de kullanılabilir.
  4. Ameliyattan sonra 2. ya da 3. gün tamponlar çıkarılır ve hasta taburcu edilir.
  5. Günde burun deliklerinin arasında bulunan dikişler çıkarılır ve 5 gün boyunca takılacak burun bantları koyulur.
  6. Ameliyattan sonra 12. günde burun serbest bırakılır. Burun içi damlaları kullanılır.

Ameliyat Sonrası Şişlik ve Morluklar

Teknoloji günümüzde her ne kadar gelişmiş olsa da ameliyat sonrasında morluk ve şiş görülmesi oldukça normaldir. Bu uygulamaların gibi desteklerle 7 ya da 10 sonrasında geçmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu